Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, αν ήδη δουλεύεις με ΔΠΥ σε εταιρεία δικαιούσαι και επιδότηση; ευχαριστώ

 

Εξαρτάται από το πως εμφανίζεσαι στην εφορία. Δηλαδή, έχει καταθέσει τη σύμβαση έργου στην εφορία ; Αν ναι, τότε δεν δικαιούσαι. Αντίθετα, αν υπάρχει μια απλή, άτυπη, συμφωνία της οποίας το χαρτί (πρόσληψη) δεν έχει κατατεθεί στην εφορία, τότε είσαι οκ. Αυτό εννοούν όταν λένε αυτοαπασχολούμενοι και αυτό συμβαίνει όταν πας με τα χαρτιά της αίτησης και ζητούν να δουν το βιβλίο εσόδων-εξόδων σου (σε περίπτωση φίλου μου, είδαν ότι έκοβε συνεχώς στο ίδιο τεχνικό γραφείο και του έβαλαν φρένο επειδή θεώρησαν ότι έχει εξαρτημένη σχέση με τον εργοδότη).

 

Όταν ερθουν για αυτοψία για το αν λειτουργεί κανονικα το γραφείο τι θα τους πείς? οτι δουλεύεις στο δημόσιο με συμβαση?? Αν με τη δημόσια υπηρεσία δεν υπάρχει προβλημα (ψαξ΄το) γραφειο μπορεις να εχεις...αλλα για το πρόγραμμα αμα το παρουν πρεφα απο οαεδ θα σε κοψουν σίγουρα.

 

Ακριβώς αυτό. Περίπτωση γνωστής μου που ήταν με 8μηνη σύμβαση σε Δημόσια Υπηρεσία (τα κατάφερε πάντως).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά οι 51 σελίδες είναι κάπως πολλές για να το ελέγξω. Θέλω να συμμετάσχω στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και πληρώ όλες τις απαιτήσεις εκτός του χώρου. Επειδή είμαι λίγο διστακτικός ,με το ρίσκο ενοικίασης χώρου, χωρίς να είναι σίγουρη η επιδότηση, μπορώ να ρωτήσω αν μπορώ να δηλώσω ένα γραφείο που έχει ένας θείος μου εργολάβος και να συστεγαστώ μαζί του; Φυσικά και αν χρειαστεί να αλλαχθεί και το συμβόλιο του χώρου βάζοντας και εμένα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά οι 51 σελίδες είναι κάπως πολλές για να το ελέγξω. Θέλω να συμμετάσχω στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και πληρώ όλες τις απαιτήσεις εκτός του χώρου. Επειδή είμαι λίγο διστακτικός ,με το ρίσκο ενοικίασης χώρου, χωρίς να είναι σίγουρη η επιδότηση, μπορώ να ρωτήσω αν μπορώ να δηλώσω ένα γραφείο που έχει ένας θείος μου εργολάβος και να συστεγαστώ μαζί του; Φυσικά και αν χρειαστεί να αλλαχθεί και το συμβόλιο του χώρου βάζοντας και εμένα μέσα.

 

Διάβασε μία την προκήρυξη (που σίγουρα είναι λιγότερες σελίδες). Κάτι αναφέρει πάνω σ' αυτή την ειδική περίπτωση. Ακριβώς επειδή δεν με ενδιέφερε, το προσπέρασα.

Link to comment
Share on other sites

mor να κανεις οπωσδήποτε αίτηση και στη συνέχεια ένσταση

εγώ για παλαιότερη επιδότηση αυτό έκανα και την κέρδισα

και μάλιστα για τον ίδιο λόγο είχα κάνει νωρίτερα έναρξη

 

depi*** όπως σου είπε ο kostas_topo να μην ήταν πριν ο χώρος σου τεχνικό γραφείο

 

giannis aug χωρίς να γνωρίζω ακριβώς πρέπει να πας εφορία με μισθωτήριο κλπ να πας το ΤΕΕ να δηλώσεις την αλλαγή έδρας και να κάνεις και νέα σφραγίδα

