Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Σεβασμός και ευχαριστώ..

Μόνο μελέτης; Δηλαδή όταν στήσουν την σκαλωσιά και ξεκινήσουν τις εργασίες δεν θα επιβλέπω; Τα ημερομίσθια τα υπολόγισα όπως είπες..

τελευταία ερώτηση: τοπογραφικό 1:500 κανονικά, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανέφερα τα ελάχιστα επιτρεπτά. Κανονικά η επίβλεψη είναι υποχρεωτική σε όλες τις άδειες όμως είθισται να μη χρεώνεται σε κατασκευές που δε θέλουν ηλεκτροδότηση (ιδίως παλαιότερα για μικροάδειες όπου το 5000λ + 5000λ ήταν υπερβολικό σε σχέση με τον προϋπολογισμό ή το φόρτο εργασίας)

 

Ούτε το τοπογραφικό είναι υποχρεωτικό για άδεια επισκευών εκτός αν η υπηρεσία κρίνει ότι το τοπογραφικό αδείας είναι ανεπαρκές (συνήθως σε παλιές άδειες, όπου πλέον έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης). Κλίμακα θα δηλώσεις τη πραγματική ή 1:500 εάν η πραγματική είναι μεγαλύτερη.

 

Μέσα στο υπομενού "αναλυτικός προϋπολογισμός" η πρώτη επιλογή είναι το είδος του αναλυτικού.

Εάν έχουμε έργο μόνο με αναλυτικό, για να γίνει δεκτό το xml, το "συμπλήρωμα συμβατικού" πρέπει να αλλάξει και να δηλωθεί μία επιφάνεια που αφορά τον αναλυτικό (η επιφάνεια δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Δεν εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες το προγραμμα.

 

Μπερδευτηκα στο ""Οι επιφάνειες του συμβατικού μένουν κενές"" που εγραψες. Ποια ειναι αυτα τα "κουτακια" στα οποια ΘΑ μπορουσαμε να βαλουμε επιφανειες συμβατικου;

 

Μακαρι να υπηρχαν μερικα παραδειγματα (υπο την μορφη σειρας φωτογραφιων) για διαφορα ειδη αδειων ωστε να βλεπουμε ποια κουτακια συμπληρωνουμε. (και για να μην κανουμε συνεχεια ερωτησεις ).

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Συμβατικός προϋπολογισμός είναι αυτός που προκύπτει απο τις επιφάνειες και συντάσσεται αυτόματα όταν δώσεις μία επιφάνεια (πχ κατοικία<40τμ, αποθήκη, γραφείο κτλ) βάσει συντελεστών και ΕΤΑ.

Στην άδεια χρωματισμών, δεν υπάρχει συμβατικός προϋπολογισμός (για ευνόητους λόγους), οπότε πρέπει να υπολογιστεί αναλυτικά. Ο αναλυτικός αναφέρεται σε ποσά (€).

Το σύστημα του ΤΕΕ για να προχωρήσει, χρειάζεται κάπου να δηλωθεί επιφάνεια οπότε απαραίτητα για να γίνει το xml δεκτό πρέπει να δώσεις μία επιφάνεια στον αναλυτικό (στην περίπτωσή μας επισκευές). Εαν υπάρχει και συμβατικός, αυτό δεν είναι απαραίτητο.

 

Όσον αφορά τα tutorials, προτιμάω να επενδύω τον ελεύθερο χρόνο μου στην ανάπτυξη νέων δυνατοτήτων για την εφαρμογή (κώδικα) παρά να γράφω κείμενα. πχ Τώρα επειδή το ζητήσατε ετοιμάζω την εισαγωγή αναλυτικού με εργασίες σε μορφή πίνακα. (κάπως έτσι [beta χωρίς μορφοποίηση]) και θα ακολουθήσει και ο Πιν3 του ΙΚΑ.

Αργότερα θέλω να προσθέσω έντυπα ΦΑΥ-ΣΑΥ, ΕΚΚΟ κτλ για να είναι πλήρης η εφαρμογή. Πρέπει όμως πρώτα να διορθώσω και να επανενεργοποιήσω τη δημιουργία των pdf ώστε να μη δημιουργείται πρόβλημα στον server.

 

Όποιος έχει την όρεξη να ετοιμάσει tutorial κάτι και μου το στείλει ή το αναρτήσει στο φόρουμ, θα το το περάσω και στο site.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

 

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω ,δεν μου βγαζει xml για να κανω κατάθεση στο ΤΕΕ!

Παταω την εντολη αλλα αυτο που μου βγάζει είναι ενα κωδικοποιημένο μη ανγνώσιμο μύνημα...

 

Τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Changelog 16/3/2012

 

Added! Πίνακας 3 ΙΚΑ (προς το παρόν δεν αποθηκεύεται στο tinyURL)

Added! Η δημιουργία εντύπων και η παραγωγή XML μπορεί να γίνει απο τα αποτελέσματα.

