Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Dimitris!

Recommended Posts

Να τα πάρουμε από την αρχη...

 

Εγώ βλέπω 3 περιπτώσεις.

 

- Γενικά παροχή υπηρεσιών ελεύθερου επαγγελματία. Π.χ. μηχανικός παρέχει συμβουλές σε μία εταιρεία ή έναν ιδιώτη χωρίς να σφραγίζει τίποτα. Σε αυτην την περίπτωση γίνεται παρακράτηση φόρου 20% από αυτόν που πληρώνει τον μηχανικό.

 

- Εκπόνηση μελέτης ή επίβλεψη μηχανικού σε έργο το οποίο έχει νόμιμη αμοιβή και πρόκειται να υποβληθεί σε δημόσια υπηρεσία. Π.χ. έκδοση αδείας, τακτοποίηση ημιυπαίθριου, (ενεργειακό πιστοποιητικό ?). Σε αυτην την περίπτωση γίνεται προκαταβολή φόρου 10% από τον μηχανικό.

 

- Εκπόνηση μελέτης η οποία δεν πρόκειται να υποβληθεί σε δημόσια υπηρεσία. Π.χ. σύνταξη τοπογραφικού για συμβόλαιο. Σε αυτήν την περίθπτωση δεν υπάρχει ούτε προκαταβολή ούτε παρακράτηση.

 

Εάν συμφωνούμε εώς εδώ.... Εκεί που ίσως διαφωνούμε και υπάρχει θέμα είναι στο εάν το ΠΕΑ πρόκειται για εκπόνηση μελέτης ή επίβλεψη μελέτης η οποία θεωρείται από δημόσια υπηρεσία. Εγώ λέω ναι καθώς υποβάλεται ηλεκτρονικά στο ΥΠΕΚΑ και επίσης υπάρχει νόμιμη αμοιβή κατοχυρωμένη από το κράτος.

 

SOTHRIS εάν θες μπορείς να παραθέσεις κάποιο στοιχείο από αυτά που λες. Ποια είναι π.χ. η ΠΟΛ 1204/1993 ? Τι συνέχεια έχει το άρθρο 52 που δεν βλέπω ? Έτσι όπως γράφεις δεν καταλαβαίνω τι λες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμ εγώ θα έκανα την εξής σύνοψη:

 

(1)

Εκπόνηση μελέτης ή επίβλεψη μηχανικού σε έργο το οποίο έχει νόμιμη αμοιβή και πρόκειται να υποβληθεί σε δημόσια υπηρεσία.

ΦΕΜ 10%

είτε πρόκειται για ιδιώτη είτε για εταιρία

 

(2)

Εκπόνηση μελέτης ή επίβλεψη μηχανικού ή αλλης παροχής εκτός δημόσια υπηρεσίας

 

2α)

για εταιρία > παρακράτηση 20%

εφόσον το ποσό ειναι > 300ευρώ

 

2β)για ιδιώτη

0 παρακράτηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, μια παραλαγή έκανα αυτών που έγραψες

----

το ΠΕΑ κατα τη γνώμη μου εφόσον περνά από τον έλεγχο αμοιβών του ΤΕΕ

και γίνεται κατάθσεη στην Εθνική

θα το έβαζα στην κατηγορία (1) οπότε θα πλήρωνα ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ

 

ΥΓ μα καλά το ΤΕΕ δεν το έχει διευκρινίσει;

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι. Σε αυτές τις περιπτώσεις κόβεις ΦΕΜ 10% για ότι πας στην πολεοδομία π.χ. εάν χρειαστεί αλλαγή χρήσης.

 

Εάν εσύ συμφωνήσεις και άλλα χρήματα για το πήγαινε έλα τότε θέλει το 20% για το υπόλοιπο ποσό. Όμως τις πιο πολλές φορές αυτό το ποσό είναι μαύρο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γιατί τέτοιος πανικός;

Τα πράγματα έχουν ξεκαθαρίσει εδώ και καιρό.

