Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό για συμβόλαιο


Recommended Posts

Πλέον το τοπογραφικό χρειάζεται και δήλωση ότι δεν είναι δασικό; Ακόμη και σε εντός σχεδίου με πολυκατοικία;

Και με τι λεκτικό; "Δεν υπάγεται στις διατάξεις του Ν.???", "Δεν έχει δασικό χαρακτήρα";

 

 

Για όσους δεν το γνώριζαν όπως εγώ, με τον Ν.4483/2017, άρθρο 142, απαιτείται δήλωση πάνω στο τοπογραφικό για τον δασικό η μη χαρακτήρα του γηπέδου, ακόμη και στα εντός σχεδίου. Προσωπικά βάζω ενιαία δήλωση των νόμων 651 - 1337 - 4483, π.χ.:

"Η ιδιοκτησία με στοιχεία ...... επιφανείας ..... βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης και είναι άρτια και οικοδομήσιμη κατά παρέκκλιση σύμφωνα με τις κείμενες πολεοδομικές διατάξεις, ενώ δεν υπάγεται στις διατάξεις του Ν.1337/83 και δεν οφείλει εισφορά σε γη ή σε χρήμα. Το οικόπεδο δεν υπάγεται σε περιοχή προσωρινού ή κυρωμένου δασικού χάρτη και δεν εμπίπτει στις δασικές εν γένει εκτάσεις, ως εντός εγκεκριμένου σχεδίου πόλεως"

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα, 

 

Μετα και την μερικη κυρωση των δασικων χαρτων σε περιοχη εντος οικισμου ειναι απαραιτητη η δηλωση 4483/17 επανω στο τοπογραφικο για συμβολαιογραφικη πραξη?? 

Καθως εχω παρατηρησει συμβολαια που εχουν γινει χωρις την επισυναψη της δηλωσης αυτης, 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται αν είναι καθαρό να γράψεις ότι δεν διέπεται εν γένει από τις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας. Αν είναι πράσινο κάπου γράφει στο νόμο ότι απαιτείται πιστοποιητικό από τη δ/νση δασών, προφανώς για να μην μπορεί να τελεστεί καμία δικαιοπραξία υπερ του άλλοτε φερόμενου ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αν ειναι εντος οικισμου απαιτειται??? που τα εντος οικισμου εξ ορισμου θεωρουνται καθαρα??

 

Εχει γινει συμβολαιογραφικη πραξη πριν 4-5 μερες χωρις να εχει επισυναφθει η δηλώση αυτη. Και ο συμβολαιογραφος δε μου ανεφερε κατι σχετικο... 

Link to comment
Share on other sites

παραδοσιακος... ενταξει λυθηκε το θεμα.. υπαρχει μαυρο περιγραμμα ως το οριο του οικισμου που θεωρειται εκτος αναρτησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

σε τοπογραφικό διάγραμμα που για συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης για την οποία θα χορηγηθεί και η βεβαίωση αδομήτου απαιτείται κάποια αναφορά επι του τοπογραφικού αυτού σε σχέση με τον Α/Α δήλωσης ή τον ηλεκτρονικό κωδικό ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Top_Top said:

σε τοπογραφικό διάγραμμα που για συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης για την οποία θα χορηγηθεί και η βεβαίωση αδόμητου απαιτείται κάποια αναφορά επί του τοπογραφικού αυτού σε σχέση με τον Α/Α δήλωσης ή τον ηλεκτρονικό κωδικό ?

Προσωπικά όταν χορηγώ βεβαίωση αναφέρω στα σχόλια της βεβαίωσης τα στοιχεία που χρησιμοποίησα (πχ τοπογραφικό διάγραμμα, συμβόλαιο κλπ). Στο τοπογραφικό δεν θα αναγράψεις κάτι όπως ήδη αναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σε επικοινωνία που είχα με τη συμβ/φο, μου μετέφερε ότι είναι απαίτηση του υποθηκοφυλακείου.

Της είπα ότι:

1ον δεν προβλέπεται από πουθενά τέτοια δήλωση επι του τοπογραφικού,

2ον σε περίπτωση που περάσει το δίμηνο της βεβαίωσης και εγώ δεν είμαι διαθέσιμος να αλλάξω πάλι το τοπογραφικό για να προσθέσω τα στοιχεία

της νέας βεβαίωσης που ίσως εκδώσει άλλος μηχανικός, δεν θα προχωρήσει το συμβόλαιο;

Η απάντηση ήταν ότι είναι απαίτηση του υποθηκοφυλακείου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.