Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποσαφήνιση των υποχρεώσεων της επίβλεψης στατικών σε ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

Δεν το παίρνουμε προσωπικά , κουβέντα κάνουμε άλλωστε , αλλά νομιζω ότι τελικά δεν καταλαβαίνει ο ένας τον άλλον .

 

Ενώ ουσιαστικά μιλάμε γιά το ίδιο πράγμα , αναπτύσσονται αδικαιολόγητες φοβίες που μας μπερδεύουν .

 

Αλλά νομίζω ότι όσοι προτείνουμε κάτι έχουμε και τα επιχειρήματα μας και περιμένουμε συζήτηση πάνω σε αυτά και όχι σε πιθανά σενάρια .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συντονιστες.. Ανοιξτε αλλο θεμα και μεταφερετε εκει τα περι ΜΗΚΙΕ..

Η παρουσα κουβεντα οχι απλως εχει ξεφυγει απο το θεμα..Το εχει εκμηδενιση και εξαφανιση.. Και ειναι ενα θεμα που σιγουρα αφορα ενα μεγαλο ποσοστο ολων μας.. Καλως ή κακως, ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του επιβλεποντως..

Link to comment
Share on other sites

Βαριόμουν να γράψω αλλά αφού ταυτίστηκε το μήκος κύματος το δικό μου με κάποιου άλλου γιατί να χάσω την ευκαιρία στην αντιγραφή?

 

Υπάρχει ανάγκη βελτίωσης της ποιότητας των Οικοδομών στην Ελλάδα; Ναι.

Πως θα την πετύχουμε;

ΟΧΙ με το ΜΗΚΙΕ.

Το σημαντικό είναι να πιστοποιηθούν αυτοί που πραγματικά κατασκευάζουν τα κτίρια. Δηλαδή οι Υπεργολάβοι. Με σωστά προγράμματα, εξετάσεις, πιστοποίηση κλπ. Να αλλάξει και το αναχρονιστικό καθεστώς του "μη εστεγασμένου" επαγγέλματος.

Επίσης να αναβαθμιστεί ο ρόλος του Επιβλέποντα. Να πάψει να αποτελεί ο ρόλος του την απλή υπογραφή Υπεύθυνων Δηλώσεων. Με τον καθολικό έλεγχο όλων των κατασκευών, ό λόγος του Επιβλέποντα και η Μελέτη αποκτούν και πάλι τη αξία που πρέπει να έχουν.

 

Και οι Κατασκευαστές; Δεν πρέπει να πιστοποιηθούν; Κατ'αρχήν όχι. Αν είναι πιστοποιημένοι οι Υπεργολάβοι δεν συντρέχει λόγος. Η δραστηριότητά τους είναι κυρίως επιχεηρηματική. Εαν θέλουν οι επαγγελματικές ενώσεις των Κατασκευαστών μπορούν να φτιάξουν ένα Μητρώο Πιστοποιημένων Επιχειρήσεων, το οποίο όμως να μην είναι υποχρεωτικό. Εαν το Μητρώο είναι αξιόπιστο τότε οι εγγεγραμμένοι σε αυτό θα είναι περιζήτητοι και όλοι θα θέλουν να γραφτούν σε αυτό, και άρα θα γίνει κατά κάποιον τρόπο υποχρεωτικό.

 

Επαναλαμβάνω, σε ανεμοδαρμένους και μη: δεν το' χω χεσμένο το χρήμα αλλά φροντίζω να το αφήνω εκτός της επιχειρηματολογίας μου. Όταν πίσω από λόγια-λόγια-λόγια μου μένει το ''θέλω λεφτά-λεφτά-λεφτά'' μην περιμένετε υποστήριξη. Γουστάρω που θεωρούμαι Επιστήμονας (να μου φεύγουν και τα κόμπλεξ) και θα το προασπίζομαι συνέχεια...και τυγχάνει η Επιστήμη να θέτει κάποιες άλλες προτεραιότητες!

 

...Ο Διαχειριστής Έργου, δεν υφίσταται σαν έννοια απο την Νομοθεσία, αλλά εμμέσως ταυτίζεται με τον Επιβλέποντα....

