Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Δεν είναι ακριβώς έτσι!!!!

Η "αμοιβή 4178" αφορά μόνο τις ώρες ή μέρες απασχόλησης του μηχανικού!

Πρέπει και για την αποτύπωση (όταν υποβάλλονται σχέδια) και για το τοπογραφικό (όταν υποβάλλεται) και για την τεχνική έκθεση Η/Μ (όταν υποβάλλεται) και για τη μελέτη στατικής επάρκειας (όταν υποβάλλεται) να εκδίδεται νόμιμη αμοιβή!

Εξάλλου ....φραγκοδίφραγκα είναι, δεν αξίζει τον κόπο να μπλέξει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα Ιασωνα,πραγματι φραγκοδιφραγκα αλλα...

 

με τις δηλωσεις 4014 που εγιναν ολοκληρωμενες χωρις σχεδια κ μεταφερονται ,οι αμοιβες που ανοιχθηκαν στο συστημα θα ολοκληρωθουν ως 4178? κ τα αντιστοιχα ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ουδείς το γνωρίζει επίσημα αυτό!!!

Ουδείς επίσης γνωρίζει το αν θ' απαιτηθεί extra νόμιμη αμοιβή για μεταπήδηση!!!!

Ουδείς επίσης γνωρίζει επίσημα το τι θα γίνει με τα παραστατικά των εισφορών - κρατήσεων κ.λπ.!!!

 

Και όλα αυτά προφανώς δεν είναι ούτε θέμα ανακοίνωσης του ΤΕΕ, ούτε εγκυκλίου του ΥΠΕΚΑ, αλλά ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ για να κατοχυρωθούμε και να μην μας τρέχει ούτε η εφορία ούτε τα δικαστήρια κ.λπ.

Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ!!!!

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα έγγραφα που έχουν ανέβει στον 4014 και οι δηλώσεις τώρα μεταπηδούν!!!!!

Συνιστάται ιδιαίτερη προσοχή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση που είχα υποβάλλει στο Ν4014, την πληρώνομαι τώρα μεταβαίνοντάς τη συγχρόνως και στον νέο νόμο. Στο συμφωνητικό που κάνωμε τον ιδιοκτήτη, μήπως ξέρει κάποιος συνάδελφος, ώς προς την διατύπωση αλλάζει κάτι στο Ν4178?

Link to comment
Share on other sites

Ουδείς το γνωρίζει επίσημα αυτό!!!

Ουδείς επίσης γνωρίζει το αν θ' απαιτηθεί extra νόμιμη αμοιβή για μεταπήδηση!!!!

Ουδείς επίσης γνωρίζει επίσημα το τι θα γίνει με τα παραστατικά των εισφορών - κρατήσεων κ.λπ.!!!

 

Και όλα αυτά προφανώς δεν είναι ούτε θέμα ανακοίνωσης του ΤΕΕ, ούτε εγκυκλίου του ΥΠΕΚΑ, αλλά ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ για να κατοχυρωθούμε και να μην μας τρέχει ούτε η εφορία ούτε τα δικαστήρια κ.λπ.

Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ!!!!

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα έγγραφα που έχουν ανέβει στον 4014 και οι δηλώσεις τώρα μεταπηδούν!!!!!

Συνιστάται ιδιαίτερη προσοχή!!!!

 

αν λοιπόν εγώ έχω τα παραστατικά των συναδέλφων που έκαναν τόπο και στατικά και Η/Μ κλπ κλπ πέραν της καθαυτής τακτοποίησης,

τα βάζω στο σύστημα και δεν υπολογίζω αμοιβές δικές μου.

Σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω ότι μπορούν να μου πουν κάτι

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω κι εγώ πως ναι, έτσι θα είναι!!1

Καλό όμως να περιμένουμε λίγο ακόμα πριν κάνουμε το οτιδήποτε......

Link to comment
Share on other sites

Aπό ενημέρωση στο σεμινάριο του ΥΠΕΚΑ χθες στην Λάρισα η Γαρδίκη απάντησε ότι

για την μεταφορά από τον 4014 των εκκρεμών δηλώσεων στον 4178 δεν απαιτείται

νέα εξουσιοδότηση από τον ιδιοτήτη καθώς θεωρείται η μεταφορά ως συνέχεια

της δουλειάς του 4014. (Όπως όταν βγάζεις άδεια στην πολεοδομία και αλλάξει ο νόμος 

συνεχίζεις με τον νέο νόμο - έτσι είπε και συμφώνησε ο Καρατσιώλης).

Γνώμη μου είναι ότι θα ζητάω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

και όχι μόνο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Για να έχεις και την τσέπη σου ήσυχη, γιατί αν γίνει καμιά στραβή θα σου ζητάει και αποζημίωση αντί να σε πληρώσει κι από πάνω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα αποφασίζουμε μόνοι μας να μεταπηδήσουμε στον ν4178 χωρίς να ρωτήσουμε τον ιδιοκτήτη;

Και όχι μόνο αυτό αλλά μετά θα του λέμε μα μας πληρώσει για αυτό που αποφασίσαμε να κάνουμε μόνοι μας; 

Είναι σίγουρο ότι το είπε ακριβώς έτσι;

 

 

 

 

αν λοιπόν εγώ έχω τα παραστατικά των συναδέλφων που έκαναν τόπο και στατικά και Η/Μ κλπ κλπ πέραν της καθαυτής τακτοποίησης,

τα βάζω στο σύστημα και δεν υπολογίζω αμοιβές δικές μου.

Σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω ότι μπορούν να μου πουν κάτι

Αν έχεις το αντίστοιχο δικαίωμα τότε ναι αλλιώς δεν θα σου επιτρέπει να τα ανεβάσεις, εκτός αν τους έχεις δηλωμένους στην ομάδα έργου.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι το είπε ακριβώς έτσι;

Κοίτα, όπως και να το είπε, δεν ξέρω εάν πρέπει να μας νοιάζει. Αυτή ούτε υπογράφει ούτε τίποτα. ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ενημέρωση κάνει!!!

Δεν είναι το ίδιο σαν τις ο.α.!!! Μάλλον επειδή έχουν σταματήσει να βγαίνουν ο.α., ξέχασαν τη διαδικασία και που αρχίζει και τελειώνει ο μηχανικός.

 

Δλδ σε μία άδεια εάν εγώ ως ΑΜ κάνω μία μελέτη το 2013 και την παραδώσω και πληρωθώ γι' αυτήν, εάν το 2014 αλλάξει ο νόμος, θα πρέπει να αλλάξω τη μελέτη μου δωρεάν και χωρίς να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.