Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Μήπως πήγε κανείς στον ΟΑΕΔ για περαιτέρω διευκρινίσεις?

Π.χ. το ότι χρειάζεται να είσαι δηλωμένος άνεργος στον ΟΑΕΔ (τα σεμινάρια επιχειρηματικότητας προς το παρόν τα αφήνω στην άκρη), πώς ακριβώς το επιτυγχάνεις? Τους λες απλά ότι είσαι πτυχιούχος μηχανικός, άνεργος (και χωρίς να έχεις κάνει ακόμα έναρξη επαγγέλματος) και θα ήθελες να δηλωθείς στις καταστάσεις του ΟΑΕΔ ως άνεργος? Πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένεις για να μπεις στην κατάσταση ανεργίας? Και τί γίνεται στην περίπτωση που αυτοί σου.. βρουν δουλειά? :o

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά το να γραφτείς στον οαεδ ως άνεργος είναι απλή διαδικασία και από όσο ξέρω γίνεται κατ'ευθείαν. Δηλαδή με το που θα γραφτεις θα σου δώσουν την κάρτα ανεργίας. Τώρα για το αν θα σου βρουν αυτή δουλειά δεν τίθεται θέμα. Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θέλω να μου βρει δουλειά ο ΟΑΕΔ.

Το ρώτησα σε περίπτωση που δηλώνοντας άνεργος και σου βρίσκει δουλειά (άλλωστε ένας από τους σκοπούς του ΟΑΕΔ είναι αυτός), αν θα μπορούσες να μην δεχτείς (για να παραμείνεις άνεργος) και να συνεχίσεις να πληροίς τις προϋποθέσεις για να ανοίξεις την δικιά σου επιχείριση με την επιδότηση. Προσπαθώ να είμαι λίγο επιφυλακτικός, αφού οι καινούριοι όροι (να είσαι άνεργος και να παρακολουθήσεις σεμινάρια) είναι λίγες ημέρες.. χρονοτριβής - μήπως κρύβουν και τίποτε άλλο (π.χ. δεν ήξερα και πόσο διάστημα θέλεις από την στιγμή που κάνεις αίτηση μέχρι να μπεις στην κατάσταση ανεργίας, αν και κάτι τέτοιο απαντήθηκε από την olga).

Τέλοσπάντων, από βδομάδα θα πεταχτώ στον ΟΑΕΔ να ρωτήσω για το πρόγραμμα και γενικότερες πληροφορίες. Εν αναμονή..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να αρνηθείς την δουλειά που θα σου προτείνουν. Μπορείς να επικαλεστείς λόγο απόσταστης για παράδειγμα αν υπάρχει ή οτιδήποτε άλλο. Στη χειρότερη περίπτωση πηγαίνεις και λες ότι δεν σου άρεσε η δουλειά και φεύγεις.

Link to comment
Share on other sites

φίλε cv012..

 

στον ΟΑΕΔ ΔΕΝ μπορείς να πάρεις κάρτα ανεργίας αν είσαι μηχανικός Α.Ε.Ι

τα λαμόγια του ΤΕΕ το έχουν φτιάξει έτσι το πράγμα που εμείς οι νέοι μηχανικοί πληρώνουμαι γ@#$τικα ας ήμαστε κ άνεργοι.... (στο ΤΣΜΕΔΕ) και ΔΕΝ δηλωνόμαστε σαν άνεργοι,απαγορεύεται να είσαι άνεργος εσύ...κλασσική ελλάδα και το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ μην νομίζεις...τους χρωστάς?με τόκους αν αργήσεις...σου χρωστάν...θα τα πάρεις σε 5~6 χρόνια χωρίς τόκους

 

οπότε σε πρόγραμμα επιχειρηματικότητας δεν μπορείς (λογικά) να συμμετπάσχεις αφού δν θα έχεις κάρτα ανεργίας...

 

αν είσαι ΤΕΙ βγάζεις κάρτα ανεργίας

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα βγει. Το πότε θα βγει είναι το θέμα. Αυτό που βγήκε είναι άλλο. Αν είσαι μηχανικός ΤΕ και έχεις και τις υπόλοιπες προυποθέσεις μορείς να πάρεις την επιδότηση. Αν είσαι μηχανικός ΠΕ θα περιμένεις το πρόγραμμα των νέων επιστημόνων.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεστε.....

Στο πρόγραμμα Νέων Επαγγελματιων μπορούν να μπούν όλοι αυτοί που έχουν κάρτα ανεργίας, ανεξαρτήτου μορφωτικού επιπέδου, Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου, ΤΕ και ΠΕ, φτάνει να πλήρουν τις προυποθέσεις. Και οι μηχανικοί ΠΕ μπορούν να μπούν αν έχουν καρτα ανεργίας. Υπάρχουν ξέρετε και μισθωτοί μηχανικοί (πραγμα που πολλες φορές το ξεχνάμε.....) που αν αποληθούν μπένουν ταμείο ανεργίας (γι αυτο άλλωστε πληρώνουν εκτός το ΤΣΜΕΔΕ και μια μικρή εισφορά στο ΙΚΑ).

Στο πρόγραμμα Νεων Επιστημόνων μπορούν να ενταχθούν ΠΕ και ΤΕ χωρίς να είναι αναγκαία η κάρτα ανεργίας....αυτή είναι η βασική διαφορά ανάμεσα στα δύο προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

αίντε πάλι

 

κάρτα ανεργίας ΔΕΝ βγάζουν οι μηχανικοί (για απολυμένους μισθωτούς μηχανικούς δεν το γνωρίζω αυτό που λες)...αλλά αυτοί τότες ούτως ή αλλως δεν μπορούν να πάρουν την επιδότηση των νέων επιστημόνων.

 

το πρόγραμμα νέων επιστημονων αναφέρεται σε απόφοιτους πανεπιστημιακών και πολυτεχνικών σχολών...

 

οι των ΤΕ λογικά θα μπορούν να μπουν στον επαγγελματιων

Link to comment
Share on other sites

αίντε πάλι

 

κάρτα ανεργίας ΔΕΝ βγάζουν οι μηχανικοί (για απολυμένους μισθωτούς μηχανικούς δεν το γνωρίζω αυτό που λες)...αλλά αυτοί τότες ούτως ή αλλως δεν μπορούν να πάρουν την επιδότηση των νέων επιστημόνων.

 

το πρόγραμμα νέων επιστημονων αναφέρεται σε απόφοιτους πανεπιστημιακών και πολυτεχνικών σχολών...

 

οι των ΤΕ λογικά θα μπορούν να μπουν στον επαγγελματιων

 

κι εγω που ρωτησα σε οαεδ μου ειπαν οτι ωσ μηχανικος ΔΕν μπορω να εχω καρτα ανεργιας,αν και αν ειμουν μισθωτος πιστευω θα ηταν λογικο να ειχα.τεσπα.το προγραμμα των νεων επιστημονων ισως να το περιμενουμε απο εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.