Jump to content

koumertasem

Members
  • Content Count

    37
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by koumertasem

  1. Υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης κατηγορίας 4. Το ερώτημα είναι πως αντιμετωπίζετε το εντός της πρασιάς τμήμα
  2. χαιρετώ τους συμπάσχοντες συναδέλφους, Μια ερώτηση: Διώροφη κατοικία που κατά την έκδοση της άδειας (1988) δεν είχε θέμα πρασιάς (ήταν οικισμός), βρίσκεται εκ των υστέρων με το Σχ.Πόλης (1989), που το εντάσσει, να έχει τμήμα του εντός την νεοδημιουργηθήσας πρασιάς. Θεωρείτε, ότι επειδή η κατασκευή προϋπήρχε της ένταξης στο σχέδιο, δεν υπάρχει απαίτηση της τακτοποίησης του εντός της πρασιάς τμήματος? Δηλαδή πρέπει να υπαχθεί στην κατηγορία 5 ή όχι? ευχαριστώ,
  3. ευχαριστώ για την απάντηση. έχω διαβάσει το σχετικό.(άρθρο 94 παρ.3β) Η πρόθεση του ιδιοκτήτη είναι να επωμιστεί τα πρόστιμα που του αναλογούν για τις αυθαιρεσίες αυτές. Όμως δεν βρίσκω στην νομοθεσία, την δυνατότητα να αιτηθώ άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτων εργασιών σε κτίσμα εντός μη άρτιου και μη οικοδομήσιμου ακινήτου. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει?
  4. καλησπέρα, συνάδελφοι τα φώτα σας, Το ερώτημά μου αφορά σε ισόγειο οικοδομή, εμβαδού 90τ.μ με χρήση κατοικία σε εκτός σχεδίου οικόπεδο, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Έχει γίνει ολοκληρωμένη τακτοποίηση με τον ν.4495/2017, κατηγορία 2. Εν συνεχεία εκδόθηκε άδεια Μ.Κλιμακας για συντήρηση στέγης, τροποποίηση ανοιγμάτων και επισκευές επιχρισμάτων.-χωρίς να θίγεται φέρων οργανισμός. Ο ιδιοκτήτης προέβει ουσιαστικά σε αντικατάσταση της στέγης και επανακατασκευή τμήματος της οικοδομής-τοίχοι που ήταν κατασκευσμένοι από πάνελ κ τσιμεντόλιθους γκρεμίστηκαν και ξαναχτίσ
  5. δεν ξέρω τι και αν επέλεξες, αλλά για εμένα που δουλεύω φουλ κ έχω οικογένεια μου φαίνονται υπερβολικές ακόμα και οι δυο Θ.Ε, πόσο μάλλον οι τρεις. Το Μεταπτυχιακό αυτό Περιβαλλοντικός Σχεδιασμός Π&Κ είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και θεωρώ για όποιον το κάνει για να εμπλουτίσει τις γνώσεις και την αντίληψή του, θα αποζημιωθεί για τον κόπο που σίγουρα απαιτεί, καλή συνέχεια
  6. Χαιρετώ την παρέα, συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής: Εκτός σχεδίου σύσταση οριζοντίου(έγινε το 2007) 2 διακριτές οικοδομές/μεζονέτες που είναι ''ενωμένες'' στα σχέδια με ένα ημιυπαίθριο που δεν φτιάχτηκε ποτέ και πλέον έχουμε δυο διακριτές ιδιοκτησίες/οικοδομές με πέτρινη περίφραξη στο ήμιση του αρχικού οικοπέδου έκαστος. Η μια μεζονέτα/ιδιοκτησία χρειάζεται αποπεράτωση (κουφώματα και σοβάτια) και ρύθμιση αυθαιρέτου υπογείου που ΕΞΕΧΕΙ του περιγράμματος της οικοδομής και ΑΡΑ βρίσκεται στον κοινόχρηστο εξ αδιαιρέτου χώρου του οικοπέδου. Ερώτημα 1: Μπορώ να κάνω ρύθμ
  7. επιχορηγούνται από το Πρόγραμμα σε ποσοστό 100% της δαπάνης, α. Το κόστος που απαιτείται για τη διενέργεια των δύο ενεργειακών επιθεωρήσεων. H επιλέξιμη αμοιβή ανά ενεργειακή επιθεώρηση συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. καθορίζεται ως εξής: i) για μονοκατοικία ή διαμέρισμα, η αμοιβή καθορίζεται σε 62 € επαυξημένη κατά 1,86 €/τ.μ. ωφέλιμης επιφανείας της ιδιοκτησίας, με μέγιστο επιλέξιμο ποσό ανεξαρτήτως επιφάνειας τα 310,0 €.... b. Η αμοιβή του συμβούλου έργου μέχρι του ποσού των 248 €.. Καλό συνάδελφοι? Δεν σχολιάζω ακόμα το ποσό...μπας κ καταλάβω τί σημαίνει επαυξημένη κατά 1,86 €/τ
  8. έχει κανείς άποψη για το περιεχόμενο της Τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου ?