θεωρώ πως όλα αυθημερόν μπορούν να γίνουν

πάρε πρώτα τηλεφωνα για να πας με τα σωστά διακιολογητικά

 

Δηλαδή ολοι οσοι καναμε εναρξη το 2008, κάνοντας ενσταση μπορεί και να παρουμε την επιδότηση?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι.Πήρα τηλ. στον ΟΑΕΔ και μου είπανε ότι από την στιγμή που η αίτηση γίνεται ηλεκτρονικά και δηλώσεις ότι έχεις κάνει έναρξη πριν την 2/1/2009 ,το σύστημα σε απορρίπτει και δεν πάει καν η αιτησή σου στην επιτροπή.Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε για αυτήν την αδικία...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι.Πήρα τηλ. στον ΟΑΕΔ και μου είπανε ότι από την στιγμή που η αίτηση γίνεται ηλεκτρονικά και δηλώσεις ότι έχεις κάνει έναρξη πριν την 2/1/2009 ,το σύστημα σε απορρίπτει και δεν πάει καν η αιτησή σου στην επιτροπή....

 

την ιδια ακριβως απαντηση πηρα κ γω

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τελικα στο επιχειριματικο σχεδιο τι γραφουμε?μηχανικοι ειμαστε....καποιοσ παλιοσ να βοηθεισει????

 

"... Επειδή οι σπουδές μου έχουν να κάνουν με τον τάδε κλάδο και το τάδε αντικείμενο και λόγω του κύκλου και των γνωριμιών που έχω αναπτύξει μέχρι στιγμής, σκοπεύω να ασχοληθώ και να επικεντρωθώ σε μελέτες π.χ. στατικές, ενδεχομένως και αποτυπώσεις (π.χ.)", σάλτσες δηλαδή. Αν έχεις και γονείς στον κλάδο, γράφτο και αυτό (εκεί που θα αναφέρεις κάτι σε σχέση με τον κύκλο γνωριμιών). Επίσης, ότι αν δεις ότι οι δουλειές είναι αρκετές, ενδεχομένως να απασχολήσεις και έναν αρχιτέκτονα μηχανικό (το ρωτάει και κάπου παρακάτω αυτό, αλλά ανέφερέ το και στο κείμενο - τουλάχιστον στην επιδότηση του 2007 το είχε).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα.

Έχω κ εγώ 3-4 ερωτησούλες...

1ον : Μπορούν τα τιμολόγια να είναι για αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού?

2ον: Aν αγοράσουμε software και έχουμε τιμολόγια, πώς θα ελέγξουν ότι όντως τα έχουμε, θα ψάξουν άδειες στο laptop?

3ον: λέει τιμολόγια αγοράς εξοπλισμού, δηλ παροχή υπηρεσιών καθαριότητας, βαψίματος κτλ δεν πιάνουν?

Και το τελευταίο: τα 6000 που πρέπει να είναι τα έξοδα είναι με ΦΠΑ? Καλή τύχη σε όλους με το πρόγραμμα ¨)

Link to comment
Share on other sites

2ον: Aν αγοράσουμε software και έχουμε τιμολόγια, πώς θα ελέγξουν ότι όντως τα έχουμε, θα ψάξουν άδειες στο laptop?

3ον: λέει τιμολόγια αγοράς εξοπλισμού, δηλ παροχή υπηρεσιών καθαριότητας, βαψίματος κτλ δεν πιάνουν?

Και το τελευταίο: τα 6000 που πρέπει να είναι τα έξοδα είναι με ΦΠΑ? Καλή τύχη σε όλους με το πρόγραμμα ¨)

 

2ον) δεν θα το ψάξουν, αρκεί να έχεις το τιμολόγιο και φτάνει (αυτό έκανα και εγώ που αγόρασα τεχνικό λογισμικό).

3ον) Όχι βέβαια ! Μην παρουσιάσεις κάτι τέτοιο γιατί θα σε κόψουν στην αυτοψία (την 1η) - συνέβη σε γνωστή γνωστού που πήγε να περάσει την αλλαγή πόρτας (απλή -> ασφαλείας) στον χώρο της.

4ον) Ναι, τελική τιμή με ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.