1. Όλες οι εργασίες μηχανικού έχουν ελάχιστη νόμιμη αμοιβή

2. Για εργασίες που υπόκεινται σε έλεγχο από δημόσια αρχή υπάρχει προκαταβολή ΦΕΜ (4% ή 10%) πριν από την έγκριση από αυτήν.

3. Για εργασίες που δεν υπόκεινται σε έλεγχο από δημόσια αρχή αλλά ο λήπτης δεν είναι ιδιώτης και για καθαρή αμοιβή μεγαλύτερη των 300€, γίνεται παρακράτηση από τον λήπτη το 20% της καθαρής αμοιβής .

 

Το ΠΕΑ πιστεύω πως δεν ανήκει στην 2η περίπτωση διότι δεν το ελέγχει/εγκρίνει καμία δημόσια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη και απαράδεκτη ασάφεια στο συγκεκριμένο θέμα (ίσως όχι τόσο από άποψης φορολογικού καθεστώτος αλλά από το ποιοί φορείς ελέγχουν τα φορολογικά).

Τα τοπογραφικά για χωρικές μεταβολές στο Κτηματολόγιο δεν απευθύνονται σε δημόσια υπηρεσία; Οι δικαστικές πραγματογνωμοσύνες; Τα τοπογραφικά προς Δασαρχεία; Δεν είναι δημόσιες υπηρεσίες τα Δασαρχεία; Και εν πάση περιπτώση οι προαναφερθέντες φορείς δεν ελέγχουν αμοιβές και τα φορολογικά αυτών. Είμαστε βέβαιοι ότι καλώς συμβαίνει αυτό ή ότι μας απαλλάσει ο έλεγχος από την υποχρέωση προκαταβολής ΦΕΜ ακόμα και αν αυτό δεν ελέγχεται; Παρά το ότι έχω υποστηρίξει το αντίθετο παλιότερα δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γιατί τέτοιος πανικός;.....

 

 

.....Το ΠΕΑ πιστεύω πως δεν ανήκει στην 2η περίπτωση διότι δεν το ελέγχει/εγκρίνει καμία δημόσια αρχή.

 

Με την τελευταία σου πρόταση απαντάς στην αρχική σου νομίζω. Πολύ απλά δεν βγαίνει άκρη και ο καθένας καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα προσπαθώντας να ερμηνεύσει την νομοθεσία.

 

Εγώ από έμπειρους μηχανικούς μεγάλης ηλικίας, που έχουν εκδώσει ΠΕΑ ακούω ότι κόβουν ΦΕΜ για τους λόγους που αναφέρω στα προηγούμενα ποστς.

 

Εσύ πάλι γιατί λες ότι το ΠΕΑ δεν πάει σε δημόσια αρχή ?! Δεν πάει στο ΥΠΕΚΑ για να το εγκρίνει ? Επειδή το στέλνεις ηλεκτρονικά και δεν φαίνονται οι αμοιβές σου ?

 

Χρειάζεται επιτέλους διευκρίνηση. Τα "έλα μωρέ κανείς δεν κόβει..." δεν κάνουν τίποτα. Δεν γίνεται άλλος να δίνει προσφορά στον πελάτη χωρίς ΤΣΜΕΔΕ , ΦΕΜ και άλλος με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

1ον. Λέω "πιστεύω" γιατί δεν είμαι η μοναδική αλήθεια, αλλά εξηγώ γιατί το πιστεύω.

2ον. Το ΠΕΑ δεν το ελέγχει/εγκρίνει το ΥΠΕΚΑ, απλά φτιάχνει το έντυπο και δίνει σε αυτό τον αριθμό αυθεντικότητας. Κοινώς GIGO

3ον. Η ρήση "ο φόβος φυλάει τα έρημα" δεν μπορεί να έχει εφαρμογή παντού αλλά δεν κάνει και κακό.

4ον. ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ είναι εισφορές που αφορούν τον μηχανικό άρα τι δουλειά έχει ο ιδιοκτήτης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.