Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Παιδιά μπορώ σε μελέτη ενεργειακής απόδοσης να έχω θεωρητικό σύστημα θέρμανσης; Ο πελάτης μου θέλει μόνο ένα ενεργειακό τζάκι με φυσικό ελκυσμό στο σαλόνι και δεν ξέρω πως θα θερμάνω τα δωμάτια και το μπάνιο (Η ισχύς από το τζάκι φτάνει βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την ΤΟΤΕΕ20701- απαιτειται για νεο κτιριο "θερμοστατικός έλεγχος της θερμοκρασίας εσωτερικού χώρου ανα θερμική ζώνη κτιριου". Αυτό δεν νομιζω να μπορεις να το πετυχεις με αεροθερμο τζακι (μονο με υδραυλικο)

Link to comment
Share on other sites

manospan & nick_61

Το ότι δεν υπολογίζουμε απώλειες λόγω εναλλάκτη για το σύστημα αποθήκευσης, σε ένα τέτοιο σύστημα παραγωγής Ζ.Ν.Χ., έχει να κάνει με την κατανάλωση-αξιοποίηση ΑΠΕ*, ηλιακής ενέργειας εν προκειμένω, αντί για συμβατικά καύσιμα, και όχι με την μη ύπαρξη εναλλάκτη θερμότητας. Γιατί αυτός υπάρχει και είναι ο μανδύας, ένα διπλό τοίχωμα από λαμαρίνα εσωτερικά του μπόιλερ, μέσα στο οποίο ρέει το νερό του κλειστού κυκλώματος που μεταφέρει την ενέργεια από τους ηλιακούς συλλέκτες στο μπόιλερ.

Εκτός κι αν μιλάμε για άμεσο σύστημα ή αλλιώς "ηλιακό θερμοσίφωνα ανοικτού κυκλώματος", στον οποίο το νερό χρήσης ρέει μέσα από τον συλλέκτη, θερμαίνεται και αποθηκεύεται στο δοχείο ζεστού νερού χρήσης, όπου κι εκεί μπορεί να υπάρχει ηλεκτρική αντίσταση ή για "ολοκληρωμένη συσκευή συλλέκτη-αποθήκης ΖΝΧ" (συσκευές ICS ή Batch Heater). Σε αυτά τα συστήματα, ναι, δεν υπάρχει εναλλάκτης. Υποθέτω όμως, manospan, πως μιλάς για έμμεσο θερμοσιφωνικό σύστημα, δηλαδή κλειστού κυκλώματος.

 

* Το θεωρώ λάθος, καθώς έτσι δεν υπολογίζεται ο βαθμός αξιοποίησης της ηλιακής ενέργειας από το σύστημα αποθήκευσης, αλλά δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά, αφού δεν προβλέπεται από τις ΤΟΤΕΕ, κάποιος ξεχωριστός τρόπος για τον υπολογισμό του, οπότε αν πηγαίναμε να υπολογίσουμε απώλειες λόγω εναλλάκτη σε ένα τέτοιο σύστημα, τότε θα το προσμετρούσε στην κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας στο εν λόγω σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious

Οι απώλειες του δοχείου αποθήκευσης σε ότι αφορά την εναλλαγή θερμότητας μεταξύ ΖΝΧ και υγρού του κλειστού κυκλώματος, έχουν ληφθεί υπόψη στον υπολογισμό του συντελεστή αξιοποίησης των πινάκων 5.8 και 5.9, όπως αναφέρεται στην παρ. 5.3.1.2. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 (τέταρτο εδάφιο) σελ 141. 

 

Υ.Γ. Στο παραπάνω post μου αναφέροντας εναλλάκτη εννοούσα βεβαίως αυτόν που αφορά την εναλλαγή μεταξύ του ΖΝΧ και του νερού της θέρμανσης.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Nick, το ξέρω πως έτσι λέει η ΤΟΤΕΕ, αλλά τι σόι συντελεστές είναι αυτοί δεν μπορώ να ξέρω. Ανάμεσα σε όλα τ' άλλα, λέει πως έχει ληφθεί υπόψη και το μήκος του δικτύου διανομής. Πόσο όμως είναι αυτό το μήκος, δεν λέει. Όπως δεν λέει και τι γίνεται με το κλειστό δίκτυο σε περίπτωση βεβιασμένης κυκλοφορίας. Οπότε, προσωπικά, δεν με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Panos, υποτίθεται ότι σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ, εφαρμόσθηκε κάποιο "....μοντέλο ωριαίας προσομοίωσης λειτουργίας του συστήματος, χρησιμοποιώντας κατάλληλο μοντέλο υπολογισμών, λαμβάνοντας υπόψη την απόδοση των ηλιακών συλλεκτών σύμφωνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 12975:2:2006, τις απώλειες του δικτύου διανομής και δοχείων αποθήκευσης, καθώς επίσης και το προφίλ λειτουργίας της εγκατάστασης...."

Το μήκος διανομής και το κλειστό δίκτυο βεβιασμένης κυκλοφορίας προφανώς είναι δύο από τους λόγους που υπάρχουν δύο πίνακες 5.8 και 5.9 για κατοικίες και τριτογενή τομέα.

 

Γενικά πάντως συμφωνώ ότι σε πάρα πολλές και πιο κρίσιμες περιπτώσεις έχουμε δει ότι οι ΤΟΤΕΕ "αυθαιρετούν" και "μπακαλίζουν".

