Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

Mπορεί να έχεις "χειροποίητο" μπλοκ. 

και να στέλνω την απόδειξη από αυτό το χειροποίητο -ηλεκτρονικό - μπλοκ στον πελάτη ηλεκτρονικά;

σαν attachment σ' ένα μέηλ ας πούμε ( π.χ ονομα_πελατη.xls );

 

( θα μου πεις , γιατί να μην το εκτυπώσεις και να το στείλεις ως έντυπο;

 

Γιατι ετσι γλυτώνω τα έξοδα αποστολής.. )

 

Θεωρώ ότι η απάντηση ειναι αυτονόητη - ναι - αλλά η επιβεβαίωση από έναν ειδικό είναι απαραίτητη... :)

Edited by soulrebel
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ SOTHRIS!

Επομένως ευσταθεί η αρχική ιδέα, με την προϋπόθεση της χειρόγραφης συμπλήρωσης.

 

@soulrebel

Δε νομίζω να σε καλύπτει το να σκανάρεις το χειρόγραφα συμπληρωμένο και να το στείλεις ηλεκτρονικά, γιατί παύει να είναι πρωτότυπο πλέον, αλλά φωτοαντίγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ SOTHRIS!

Επομένως ευσταθεί η αρχική ιδέα, με την προϋπόθεση της χειρόγραφης συμπλήρωσης.

 

@soulrebel

Δε νομίζω να σε καλύπτει το να σκανάρεις το χειρόγραφα συμπληρωμένο και να το στείλεις ηλεκτρονικά, γιατί παύει να είναι πρωτότυπο πλέον, αλλά φωτοαντίγραφο.

μα εγώ δεν λέω να σκανάρω..

 

εγώ λέω το εξής:

το παλιό 'δελτίο απυ" ( ή πλέον "δελτιο λανικών πωλήσεων για παροχή υπηρεσιών ")- εφόσων πλέον επιτρέπεται να ειναι "handmade" και ταυτόχορνα έχουμε απαλλαγεί απο την υποχρέωση φορολογικού μηχανισμού - να αντικατασταθεί από  την δυνατότητα οι αποδείξεις να προκύπτουν από ένα βασικό ηλεκτρονικό template (π.χ σε excel) όπου καθε φορά απλά θα συμπληρώνουμε τα στοιχεία κάθε πελάτη για να προκύπτει η εκάστοτε ξεχωριστή απόδειξη.

 

Κατοπιν είτε θα εκτυπώνουμε το αρχείο και θα το παραδίδουμε στον ιδιώτη πελάτη αν εχουμε φυσική επάφή στο γραφείο μας ή θα το στέλνουμε ηλεκτρονικά μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Edited by soulrebel
Link to comment
Share on other sites

"Απόδειξη λιανικών συναλλαγών (για παροχή υπηρεσιών)" τη λέμε τώρα. Πώς λέμε συμβόλαιο, θεσμούς κλπ; Έτσι :)

Δε γίνεται να μη σκανάρεις αφού θέλει χειρόγραφη συμπλήρωση. Εκτός - τώρα που το λες - αν γράφεις με καμιά ταμπλέτα σε οθόνη αφής :)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι χρειάζεται χειρόγραφη συμπλήρωση... δεν έχει κανενα νόημα μιά τετοια προυποθεση ( απο τη στιγμή που σου επιτρέπουν το χειροποίητο μπλοκ ) την εποχή των υπολογιστών και του διαδικτύου .. :P . Τι αλλάζει δηλ. αν αντί γράψεις κάτι με το χέρι, το 'γράψεις' στον η/υ και το εκτυπώσεις;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει ότι είναι πιο εύκολο να κάνεις κομπίνες με τις απλές αποδείξεις σε σύγκριση με τα τιμολόγια. Γι' αυτό αν θες μηχανογραφημένες αποδείξεις απαιτείται θεώρηση, μηχανισμός και ξέρω 'γω. Με την επιστήμη θα παίζουμε τώρα;  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

 

Αλλάζει ότι είναι πιο εύκολο να κάνεις κομπίνες με τις απλές αποδείξεις σε σύγκριση με τα τιμολόγια. Γι' αυτό αν θες μηχανογραφημένες αποδείξεις απαιτείται θεώρηση, μηχανισμός και ξέρω 'γω. Με την επιστήμη θα παίζουμε τώρα; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

μα αφού ειπαμε ότι απαλλασόμαστε από φορολογικό μηχανισμό... :)

 

τέλος πάντων. περιμένω την απάντηση του Σωτήρη

 

 

και να στέλνω την απόδειξη από αυτό το χειροποίητο -ηλεκτρονικό - μπλοκ στον πελάτη ηλεκτρονικά;

σαν attachment σ' ένα μέηλ ας πούμε ( π.χ ονομα_πελατη.xls );

 

( θα μου πεις , γιατί να μην το εκτυπώσεις και να το στείλεις ως έντυπο;

 

Γιατι ετσι γλυτώνω τα έξοδα αποστολής.. )

 

Θεωρώ ότι η απάντηση ειναι αυτονόητη - ναι - αλλά η επιβεβαίωση από έναν ειδικό είναι απαραίτητη... :)

 

μια διευκρίνηση σε αυτό θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτη... :) thanks

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites


Κεφάλαιο 3.

Πιστεύω θα βρείς τη διευκρίνηση σε αυτό που θες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Κεφάλαιο 3.
Πιστεύω θα βρείς τη διευκρίνηση σε αυτό που θες.

 

Ευχαριστώ, αλλά και πάλι αν δεν εισαι ειδικός ποτέ δεν μπορείς να εισαι σίγουρος....

 

Διαβαζω σχετικά στην παράγραφο 11 , άρθρο 12 http://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/4308/year/2014/article/12/paragraph/11

 

"Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων, ύστερα από δημοσίευση αξιολόγησης των διοικητικών βαρών για τις υποκείμενες οντότητες σε σχέση με το αναμενόμενο φορολογικό όφελος, δύναται να απαλλάσσονται ορισμένες κατηγορίες οντοτήτων από την υποχρέωση της παραγράφου 8. Οι οντότητες αυτές δύνανται να εκδίδουν τα στοιχεία λιανικής πώλησης με χειρόγραφο τρόπο ή με άλλο τεχνικό μέσο. "

 

Τεχνικό μέσο = Η/Υ + σχετικο software ( π.χ excel ) ;

Link to comment
Share on other sites

Υπηρξε μια ΠΟΛ, που ανεφερε οτι αν δεν χρησιμοποιουμε μπλοκ πρεπει τα παραστατικα να εχουν τη σημανση απο το φορολογικο μηχανισμο.

Ο Σωτηρης ειχε αναφερει την ΠΟΛ.

 

Αλλα δεν θυμαμαι ποιες περιπτωσεις περιελαμβανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.