Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι μεχρι 30.9 θα μπορουν να γινονται αλλαγες στο συστημα του 4014 για τις ηδη υπαχθεισες δηλωσεις. εκει να δω τι θα κανει το υπουργειο. δεν ειναι δυνατο να βγαλει τον 4014 αντισυνταγματικο πριν τις 30.9,εκτος αν βγαλει τη β φαση ακυρη 

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Leftlane Οι υπερβάσεις με τον νέο νόμο θα εξετάζονται με βάση την αναλογία της ιδιοκτησίας ως προς το οικόπεδο για τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη.

 

Επομένως εάν στο οικόπεδο υπάρχει σύσταση οριζοντίου και υπάρχουν π.χ. 2 όροφοι των 100Μ2 ο καθένας με εξάντληση δόμησης (200Μ2) και εσύ φτιάχνεις έναν επιπλέον αυθαίρετο όροφο 100Μ2 (σύνολο 3), η υπέρβαση δόμησης με τον ν.4014 είναι 100/200 = 50% ενώ με τον νέο νόμο είναι 100/(200/3) = 150% και έχει συντελεστή 1,60. 

Ισχύει στ'αληθεια αυτο? Δεν το ειχα προσεξει !! (ουτε ο αρχιτεκτονας που θα το τακτοποιησει...)

Επομενως παμε για καταθεση τωρα για να ειμαστε σιγουροι. Αλλωστε, οπως εχω αναφερει κ αλλου, ειναι εντελως απιθανο να μεινουν στον αερα οσοι εχουν ενταχθει στον 4014 (αντισυνταγματικοτητες και κουραφεξαλα...)

Link to comment
Share on other sites

Δες προσχέδιο νέου νόμου άρθρο 18. Και εγώ δεν το είχα προσέξει και το είδα εδώ στο φόρουμ.

 

"......2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη

των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους
επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή
του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των
επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της
οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου..."
 
Πάντως επειδή με τον νέο νόμο μπαίνουν και κάποια άλλα κριτήρια π.χ. Πολύτεκνοι, τρίτεκνοι κ.τ.λ. με μεγάλα ποσοστά έκπτωσης να εξετάσεις καλά τι θα κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Η προεδράρα μας δήλωσε εφθαρσώς σε τηλεοπτικό σταθμό, όπου συμμετείχε ο γνωστός και μη εξαιρετέος ..."Γρυλίζων" δημοσιογράφος ότι, "....έχει κάνει πρόταση στο ΥΠΕΚΑ για να μην έχουν πρόσθετο κόστος οι ιδιοκτήτες τα ΤΕΕ να μεταφέρει ηλεκτρονικά όλες τις δηλώσεις του 4014 στην νέα εφαρμογή του νέου νόμου"!!!!!

Αυτός είναι που προστατεύει τα συμφέροντα των μηχανικών;;;;;;

Και καλά ρε φίλε, εσύ θα το κάνεις, εγώ ως μηχανικός που δεν έχω ..."εξουσιοδοτηθεί" και εξ αυτού δεν έχω αναλάβει καμία απολύτως ευθύνη έναντι του πελάτη μου και έναντι του κράτους πως θα επιτρέψω να ..."φαίνεται" το όνομά μου και να συνεχίζω να ..."διαχειρίζομαι" μια δήλωση (μια εργασία) χωρίς να τηρηθούν οι αρμόζοντες τύποι και διαδικασίες (π.χ. νέα έγγραφα που ν' αφορούν στο νέο νόμο, νέα αμοιβή για τις νέες ευθύνες που αναλαμβάνω κ.λπ.);;;;;;;;;

Φροντίζεις έτσι για το συμφέρον μου ή μήπως προσπαθείς να με χώσεις ακόμα βαθύτερα και να με στείλεις ακόμα γρηγορότερα στη φυλακή;;;;

Ουστ άχρηστοι.....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη,

 

το ΤΕΕ προσφέρεται να  "εξυπηρετήσει"   το υπουργείο...

 

να "τού" μεταφέρει"   δωρεάν τις  παληές δηλώσεις σε  νέα υπαγωγή, , υπό   νεους όρους...υπό νεους συντελεστες...

 

ερήμην και χωρις  ρητή εντολή

 

ούτε απο τον Πολίτη ούτε απο τον μηχανικό του...

 

Να τους πεί καποιος οτι..

όποιος υπεβαλε δηλωση αυθαιρετου,  το εκανε υπο τις διαταξεις συγκεκριμενης νομοθεσίας, με βαση όρους και συντελεστές που ίσχυαν κατα την υποβολή...

και με βαση αυτους τους όρους  συγκεκριμένου  Νόμου  έκανε την δήλωσή του....

 

Καθε ειδους αλλαγή-τροποποίηση-διαφοροποιηση  στους συντελεστες...απλα ειναι αυθαίρετη και παράνομη

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Φώναξέ τα ...Χρυσόστομε!!!!

 

Καλημέρα dimitris GM.

 

 

σε ποιο καναλι το ειδες ιασονα? μπορουμε να το δουμε?

 

NET

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.... Ίσως η ΝΕτ έχει αρχείο εκπομπών.

Που θα πάει όμως θα το ξαναπεί και θα το ακούσεις.....

Δεν ...κρατιέται και ...γλύφει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.