Fixed! Σφάλμα δημιουργίας XML για έργα μόνο με αναλυτικό προϋπολογισμό

 

Ευχαριστώ τον exrist για την αναφορά του σφάλματος. Λογικά τώρα το πρόγραμμα θα προχωρήσει στη δημιουργία του xml κανονικά και επίσης θα μπορείς να υπολογίσεις και την σωστή προκαταβολή ΙΚΑ με τον Πιν3.

 

( εαν o browser εξακολουθεί να φορτώνει τη παλιά έκδοση "v.120306" πατήστε Ctrl+F5 )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Μη νομίζετε πως είναι κάτι το εξωπραγματικό ο υπολογισμός αμοιβής. Απλά κάποιοι θέλουν να το πιστεύουμε για να πουλάνε προγράμματα.

Το τυπολόγιο βρίσκεται στο ΠΔ 696/1974 και όποιος θέλει μπορεί να το υλοποιήσει απο excel μέχρι C++. Εγώ προτίμησα την php γιατί σε αντίθεση με την javascript δε μπορεί ο οποιοσδήποτε "ηλεκτρονικά αγράμματος" να κάνει copy paste τον κώδικα, να αλλάξει ένα όνομα και μια εικόνα και να παινευέται για τις ικανότητές του στον προγραμματισμό!

 

Να προτείνω κάτι; Γιατί δεν το βγάζεις με κάποια από τις gpl, την 2 ή την 3 πχ που σε κατωχυρώνουν ;

(όχι την lgpl γιατί η άδεια επιτρέπει και την πώληση μαζί με άλλο λογισμικό μετά)

Όποιος το πάρει και το βγάλει σε σελίδα πρέπει να το διανείμει ξανά, υπάρχει το copyright σου άρα έχεις τα εύσημα της δουλειάς σου και όποιος το επεκτείνει αργότερα δεν οικειοποιείται την δουλειά σου. Βάλε και ένα link απο κάτω προς τη σελίδα σου (αναφέροντας πως για να τηρείται η άδεια πρέπει να παραμένει) και έχεις και όση διαφήμιση θες. Όποιος τολμάει μετά ας το οικειοποιηθεί σαν δικό του. Πρώτος εγώ θα σου στείλω τι μπορείς να κάνεις!

 

Το λέω για καλό gousgounis όχι οτι έκανες κάτι λάθος. Ίσα ίσα είναι ελεύθερο για χρήση από τον καθένα. Φαντάσου όμως το εξής:

Να έχεις κάνει εσύ τις αμοιβές, άλλοι 2 τον κενακ, άλλος ένας τα αυθαίρετα κ.ο.κ. Αυτομάτως μπορεί να δημιουργηθεί ένα "πακέτο" με πάρα πολλά πράγματα.

 

PS:Άσε που τουλάχιστον στην διανομή του κενάκ αντί να στήναμε το php script από την αρχή για το xml θα μπορούσες να αναφερθείς οτι είναι δικό σου και θα το ολοκληρώναμε γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Sw0rdf1sh ούτε το κάνω επαγγελματικά, ούτε έχω όρεξη να μπλέξω με copyrights, δηλαδή να ψάχνω και να κυνηγάω εάν κάποιος έχει κλέψει τμήματα ή όλο το πρόγραμμα. πχ στον 4014 ξέρω σελίδες που έχουν πάρει τμήματα της javascript που έγραψα πρώτος εγώ. Άλλαξαν τα ids των inputs, την εμφάνιση, κ.α. και η διαφορά δε φαίνεται αν δε το ψάξεις. Δεν θα μπω στον κόπο να αποδείξω τα αναπόδεικτα.

Από την άλλη είναι τόσο μπάχαλο ο κώδικας (γραμμικός χωρίς σχόλια ή functions και layout με tables, όχι με με CSS και divs) που θα γίνω ρεζίλι...

 

st2 έχω ενσωματώσει τις αλλαγές απο 2/3/2012.

Οι διαφορές είναι οι εξής:

1. Η ΕΤΑ κρατήσεων γίνεται 45€ [Σ (ΤΑ)/ 13 x Φ x 0,06]

2. Η ΕΤΑ αμοιβών γίνεται 112,5€ [Σ (ΤΑ)/ 13 x Φ x 0,15] * Το πρόβλημα βρίσκεται εδώ διότι το ΤΕΕ κάνει έλεγχο προϋπολογισμού με 118 για το λόγο αυτό το άφησα 118 στο site ώστε να γίνονται δεκτά τα xml.

3. Δεν εμφανίζεται πουθενά ο όρος Σ.Ζ οπότε γίνεται 1

 

Ουσιαστικά επειδή μειώνονται τα έσοδα από ΦΠΑ, αυξάνουν τις κρατήσεις του ιδιοκτήτη.

Σε οποιοδήποτε λογισμικό εάν κάνεις τις παραπάνω αλλαγές και αφαιρέσεις και τον έλεγχο ελάχιστης αμοιβής 5000λ είσαι επίκαιρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.