  9. η σπουδαιότητα είναι ίδια «Πίνακας 2.3: Συντελεστές Σπουδαιότητας Κατηγορία Σπουδαιότητας Σ1 Κτίρια μικρής σπουδαιότητας ως προς την ασφάλεια του κοινού, όπως αγροτικά οικήματα και αγροτικές αποθήκες, υπόστεγα, στάβλοι, βουστάσια, χοιροστάσια, ορνιθοτροφεία, κλπ. 0.85 Σ2 Συνήθη κτίρια, όπως κατοικίες και γραφεία, βιομηχανικά - βιοτεχνικά κτίρια, ξενοδοχεία (τα οποία δεν περιλαμβάνουν χώρους συνεδρίων), ξενώνες, οικοτροφεία, χώροι εκθέσεων, χώροι εστιάσεως και ψυχαγωγίας (ζαχαροπλαστεία, καφενεία, μπόουλινγκ, μπιλιάρδου, ηλεκτρονικών παιχνιδιών, εστιατόρια, μπαρ, κλπ)
  10. όχι γιατί υπάρχει και υπόγειο, Από ότι κοίταξα στον κανονισμό φορτίσεων το κινητό φορτίο καταστημάτων είναι στα 5KN/m2!! Είναι λογικό? Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω την υπάρχουσα στατική μελέτη τι έχει λάβει υπόψη, Το κτήριο είναι του 2002. Σε κάθε περίπτωση πως το καταλαβαίνετε αυτό? αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα τοις εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση. Δηλαδή αν είχα μόνιμα από την μελέτη 6,5ΚΝ/m2 και 2 κινητά και τώρα έχω πάλι 6,5 μόνιμα εξετάζω μόνο την μεταβολή στα κινητά? Εγώ γιατί καταλαβαίνω ότι πρέπει να εξετάσω την πρ
  11. Κάτι πιο απλό. ζζζ) αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα τοις εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση. Αλλαγή χρήσης ισογείου καταστήματος 120m2 που κατά το ήμιση έγινε κατοικία. Η σπουδαιότητα δεν αλλάζει από ότι θυμάμαι, αλλά αυτό με τα φορτία????????
  12. προφανώς, αλλά πότε? Σημαντικό επίσης είναι στην περίπτωση μετάβασης δήλωσης από τον 4178 στον νέο νόμο, αν θα γίνει επαναυπολογισμός του προστίμου, ώστε να ''κερδηθεί'' το 20% της έκπτωσης για την υπαγωγή στο πρώτο τετράμηνο του νόμου-μέχρι τις 8.4.2018...
  13. το σύστημα του Τεε είναι ακόμα ''ανοιχτό''...με 4178/2013-κ με δυνατότητα να ανεβάζεις αρχεία.., δεν είδα να έχει δημιουργηθεί νέα καρτέλα με τον 4495/17.. Εάν θέλω να εκδόσω μια απλή βεβαίωση π.χ σε αγροτεμάχιο λογικά δεν θα είναι έγκυρη με τον 4178/13. Υπάρχει κάποια ενημέρωση?
  14. Συνάδελφοι χαιρετώ, Από όσο γνωρίζω τον 10/2015 το Συμβ. της Επικρατείας ακύρωσε το Εθνικό Χωροταξικό για τον Τουρισμό του 2013, που προέβλεπε όρια αρτιότητας 10-15-20 στρέμματα-ανάλογα της θέση και το είδος του Ξενοδοχ. καταλύματος. Αυτό σημαίνει ότι έκτοτε, ισχύει το παλιό Χωραταξικό για τον Τουρισμό- ΦΕΚ 1138Β/2009. Συνάδελφος με πληροφόρησε ότι και αυτό-του 2009- έχει καταργηθεί με αντίστοιχη διαδικασία. Από έρευνα στο δίκτυο βρήκα μόνο αυτό: ΣΤΕ 519/2017 [ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΔΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΧΣΑΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ 2009] στο παρακάτω λινκ, http://nomosphysis.org.gr/15729/ste-519-2017-katargi
  15. Ευχαριστώ για την απάντηση, Πες όμως ποιο είναι το νομικό πλαίσιο που αναφέρεσαι. Ο δασάρχης Μεσσηνίας είναι ''νόμος'' που μπορεί να ορίζει διαδικασία ή και ποσό ανα στρέμμα???