Μία από αυτές είναι και τα ποσοστά απωλειών του δοχείου αποθήκευσης ΖΝΧ (2%,5%). Πως υπολογίσθηκαν; Πήραν υπόψη τους όλες τις παραμέτρους;

 

Και εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου σχετικά με αυτά, αλλά όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, αφού το λέει η ΤΟΤΕΕ αυτό και πρέπει να ακολουθήσουμε.

Ακολουθώντας αυτή τη τακτική, προσωπικά δεν υπολογίζω απώλειες από εναλλάκτη σε διπλής ενέργειας ηλιακούς, ιδιαίτερα σε κοινές περιπτώσεις απλών οικιακών ηλιακών συλλεκτών.

Σε πιο πολύπλοκες και μεγάλες εγκαταστάσεις ο καθένας εκτιμά και πράττει. 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνω κι εγώ και για τον ίδιο λόγο. Και ανεξάρτητα από την πολυπλοκότητα και το μέγεθος της εγκατάστασης. Ηλιακοί συλλέκτες και δοχείο διπλής ενέργειας, γιοκ απώλειες εναλλάκτη και κλειστού κυκλώματος υγρού μέσου, στην ενεργειακή επιθεώρηση και μελέτη ενεργειακής απόδοσης. Μόνο των βοηθητικών συστημάτων, όταν υπάρχει βεβιασμένη κυκλοφορία του αντιψυκτικού.  Οι όποιες απώλειες σχετίζονται με αυτό το σύστημα -> υπολογισμός κατά τη φάση της μελέτης διαστασιολόγησης των συλλεκτών και του συστήματος αποθήκευσης.

 

Έχω μια απορία όμως, ρε γμτ.

Αφού και η βιομάζα (γενικά) και η γεωθερμική ενέργεια και οι αντλίες θερμότητας (εν γένει), ΑΠΕ θεωρούνται, γιατί π.χ. στο σύστημα παραγωγής, διανομής, τερματικών μονάδων ή αποθήκευσης, (θέρμανσης-ψύξης-ζ.ν.χ.) υπολογίζουμε απώλειες όταν γίνεται χρήση αυτών; Καλώς υπολογίζονται, αλλά γιατί δεν γίνεται το ίδιο και με την χρήση της ηλιακής ενέργειας στα θερμικά ηλιακά συστήματα; Το να δεχτώ, ότι όλες αυτές οι απώλειες έχουν υπολογισθεί με αυτούς τους περιβόητους συντελεστές των πινάκων 5.8. και 5.9., δεν μου λέει τίποτα. Ας πούμε, την πολύ απλή περίπτωση του ανοικτού κυκλώματος ζ.ν.χ με δοχείο αποθήκευσης, πολύ αμφιβάλλω αν την έχουν λάβει υπόψη τους κατά τον υπολογισμό αυτών των συντελεστών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ σε μελέτη ενεργειακής απόδοσης να έχω θεωρητικό σύστημα θέρμανσης; Ο πελάτης μου θέλει μόνο ένα ενεργειακό τζάκι με φυσικό ελκυσμό στο σαλόνι και δεν ξέρω πως θα θερμάνω τα δωμάτια και το μπάνιο (Η ισχύς από το τζάκι φτάνει βέβαια).

Τα εχεις μπλεξει φιλε μου.

Πώς θα βαλεις κατι θεωρητικο (=που δεν υπαρχει), σε κατι που πρεπει να κατασκευαστει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία όμως, ρε γμτ.

Αφού και η βιομάζα (γενικά) και η γεωθερμική ενέργεια και οι αντλίες θερμότητας (εν γένει), ΑΠΕ θεωρούνται, γιατί π.χ. στο σύστημα παραγωγής, διανομής, τερματικών μονάδων ή αποθήκευσης, (θέρμανσης-ψύξης-ζ.ν.χ.) υπολογίζουμε απώλειες όταν γίνεται χρήση αυτών; Καλώς υπολογίζονται, αλλά γιατί δεν γίνεται το ίδιο και με την χρήση της ηλιακής ενέργειας στα θερμικά ηλιακά συστήματα; Το να δεχτώ, ότι όλες αυτές οι απώλειες έχουν υπολογισθεί με αυτούς τους περιβόητους συντελεστές των πινάκων 5.8. και 5.9., δεν μου λέει τίποτα. Ας πούμε, την πολύ απλή περίπτωση του ανοικτού κυκλώματος ζ.ν.χ με δοχείο αποθήκευσης, πολύ αμφιβάλλω αν την έχουν λάβει υπόψη τους κατά τον υπολογισμό αυτών των συντελεστών.

Οχι και ΑΠΕ

Στο μεν Ηλιακο, στηνεις τον εξοπλισμο και τιποτα αλλο, και γιαυτο δε σε ενδιαφερει η αποδοση του συλλεκτη

τη δε αντλια θερμοτητας, τη βαζεις στην πριζα και γιαυτο σε ενδιαφερει ο βαθμος αποδοσης

Edited by slalom
Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπλεξει φιλε μου.

Πώς θα βαλεις κατι θεωρητικο (=που δεν υπαρχει), σε κατι που πρεπει να κατασκευαστει?

 

Ο πελάτης μου που θέλει ένα τζάκι με φυσικό ελκυσμό και ίσως δυο split a/c.  Σε kW τον καλύπτω άνετα σαν σύνολο αλλά στα μπάνια δεν πρέπει να δείξω κάποιο σώμα ή αρκεί που μου φτάνουν οι θερμίδες από τα υπόλοιπα συτήματα; Οι θερμοπομποί με ρίχνουν πολύ.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.