Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

δεν νομίζω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοια

αυτό που μπορείς να ζητήσεις ειναι να σου δώσει άμεσα τη βεβαίωση της παρακράτησης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ως άνω παρακράτηση στην ουσία είναι μέρος της αμοιβής. Πώς θα μπορούσε να πληρωθεί από κάποιον άλλο πλην του εργοδότη (την εταιρία εν προκειμένω)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα όλο το θέμα και αυτό που διαπιστώνω είναι ότι επικρατούν δύο απόψεις σχετικά με το ΦΕΜ για μελέτες οικοδομικής άδειας. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να το υπολογίζουμε σε κάθε ΑΠΥ κάποιοι ότι μπορούμε στο τέλος για το σύνολο της μελέτης επίβλεψης του έργου. Στην εφορία που ρώτησα σήμερα μου είπαν ότι ισχύει το πρώτο. Μου το συνδέσανε με το γεγονός ότι θα έπρεπε να τρέχει τόκος για τη μη έγκαιρη καταβολή σύμφωνα με την ημερομηνία της ΑΠΥ και ότι είναι λάθος αυτό.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ και δε ξέρω τι πρέπει να ακολουθεί κανείς. Αν κάποιος έχει κόψει ΑΠΥ πρίν την αλλαγή του έτους χωρίς ΦΕΜ δεν μπορεί να τον καταβάλει όλο μαζί με την ολοκλήρωση του έργου το 2011 πληρώνοντας συνολικά το ΦΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πληρωσει ΦΕΜ το 2010 για τιμολογιο ΑΠΥ που ειχα κοψει το 2009.Θεωρητικα καθε ΦΕΜ συνοδευει και ενα ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα ειμαι νεα αρχιτεκτων μηχανικος και αυτη τη στιγμη βρηκα δουλεια σε μια τεχνική εταιρεια η οποια επιθυμει να με προσλαβει με δελτιο παροχης υπηρεσιων αλλα να μην της κοβω αποδειξεις καθε μηνα αλλα με καθε εργο που θα υπογραφω.......γιατι επιθυμουν να κανω εγω τις αρχιτεκτονικες μελετες του γραφειου αλλα να μην παιρνω εγω τα ποσοστα που αναλογουν στη μελετη παρα 1000 ευρω το μηνα .......μπορειτε να μου εξηγησετε τον τροπο με τον οποιο εγω θα ειμαι καλυμμένη απενταντι στην εφορια οτι θα πληρωνει δηλαδη η εταιρεια την παρακρατηση φορου και οτι αλλο χρειαζεται και οχι φυσικα εγω αφου τα εσοδα που θα δηλωνω στην εφορια δεν θα ειναι τα πραγματικα μου εσοδα????? θα ειναι πολλα παραπάνω !!!!!ευχαριστω πολυ.................

Link to comment
Share on other sites

προσοχη γιατι αν κοψεις δελτια για μελετες, ας πουμε, 50.000 μεσα στο ετος και επειδη φορολογουμαστε με εσοδα-εξοδα (που ζητημα να εχεις εξοδα 1.000 ολο το ετος αφου ουσιαστικα θα εισαι υπαλληλος) θα βρεθεις με φορο εισοδηματος για εισοδημα ~45.000 (50.000 - εξοδα - τσμεδε)

 

δηλαδη θα πληρωσεις φορο ~10.000 για πραγματικο εισοδημα 12.000

(ατιμη συντεχνια)

Link to comment
Share on other sites

αλλα να μην παιρνω εγω τα ποσοστα που αναλογουν στη μελετη παρα 1000 ευρω το μηνα

 

Καλά, πλάκα έχουν! Πάνε αυτά! Τελείωσαν. Ειδικά με το νέο αφορολόγητο όριο των 6 ή 8.000 ευρώ για ελ. επαγγελματίες. "Ό,τι προκύψει από φορολογικά +1000 ευρώ για την δουλειά μου και θα σας λέω ανάλογα τι μου δίνεται κάθε φορά που κόβουμε την απόδειξη ανάλογα που βρίσκομαι από φορολογική άποψης.". Και το "ό,τι προκύψει από φορολογικά" κατά πάσα πιθανότητα (αν έχεις "πλήρη" απασχόληση) θα είναι από μόνο του αυτό, πολύ πάνω και από τα 1000 ευρώ/μήνα. Αυτό θα τους απαντήσεις. Αν θέλουν, έχει καλώς. Αν δε θέλουν δυστυχώς δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο, πέρα από το να έχουν τη "χαρά" να υπογράφουν αυτοί ό,τι θέλουν. Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι το πιάνεις το νόημα και δε θα την πατήσεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.