Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Το αργότερο ως το Μάρτιο λέει άρα μπορεί να το κάνουν και (αρκετά) νωρίτερα. Πάντως με αυτό θεωρώ ότι τελείωσε το παραμύθι με τα πειθαρχικά κλπ. Από σήμερα θα ξεκινήσω 2 περιπτώσεις στενών συγγενών που έχω και θα κόψω άφοβα 100+ΦΠΑ. Εκτός αν γίνει κάτι και το πάρουν πίσω αυτό που λένε, αν και χλωμό το βλέπω από τη στιγμή που παίζει και η τρόικα στο παιχνίδι. Εσείς τι πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προσοχή στο εξής:

 

Δεν είναι "μπούρδες" μόνο τα του πειθαρχικού, αλλά επίσης "μπούρδες" είναι και τα περί κρατήσεων σε νόμιμες αμοιβές!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καταργηθεί η νόμιμη αμοιβή τότε θα φύγει απλά το πειθαρχικό του ΤΕΕ αλλά θα έρθει η εφορία. Και αυτοί είναι χειρότεροι από το ΤΕΕ.

Για ρωτήστε κανέναν παλιό μηχανικό με τα πιστωτικά. Εγώ δεν τα πρόλαβα αλλά μου έχουν πει ιστορίες με εφοριακούς...

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε! θα γίνει απλώς αυτό που γίνεται στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού. Ο καθένας θα κοστολογεί τη δουλειά του και θα την κάνει. Θα πληρώνει τους φόρους με βάσει αυτά που συμφωνεί και εισπράττει. Η αγορά σιγά - σιγά θα διαμορφώσει τιμές (θέλει το χρόνο της). Την εφορία την ενδιαφέρει να δηλώσεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που εισέπραξες και ταυτοχρόνως να φορολογηθείς γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταθέσω φάκελο για αναθεώρηση αδείας για αλλαγή χρήσης ( η/υ να γίνει χώρος κύριας χρήσης). Η άδεια είναι σε ισχύ οπότε γίνεται. Για αμοιβές στην πολεοδομία μου είπαν ότι πρέπει να καταθέσω την ελάχιστη( πρώην ελάχιστη , νυν νόμιμη) όντως έτσι είναι ? δεν μπορώ να κάνω συμφωνητικό και να κάνω κάποια έκπτωση? και εάν ναι που θα κατατεθεί αυτό το ποσό? :|

Link to comment
Share on other sites

Οι πολεοδομίες θέλουν ακόμα το παλαιό καθεστώς. Δηλαδή, ελάχιστη, εντολή, κατάθεση ΕΤΕ, ΦΕΜ, κρατήσεις κ.λπ.

Εκπτώσεις αν θέλεις όπως παλιά. Δεν απαιτείται συμφωνητικό γιατί είναι η νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα ΙΑΣΟΝΑ εκτός απο το συμφωνητικό. Πιστεύω πως συμφωνητικό θέλει πάντα για εργασίες του ΠΔ696/74.

Έγραψες παραπάνω

Την εφορία την ενδιαφέρει να δηλώσεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που εισέπραξες και ταυτοχρόνως να φορολογηθείς γι' αυτό.

 

Ναι αλλά αν υπάρχει η νόμιμη, ο έφορος θα έχει πάτημα να ζητάει εξηγήσεις γιατί πήρες τόσα και όχι όσα λέει η νόμιμη. Και θα αρχίσει η συνδυαλλαγή μαζί του. Ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί .....

Η λύση είναι να καταργηθεί η νόμιμη και να αποδεσμευτούν οι κρατήσεις από το ύψος της αμοιβής αλλά να υπολογίζονται επί του προϋπολογισμού του έργου.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα καλυπτομαστε νομικα..παλια δεν ηταν ετσι..και οκ δεν παμε στην εφορια σαν προβατα ρε συναδερφοι!ενημερωνομαστε και παμε..τωρα αυτοι που εβαλαν νομιμες και εισεπραξαν συμφωνηθεισες που ετσι τους ειπαν καποιοι φωστηρες στο ΤΕΕ θα εχουν ενα θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, νόμιμη δεν μπορεί να μην υπάρχει (με αυτό ή με άλλο όνομα). Πάντα θα υφίσταται!

Επίσης όχι! Ο κάθε έφορος θα μάθει να κάθεται ..."στα αυγά του". Δεν ασχολείται με τις "νόμιμες" (έτσι γίνεται στο εξωτερικό, έτσι σταδιακά θα γίνει και στην Ελλάδα).

Θα δείτε ότι, σταδιακά η αγορά θ' απομακρύνει - θ' αποβάλλει τους ..."λιγούρηδες", τα ..."λαμόγια", τους ..."φτωχομπηνέδες", τους ..."μιζαδόρους" κ.λπ.

"Πέθανες" όμως αν σε "πιάσει", άλλα να έχεις συμφωνήσει, άλλα να έχεις αποδείξει με κατάθεση ότι εισέπραξες, άλλα να κόψεις ΑΠΥ και σε άλλα να πληρώσεις τους αναλογούντες φόρους

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παλιά δεν ήταν έτσι; Τα πιστωτικά ήταν νόμιμα. Απλά οι εφοριακοί κάναν δύσκολη τη ζωή σε συναδέλφους. Σε μερικούς σωστά σε μερικούς λάθος.

 

Δηλαδή υπάρχουν και στο εξωτερικό νόμιμες;

Ποιος ο λόγος ύπαρξης της νόμιμης;

ΙΑΣΟΝΑ, αυτοι που αναφέρεις δεν πρόκειται να φύγουν ποτέ. Τα τελευταία 20 χρόνια τους βλέπω συνεχώς μπροστά μου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.