Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Και εκεί που έλεγα ότι δεν γίνεται χειρότερα - βλέπε απορριπτική απόφαση γιατί έχουν έρθει τέσσερις φορές για αυτοψία και δεν με έχουν βρει και ενώ έχω δικαιολογητικά σφραγισμένα ότι ήμουν σε πολεοδομίες, επιβλέψεις κ.λ.π - έρχονται και πέμπτη φορά και έχω αφήσει σημείωμα 9.00 με ώρα, ημερομηνία, υπογραφή, τηλέφωνο.. ότι επιστρέφω αμέσως γιατί έχω πεταχτεί στο φαρμακείο γιατί πεθαίνω στον πόνο. Και σκάει μύτη η ***** 9.10 αφήνει το χαρτί του αρνητικού ελέγχου και φεύγει. Και μετά επί μια ώρα μιλάω με φανατισμένους εναντίον μου υπαλλήλους, οι οποίοι μου κλείνουν το τηλέφωνο, μου φωνάζουν υστερικά και αρνούνται οποιαδήποτε λύση. Γιατί; Ποιός μηχανικός είναι καθηλωμένος στο γραφείο του; Ποιό φεκ και ποιός νόμος ορίζει πόσες φορές υποχρεούνται να έρθουν για αυτοψία; Πώς γίνεται ενώ είσαι άψογος σχετικά με τους όρους του προγράμματος να παίζεται το παιχνίδι επί προσωπικού επιπέδου; Πώς γίνεται να μην έχεις τη στήριξη ενός - λογικού - αρμοδίου ατόμου το οποίο να τους εξηγεί ότι ο μηχανικός είναι ελεύθερος επαγγελματίας; ε λ ε υ θ ε ρ ο ς.. Έχει κανείς αντίστοιχη - ακραία - εμπειρία; Που να μπορεί να μου πει που να απευθυνθώ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΠΡΟΣ συνάδελφο tsitsikos για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση: Το συγκεκριμένο πρόγραμμα καταμερίζεται σε κάθε περιφέρεια με διαφορετικά χρονικά όρια. π.χ. Στη Θεσσαλία που είμαι εγώ το πρόγραμμα του 2007 ίσχυε μέχρι 31/12/2007, σε μερικές περιφέρειες όμως είχε ισχύ και μέσα στο 2008. Μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις μπορούσες να ενταχθείς μέχρι και τον Οκτώμβρη του 2008. Απλώς δεν ήθελα να γράψω πολλές λεπτομέρειες για να μην κουράσω.

 

Υ.Σ. Σας ευχαριστώ όλους για την παρότρυνση και τα καλά σας λόγια. Νομίζω ήταν μια αυτονόητη κίνηση που έπρεπε να γίνει. Ετυχε να την κάνω εγώ για όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι καινούριο μέλος και ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση.

Με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο πρόγραμμα όταν βγεί και έχω μία ερώτηση. Στην έναρξη επαγγέλματος σκέφτομαι να δηλώσω σαν επαγγελματική έδρα ένα διαμέρισμα το οποίο θα νοικιάζω κανονικά (θα δηλώνεται στα έξοδα) και το οποίο ιδιοκτήτης είναι συγγενής (θείος). Μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την έγκριση?

Επίσης πότε αναμένεται να ξεκινήσει το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρήτήρια και από εμένα. Είμαι νέο μέλος και βρήκα τη σελίδα κατά τη μάταιη αναζήτησή μου για τη νέα επιδότηση του 09. Έχω κάνει έναρξη το καλοκαίρι του 08, και η επιδότηση στη Θεσσαλονίκη όπου βρίσκομαι έχει λήξει (πληροφορία άπό ανακοίνωση του ΟΑΕΔ) από την 30-05-08, που εγώ μόλις είχα ορκιστεί. Παρακαλώ να με έχετε υπόψιν σας για κάθε ενδεχόμενη ενέργεια προς τον αγαπητό πρόεδρο... Ελπίζω να γίνει κάτι, καθώς περίμενα την επιδότηση να ανακοινωθεί πολύ καιρό τώρα...

Link to comment
Share on other sites

sgian δεν νομίζω πως τίθεται θέμα για συγγένια

ακόμη και με παραχώρηση μπορεί να σου δωθεί η επιδότηση

 

αρκεί να μην χρησιμοποιείται ως κατοικία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Πέρασα πριν λίγες μέρες απο τον ΟΑΕΔ της Μυτιλήνης και μου είπαν να κάνω έναρξη σύντομα γιατί δεν θα αργήσει πολύ η έγκριση του προγράμματος. Με κάθε επιφύλαξη βέβαια γιατί ΟΑΕΔ είναι αυτός.....

Σε μία άλλη περίπτωση που ξέρω, τον προέτρεψαν να κάνει έναρξη (το 2006) για ένα πρόγραμμα επιχειρηματικότητας και τελικά το πρόγραμμα βγήκε το 2007 και τον απέρριψαν!

Υ.Γ. Ο ΟΑΕΔ έχει το σκεπτικό ότι αν κάποιος ανοίξει γραφείο (ή κάνει έναρξη) το προηγούμενο χρόνο(πχ το 2008) και ζητήσει επιχορήγηση το 2009 δεν την δικαιούται γιατί δεν είναι νέα επιχείρηση!

Αποψή μου είναι ότι αν προσπαθούμε να καταλάβουμε αυτή την λογική χάνουμε το δάσος. Αυτό που θέλουν είναι να φανεί ότι επιδοτούν και δίνουν χρήματα, προσπαθώντας συγχρόνως να μειώσουν με "ποιοτικά" (βάλτε και παραπάνω εισαγωγικά αν θέλετε) κριτήρια αυτούς που χρειάζονται και δικαιούνται επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.