  16. περίπτωση: ΔΑ. η έκταση είναι 15στρεμ. υπάρχει συμβόλαιο του 1962 για τα 7 στρεμ. Θα ήθελα την γνώμη σας. έχει νόημα να υποβάλλει αντίρρηση και για τα 15στρεμ ενώ ''καλύπτεται'' από το συμβόλαιο μόνο για τα 7? κ με ποια επιχειρήματα? Κ επειδή ακούστηκε κάπου κι αυτό και δεν έχω ακόμα ενημερωθεί, τα υπόλοιπα 8 που φαίνεται να χάνει, υφίσταται δυνατότητα να τα νοικιάσει ή αγοράσει?
  17. Μα η αιτιολογία κατάργησης της διαδικασίας δεν έχει σχέση με την εξυπηρέτηση του πολίτη και την εύρυθμη λειτουργία της πολιτείας αλλά με την <...Πρόθεση του Υπουργείου είναι να μην υπάρχει καμία εμπλοκή αιρετού στην αδειοδότηση των οικονομικών δραστηριοτήτων...> δηλαδή πονάει χέρι, κόβει χέρι... κι όλα τα άλλα ας τα πάρει το ποτάμι... ωχ κ πάλι ωχ...
  18. νομίζω...το όνομα δεν το θυμάμαι αλλά θυμάμαι ότι οι σκοπιές ήταν τρίωρες λόγω έλλειψης κόσμου κ είχαμε πήξει... κ όπως λέει ένας φίλος, "..τώρα που τα θυμάμαι ωραία ήταν στο στρατό, ούτε αυθαίρετα, ούτε εφορία, ούτε Τσμέδε...''
  19. αυτό ακριβως.. έκανα την διαδικασία με τον 4178 κ δεν μου ζήτησε-απαίτησε πουθενά παράβολο.. αν κ αναγράφετε ως 300€ πρόστιμο κοινόχρηστων χώρων δεν υπάρχει εντολή πληρωμής... μήπως επειδή δεν έβαλα πουθενά μ2 αυθαιρεσίας??? όμως δεν έχει ο άνθρωπος καθόλου χώρο διαμονής, μόνο σταύλο, για τον οποίο δεν υπάρχει περιορισμός σε μ2.. τι να πω.. θέλω να πληρώσω κ δεν μπορώωω κ η δήλωση μηχανικού εκτυπώνεται κανονικά...να πάρω το help desk?
  20. Καλημέρα, πως το πληρώνω το παράβολο αυτό αφού δεν μου βγάζει εντολή πληρωμής? Στην Εφορία? σε ποιό κωδικό? έχω ήδη κάνει οριστική υπαγωγη κ δεν απαιτήθηκε πουθενά το παράβολο.... HELP!
  21. Συνάδελφοι, πρόκειται για Προσθήκη Πέργκολας με άδεια σε ισχύ στον Περιβάλλοντα χώρο διώροφης κατοικίας. Η κατοικία βρίσκεται εντός οικισμού. Η άδεια εκδόθηκε με ΝΟΚ κ 4030 το 2012 Απαιτείται ενημέρωση φακέλου ως προς τα αρχιτεκτονικά? ή Βγάζω Μικράς Κλίμακας ? ευχαριστώ
  22. Συνάδελφοι καλημέρα, μελετώ 2 όροφο κτήριο με υπόγειο από σκυρόδεμα όπου εφάπτεται σε Ρυμοτομική//Οικοδομική Γραμμή. Θέλω για λόγους εκκεντρότητας να επεκταθώ μέσα στην Ο.Γ//Ρ.Γ κατά 30cm. Ο ΝΟΚ προβλέπει ότι επιτρέπεται αυτό μόνο σε προκήπιο -άρ. 17 παρ. 8δ, ενώ ο ΓΟΚ το προέβλεπε νομίζω και για ρυμοτομικές. έχει κανείς άποψη επί του θέματος?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.