Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταθεση αμοιβης για ΠΕΑ


irini86

Recommended Posts

Μια Κυριακη υποθεση ειναι... Εχω αυτοματο τροφοδοτη για double face σκαναρισμα οποτε το σκαναρισμα δεν ειναι δουλεια....

Ουτε το ανεβασμα φανταζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.  Αφού έχεις συμπληρώσει κανονικά τα στοιχεία και κάνεις υποβολή για υπολογισμό....σου έχει κάπου στο τέλος δεξιά καρτέλα που λέει αναφορές...Εκεί σου έχει στην αρχή αναφορές υπολογισμού και ακριβώς από κάτω αρχεία συμφωνητικών...Πατάς το πράσινο θαυμαστικό που λέει υποβολή αρχείου και περνάς το σκαναρισμένο συμφωνητικό..μέχρι 10ΜΒ ή κάθε φορά....

 

Τώρα βέβαια με το Α/Α που παίρνω και φεύγω, απλά ξέρω τη διαδικασία....δεν έχω ανεβάσει τίποτα και δεν με βλέπω... :mrgreen:  Οπότε μέχρι πότε πρέπει να ανέβουν δεν ξέρω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικο δεν κανεις?

Μονο εγω ειμαι ο μ@λ@κ@ς που εχω γεμισει 2 ντοσιε θηρια με συμφωνητικα?

Είδες τι παθαίνεις με το να έχεις δουλειά??? :P

 

Μια Κυριακη υποθεση ειναι... Εχω αυτοματο τροφοδοτη για double face σκαναρισμα οποτε το σκαναρισμα δεν ειναι δουλεια....

Ουτε το ανεβασμα φανταζομαι...

Αρκεί το σύστημα του ΤΕΕ να είναι συνεργάσιμο, διότι αρκετές φορές (όπως και των αυθαιρέτων) όταν πας να ανεβάσεις αρχείο, τρώει κόλλημα και σε πετάει έξω και μετά ξανά από την αρχή!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, παρεμπιπτόντως,  με το ΦΕΜ τι κάνετε;

Το υποβάλουμε πια υποχρεωτικά για κάθε ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ κατατίθεται όταν απαιτείται.

Από gsis:

<<Η υποβολή της δήλωσης πραγματοποιείται πριν από τη θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή από τη χορήγηση της σχετικής άδειας από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Δημοσίου. Δεν υπάρχει δηλαδή τακτή ημερομηνία καθώς η συγκεκριμένη δήλωση αφορά προκαταβλητέο φόρο.>>

 

Δηλαδή με λίγα λόγια: Το πότε θα πληρώσεις ΦΕΜ θα στο πούνε άλλοι π.χ. ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ θα στο ζητήσει πριν σου δώσει την άδεια.

 

Στα ΠΕΑ δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.