Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

cve20126 ο διαχωρισμός σε κύριους και βοηθητικούς αναφέρεται στις χρήσεις της ΟΑ. Εξάλλου στο φύλλο καταγραφής είναι η επιλογή 5 η οποία χρησιμοποιείται όταν υπάρχει Ο.Α.

 

s66 τις νόμιμες αμοιβές αποτύπωσης και τοπογραφικού μπορείς να υπολογίσεις με το πρόγραμμα αμοιβών. Σύν τα 4,5*1500λ της 1ης φάσης.

Απλά δε παράγεται συμβατό xml με τον 4014.

Edited by Gousgounis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Gousgounis δηλαδή κατά τη γνώμη σου όταν δεν έχουμε ΟΑ δεν μπορούμε να επιλέξουμε βοηθητικούς χώρους; Πάντως στο σύστημα του ΤΕΕ γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να πω ευχαριστώ. Δεν εννοειται. Το ότι ασχολούμαστε με τα προγράμματα αυτά δείχνει και την παραδοχή μας στην αξία σου και στον κόπο σου.

Link to comment
Share on other sites

...

Επι τη ευκαιρία να ευχαριστήσω δημόσια τον συνάδερφο didonis που προσφέρθηκε να φιλοξενήσει τη σελίδα σε δικό του host χωρίς περιορισμούς σε bandwidth και uptime.

...

Νομίζω πως το ευχαριστώ είναι για εσένα για τις τόσο χρήσιμες εφαρμογές που προσφέρεις στην κοινότητα των επαγγελματιών μηχανικών.

Δική μου χαρά όχι μόνο για την δική σου ιστοσελίδα αλλά και για άλλους συναδέλφους που χρειάζονται Hosting για ανάλογες προσπάθειες. (δωρεάν φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λογια

 

cve20126 προσωπικά θεωρώ ότι κτίσματα χωρίς Ο.Α. δε μπορούν να δηλωθούν ως βοηθητικοί χώροι. Εαν έχεις υπ' όψιν κάποια διευκρίνηση ή ερωταπάντηση του ΥΠΕΚΑ που μου διέφυγε ευχαρίστως να το διορθώσω.

 

Επίσης με τη νέα παράταση του 4014 (και τις πολλές που μάλλον θα ακολουθήσουν) σκέφτομαι να προσθέσω τη δημιουργία xml για την 1η φάση, όμως δε μπορώ να επικοινωνήσω με το ΤΕΕ για να πάρω υπόδειγμα της δομής του.

Εαν κάποιος έχει λογισμικό που παράγει xml για τον 4014 ας μου στείλει με pm ένα αρχείο.

Edited by Gousgounis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....

cve20126 προσωπικά θεωρώ ότι κτίσματα χωρίς Ο.Α. δε μπορούν να δηλωθούν ως βοηθητικοί χώροι. Εαν έχεις υπ' όψιν κάποια διευκρίνηση ή ερωταπάντηση του ΥΠΕΚΑ που μου διέφυγε ευχαρίστως να το διορθώσω.

....

 

Προσωπικά νομίζω πως θα πρέπει να υπάρχει και για τα κτίρια χωρίς οικοδομική άδεια η δυνατότητα διαχωρισμού τμ. για τους βοηθητικούς χώρους.

 

Παράδειγμα. Κτίριο αποτελούμενο από υπόγειο 100τ.μ. ισόγειο 100 και α όροφο ας πούμε άλλα 100τ.μ.

Θα πρέπει να μπορεί να έχει μειωτικό συντελεστή του βοηθητικού χώρου τα 100τ.μ. του υπογείου ακόμα και αν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια για όλο το ακίνητο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έχει τύχει κουβεντα για περιπτωση οπου υπαρχει αυθαίρετο (όλο παρανομο χωρις ΟΑ) και έχει στην ακρη αποθηκη που ήταν παλια αποθηκη και την γκρεμισαν και την ξαναφτιαξαν μεγαλη

αρα και εγω θεωρω ότι θα πρεπει να γινεται ο διαχωρισμος

 

προσωπικη αποψη χωρις διευκρίνηση απο ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

ok με πείσατε.

(βασικά με έπεισε το γεγονός ότι το δέχεται το σύστημα του ΤΕΕ :P )

Θα το ενσωματώσω στην επόμενη ενημέρωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πέραν της παραπάνω αλλαγής, πλέον στη σελίδα ενσωματώθηκε φόρμα για την παραγωγή XML.

(Προς το παρόν μόνο για τη νόμιμη αμοιβή 6750λ που απαιτείται για την ένταξη στη διαδικασία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.