 

Μία μόνο ένσταση. Αν η νομοθεσία δεν αναφέρει ρητά και ξεκάθαρα ''είσαι ελέφαντας'' τα...έμμεσα, τα πλάγια και τα παρασκηνιακά δε μου λένε τίποτα. Αν ποτέ ερμηνευτεί τελεσίδικα κάτι από δικαστήριο ή ΣτΕ αναθεωρώ...

Link to comment
Share on other sites

Ένας προβληματισμός που με απασχολεί :

 

Πραγματικές ευθύνες, πραγματικές υποχρεώσεις, πραγματικές δεσμεύσεις ΑΛΛΑ συμβατικός (φαντασιακός ;) προύπολογισμός έργου για υπολογισμούς αμοιβών για τις ευθύνες, τις υποχρεώσεις και τις δεσμεύσεις. Δεν μου φαίνεται πολύ αρμονικό αυτό το ζευγαράκι. Αν θέλουμε αληθινές καταστάσεις θα πρέπει να είναι σε όλα και όχι στα μισά.

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερώτηση για νομική ευθύνη του επβλέποντα.

 

Σε συνέχεια αυτό του θέματος που είχα ανοίξει http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=13129&page=3

 

 

-Ο μάστορας δεν θέλει πεισματικά να χαλάσει αυτό που έφταιξε και για αισθητικούς λόγους απότι λεει..

-Ο ιδιοκτήτης ενθουσιάστηκε που δεν φαίνεται το μπετό στα ανώφλια...Κ θέλει να το κρατήσει έτσι..

 

Εγώ που λέω ότι δεν έιναι σωστό και δεν ακούγομαι τι να κανω??

 

Αν βάλλω και τους δύο να μου υπογράψουν μια υπεύθυνη δήλωση ότι παίρνουν όλη την ευθύνη ακόμα και για τη ρωγμούλα που θα αμφανιστεί και δεν ακόυσαν τις υποδείξεις μου, είμαι κατοχυρωμένος???

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μόνο εξασφαλισμένος έναντι χρηματικών αξιώσεών του ιδιοκτήτη σε υλικές βλάβες.

Σε ένα δικαστήριο με το χαρτάκι αυτό δεν θα μπορείς να σταθείς με τίποτα αν οι κατηγορίες είναι σωματικές βλάβες.

Επίσης αν έχει πωληθεί το ακίνητο?

 

Η σωστή διαδικασία είναι παραίτηση - διακοπή εργασιών.

Εκεί τρελαίνονται όλοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μα ο μάστορας έχει την εγκεκριμένη μελέτη η οποία δεν εφαρμόστηκε. Εσύ γιατί έχεις ευθύνη? Διακοπή εργασιών δεν κάνεις για τέτοιο λόγο πάντως γιατί κανείς δεν θέλει να ανοίξει πόλεμο με τον πελάτη του.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν η ευθύνη του επιβλέποντα δεν είναι να εξασφαλίσει την εφαρμογή της μελέτης του, τότε ποια είναι???

Link to comment
Share on other sites

μα ο μάστορας έχει την εγκεκριμένη μελέτη η οποία δεν εφαρμόστηκε. Εσύ γιατί έχεις ευθύνη? Διακοπή εργασιών δεν κάνεις για τέτοιο λόγο πάντως γιατί κανείς δεν θέλει να ανοίξει πόλεμο με τον πελάτη του.

 

Μα φυσικά και στο ελληνικό κράτος έχει ευθύνη ΜΟΝΟ ο μηχανικός

Αυτό που λες panos δεν ισχύει στην Ελλάδα

 

Και κάνεις διακοπή αν αυτό που γίνεται πιστεύεις ότι είναι σοβαρό, έτσι ώστε να μην σου ανοίξουν άλλοι πόλεμο μελλοντικά.

 

Ο εργολάβος μετά από 20 χρόνια θα είναι καπνός

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ? Μπορεί και ποτέ να μην εμφανιστεί αστοχία γιατί στο σενάζ μεγαλύτερο ρόλο παίζει το σκυρόδεμα και όχι τόσο η όπλισή του αλλά είναι φρικαλέο να βλέπει κανείς δύο σίδερα και ακόμα χειρότερο την απαξίωση στο πρόσωπο του μηχανικού. Απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.