Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως επειδή δε μου έχει τύχει αναθεώρηση σε άδεια με ΚΕνΑΚ δεν έχω δοκιμάσει το πρόγραμμα όσο πρέπει στο συγκεκριμένο τομέα. Όταν θα ενσωματωθεί και η αναθεώρηση με ποσοστό, θα αναπληρώσω...

Πάντως στο xml όντως τους επι μέρους προϋπολογισμούς στον ΚΕνΑΚ του θέλει ολόκληρους. Το 0,20 το βάζει αυτόματα (για κτίρια <5000τμ).

 

Για το σφάλμα του τηλεφώνου κατα την εισαγωγή στο ΤΕΕ, διόρθωσα τη σειρά των tags (όπως πρότεινε ο Λάμπρος "Sw0rdfish") και λογικά πλέον δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Θεωρητικά η δομή των xml δεν έχει σχέση με τη σειρά των δεδομένων όμως το επιμελητήριο μας μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις του συστήματος φαίνεται πως απέκτησε καινούρια "επιστημονικά" στανταρντ!

 

Αν θέλεις στείλε με ΠΜ και το tinyURL να δούμε μήπως εντοπίσω και τίποτα άλλο.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Changelog 27/7/2012

 

Added! Αναθεώρηση άδειας με ποσοστό επι των μελετών.

Fixed! Προσθήκη κελιού για αναλυτικό προϋπολογισμό "ΚΕνΑΚ Ύδρευση".

(ευχαριστώ τον st2 για την αναφορά του σφάλματος και για τις δοκιμές της νέας έκδοσης)

Fixed! Διορθώσεις στην εμφάνιση αμοιβής ανα μηχανικό όταν η ενεργειακή απόδοση είναι μοιρασμένη με ποσοστά

Fixed! Διορθώσεις και βελτιώσεις στα κείμενα του αναλυτικού καθορισμού αμοιβής.

 

Εαν ο browser δε φορτώσει αμέσως τη νέα έκδοση (v.120727 κάτω δεξιά) πατήστε Ctrl+F5

Edited by Gousgounis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Changelog 5/9/2012

 

Added! Ενεργοποίηση XML για αμοιβές αναθεώρησης με ποσοστό.

Fixed! Διόρθωση αμοιβής διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου για άδεια αναθεώρησης με ποσοστό.

Fixed! Διόρθωση στο XML της μελέτης κατανομής δαπανών θέρμανσης.

Added! Νέα ρουτίνα ελέγχου εγκυρότητας ΑΦΜ ιδιοκτήτη.

 

Εαν ο browser δε φορτώσει αμέσως τη νέα έκδοση (v.120905 κάτω δεξιά) πατήστε Ctrl+F5

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρετε!

πως μπορω να υπολογισω αμοιβη για υπάρχον κτίριο (νομιμοποίηση, κ.λπ.) που έχει ως εργασίες : Αποτύπωση κτιρίου, Αποτύπωση φέροντος οργανισμού και Έλεγχος στατικής επάρκειας ;

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω περίπτωση είναι από τις εργασίες που πρέπει να γίνουν σε 2 βήματα.

 

Βήμα 1:

Εισάγεις την επιφάνειες, επιλέγεις Έργο -> Αποτύπωση, κάνεις μια πρώτη υποβολή και βλέπεις τον συμβατικό προϋπολογισμό της μελέτης στατικών (πχ 2.761,20 € σε ένα βιομηχανικό κτήριο 120τμ)

 

Βήμα 2:

Επιστρέφεις στα δεδομένα, πηγαίνεις στην κατηγορία επιφανειών "Αλλ. χρήσης - Αποτύπωση" και δίνεις το ποσό που υπολόγισες στο κελί "Έλεγχος στατικών υπάρχοντος". Έπειτα ορίζεις από κάτω τα φορτία ελέγχου σε συνδυασμός (Στατικά + Δυναμικά) και ξαναυπολογίζεις.

 

Επειδή για τέτοια περίπτωση δεν έχει τύχει να τεστάρω xml, αν σου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στείλ'το με ΠΜ για να γίνουν διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδερφε είμαι νέα σχετικά μηχανικός και θα ήθελα να σε ρωτήσω και εγω μια διευκρύνιση σχετικά με το πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών.Έχω μια κατοικία που νομιμοποίησα με το άρθρο 26 του Ν.4014/2011 και θέλω να υπολογίσω τις αμοιβές για την οικοδομική άδεια. Επειδη δεν υπάρχει νομιμοποιηση ως επιλογή,τι επιλέγω ως επιφάνεια και ως έργο σ'αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα πρόγραμμα δεν υπάρχει νομιμοποίηση ως επιλογή.

Οι αμοιβές νομιμοποίησης είναι οι αμοιβές αποτύπωσης, τοπογραφικού και στατικής μελέτης υπάρχοντος εάν απαιτείται.

Εαν διαβάσεις τα 2~3 παραπάνω μηνύματα θα καταλάβεις πως γίνεται (η αμοιβή στατικής μελέτης απαιτεί δύο βήματα).

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε συγχαρητήρια για το πρόγραμμα σου. Είναι εξαιρετικός τρόπος να μάθει κανείς να υπολογίζει αμοιβές.

 

Επιχειρώ να υπολογίσω τις αμοιβές για επισκευές όψεων κτιρίου. Επιλέγω αναλυτικό προϋπολογισμό, και προσθήκη/επισκευή. Στα αποτελέσματα υπολογίζεται αρχική αμοιβή ίδια με το πρόγραμμα του ΤΕΕ, και επιπλέον 30% λόγω προσθήκης, χρονικός προγραμματισμός και τεύχος μελέτης.

 

Αν αντί για προσθήκη/επισκευή επιλέξω "νέο κτίριο", το επιπλέον 30% παύει να υπολογίζεται. Τι κάνω λάθος, δεδομένου ότι δεν έχω νέο κτίριο?

Ο χρονικός προγραμματισμός και το τεύχος ζητούνται πάντα στην πολεοδομία? Κι αν ναι, γιατί δεν τα υπολογίζει αυτόματα το πρόγραμμα του ΤΕΕ, όπως το δικό σου?

 

Ευχαριστώ.

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.