Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Την εξαίρεσή τους από την υποχρεωτική χρήση POS ζητούν οι μηχανικοί.

 

... και εμείς (όπως και οι δικηγόροι) δεν έχουμε πελάτες. Εχουμε εντολείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ως νομικίστικα τερτίπια για αποφυγή, αντί για ευθεία και με παρρησία καταγγελία των τραπεζών, οπότε και του κράτους-υπηρέτη τους, βλέπω και αυτή την παρέμβαση και των δικηγόρων. Κατά συνέπεια -κατ' εμέ τουλάχιστον- "μπάζει."

1. Οι λεγόμενες "νόμιμες" αμοιβές, μας έχουν αφήσει χρόνους εδώ και χρόνους. Μόνο για το ΤΕΕ υπάρχουν.

2. Επίσης, όλα τα ποσά "προσφέρονται" για είσπραξη (ή πληρωμή) μέσω κάθε είδους τραπεζικής συναλλαγής, πλην των μετρητών.

3. Αν θέλουν οι τράπεζες, όχι αύριο αλλά χθές, καταργούν τους υπόλοιπους τρόπους τραπεζικών συναλλαγών ή βάζουν περιοριστικούς όρους που οδηγούν σε συναλλαγή μέσω POS (κάθε μορφής POS) ή όποιο άλλο μέσο σκαρφιστούν ότι εξυπηρετεί την ακόρεστη όρεξή τους. Και τα κράτη θα λένε πάντα "yes boss" ως συνεπείς σφουγγοκωλάριοι.

4. Έχω ξαναπεί πως θεωρώ την μετακύλιση απαράδεκτη, πόσο μάλλον να την παραδέχεται και να την θεωρεί δεδομένη ένας (υποτίθεται) αγωνιστής πρόεδρος (πάλι υποτίθεται) εκπροσώπου των μηχανικών, μιας πρωτοπορίας (πάλι υποτίθεται). Οι πρωτοπόροι παλεύουν για ανατροπές, δεν μυξοκλαίνε με επιστολές, συνεντεύξεις τύπου ή δεν ξέρω τι άλλο.

Χώρια που το κράτος %εστηκε σε ποιους και αν θα γίνει μετακύλιση του κόστους.

5. Ισχύει πάλι η τρίτη πρόταση της παρατήρησης 4.

 

Εν κατακλείδι, δεν αντιπαλεύεις το σύστημα με τα όπλα του, προσπαθώντας κιόλας να μην θίξεις την πεμπτουσία του.

Το λιώνεις.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πιστευω ότι το παρακάτω που αναφέρεται στο πολυνομοσχέδιο δινει το ελεύθερο να δωθεί παράταση

(να επισημάνω η παράγραφος αυτή που αντικαθιστάται ήταν:

1. Οι δικαιούχοι πληρωμής, στο πλαίσιο των συναλλαγών τους με καταναλωτές, υποχρεούνται, εντός ορισμένης προθεσμίας και ανάλογα με τον κύριο Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητάς τους (ΚΑΔ), να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα για την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής.

 

post-35149-0-97723500-1494746707_thumb.png

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν μπορούν να γίνουν με το ζόρι Αν εμένα μου έρχονται συνέχεια πελάτες με κάρτα και μου ζητούν να πληρωθώ μέσω αυτής , τότε από μόνος μου θα πάω να προμηθευτώ το μηχάνημα , για να μην τους χάσω από πελάτες . Άρα για μένα θα πρέπει να επικεντρωθούν στην προώθηση του πλαστικού χρήματος στην συνείδηση των καταναλωτών δίνοντας επαρκή πλεονεκτήματα από την χρήση του κυρίως φορολογικά .

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά να το βάλουμε όταν μπορούμε χωρίς σωνει και καλά καλοκαιριάτικα,  και υπάρχει και δουλειά και αναγκαστούμε. Και όχι όταν δεν έχουμε να ζήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί στο ιντερνετ ότι εξετάζεται τριετής περίοδος χάριτος για τα POS εως το τέλος του 2019....

Για να δουμε...Μπας και γλιτώσουμε το χαράτσι...

Link to comment
Share on other sites

Που το λεει αυτο?
Γιατι εχω την εντυπωση οτι υπάρχει κάποια ασάφεια στον τρόπο που αυτό αναφέρεται στο νομοχέδιο (διαβούλευση) ... το οποίο δεν το έχω μπροστά μου.

Αn κάποιος το έχει ας ανεβάσει το link.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό, λιγο πιο πάνω έγραψα περί "ασάφειας".

Προσωπικά (εγώ) καταλαβαίνω ότι:

(1) Η προσθεσμία για κάποιους ΚΑΔ έχει ήδη ορισθεί, οπότε

(2) εναπομένει εντός τριών ετών από τη δημοσιεύση να μπορούν όλοι να παρέχουν στους πελάτες τους αυτή την δυνατότητα

 

EDIT:

Και αυτό που γράφω το "στηρίζω" στο αντίστοιχο κείμενο της αιτιολογικής.

post-2272-0-13873200-1494839933_thumb.jpg

post-2272-0-06059000-1494840296_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.