Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ στο όνομα θανόντος;;;;;


dsts

Recommended Posts

Και ποια στοιχεία ιδιοκτήτη (ΑΦΜ & τηλέφωνο) θα δηλώσει στο σύστημα?

Και σε ποιο όνομα θα εκδοθεί η ΑΠΥ?

Κι επειδή δεν έχει προβλεφθεί αυτή η περίπτωση στη σχετική νομοθεσία, πρέπει να προηγηθεί η αποδοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στοιχεία του ΠΕΑ στο όνομα του κατά τον τίτλο ιδιοκτήτη.

ΑΠΥ με τα στοιχεία αυτού στον οποίο παρέχεται η υπηρεσία. Η υπηρεσία παρέχεται στον θανόντα και τους διαδόχους του.

Ο ΕΕ δεν είναι συμβολαιογράφος να περιμένει αποδοχή ούτε ζητάει ταυτότητα για να ελέγξει αν ο ιδιοκτήτης είναι όντως ο ιδιοκτήτης ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότ δεν υπάρχει ΠΕΑ απο πριν.

Με λίγα λόγια μου λές ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βγάλω ΠΕΑ στο ονομα της μακαρίτισσας διότι τα ΠΕΑ αφορούν τα ακίνητο.

Μα κάποιος πρέπει να στο αναθέσει το ΠΕΑ που έχει ένομο διακαίωμα στο ακίνητο, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Απο επικοινωνία με την υπηρεσία Ε.Ε. / buildingcert έμαθα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για την έκδοση του ΠΕΑ στην περίπτωση μη αποδοχής κληρονομιάς και να βάλω το όνομα του μελλοντικού ιδιοκτήτη διότι σε περίπτωση ελέγχου σ 'αυτόν θα απευθυνθουν για να τους ανοίξει το ακίνητο.

Ωστόσο όταν ρώτησα εάν δεν γίνει τελικά η αποδοχή κληρονομιάς απο τον άνθρωπο που έχει δηλωθεί ώς ιδιοκτήτης μου απάντησε ότι Ισως να χρεαστεί να γίνει ανάκληση χωρίς να είναι σίγουρος.

Οπότε προχωράω στην έκδοση ΠΕΑ και ότι θέλει ας γίνει. Ευχαριστώ για τις απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι κύριοι από το buildingcert που σου είπαν ότι :

- δεν υπάρχει πρόβλημα να βγάλεις το ΠΕΑ στο όνομα του μελλοντικού ιδιοκτήτη,

- ίσως χρειαστεί να γίνει ανάκληση αν δε γίνει τελικά η αποδοχή,

μάλλον δε θα έπρεπε να είναι εκεί που είναι !

Συγνώμη, αλλά η υπηρεσία αυτή απαντά σε ειδικά θέματα που αφορούν επαγγελματίες μηχανικούς και δεν λέει τον καφέ ...

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που έχει συνταχθεί συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής της κληρονομιάς, μπορεί αυτή να χρησιμοποιηθεί ως τίτλος ιδιοκτησίας μέχρι την έκδοση του κληρονομητηρίου. Αν δεν έχει συνταχθεί συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής της κληρονομιάς και δεν έχει γίνει αποποίηση της κληρονομιάς τότε μόνο το κληρονομητήριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τίτλος ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

. Η υπηρεσία παρέχεται στον θανόντα και τους διαδόχους του.

Στον θανόντα δεν μπορεί να παρασχεθεί καμμία υπηρεσία. Στους διαδόχους του ναι.

Προσωπικά , ( αν έκανα ακόμα ΠΕΑ ), θα το εξέδιδα στο όνομα του διαδόχου που μου το ζήτησε. Αντε να μου έκανε και μια υπεύθυνη δήλωσή του ότι είναι αυτός ο νόμιμος κληρονόμος ή συγκληρονόμος

 

Κάναμε ανατολικό ζήτημα ένα ασήμαντο πράγμα...

 

@Nasia: Καν'το άνθρωπέ μου το ΠΕΑ να πληρωθείς και να ξεμπερδεύεις.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως λοιπόν είναι καλύτερα να βάλω στον ιδιοκτήτη τα στοιχεία της μακαρίτισσας όπως φαίνεται και στον τίτλο ιδιοκτησίας, 

και ως υπεύθυνο τις πληροφορίες του κληρονόμου και να κόψω ΑΠΥ στον κληρονόμο φυσικά  όπως ανέφερε και ο #kan62 αναγράφοντας στην ΑΠΥ περι κληρονομιάς απο την τάδε μακαρίτισσα.

Θα ζητήσω να μου φέρει τη δήλωση φόρου κληρονομιάς που έχει και ίσως τον βάλω να μου υπογραψει και μια Υ.Δ. οτι είναι ο νόμιμος συγκληρονόμος.

 

Αλλιώς όλα στον συγκληρονόμο κι ελπίζω να προλάβει ο άνθρωπος να κάνει αποδοχή κληρονομιάς εγκαίρως διότι κι αυτός ειναι μεγάλης ηλικίας. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.