Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Η βρωμικη ληστοσυμορια αφου αναγκασε τον κοσμο να τρεχει χριστουγενιατικα να σκαει την δεσμιδα με το 2χιλιαρο στο ΤΣΜΕΔΕ τωρα τον αναγκαζει 4 μερες πριν το πασχα και 15 μερες μετα το προηγουμενο σουλτανικο χαρατσι να πληρωσει αλλο κεφαλικο φορο στον πασα του 15μελους......αλλα δεν βλεπω κανενα σας να διαμαρτυρετε....λιπακι ε:;;;;

 

Κάνε ένα πολλαπλασιασμό: 6 * 167.95 = 1007.7€

Και τώρα άντε βρες τι εισφορές θα πλήρωνες στο ΤΣΜΕΔΕ φέτος που θα έληγαν οι «εκπτώσεις» με τις ασφαλιστικές κατηγορίες...

 

Πάνω από 2.5 φορές πάνω...

Οπότε, στον πολιτικό σχολιασμό σου πες κάτι και για τους προηγούμενους...

 

Μου λείπει η Παγκοσμιοποίηση

 

Υ.Γ.: δεν βλέπω παράταση σήμερα, πάει και ο Φεβρουάριος...

Edited by dsworks
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Θα ήθελα και εγώ από την πλευρά μου να ρωτήσω και όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις.

 

Εργάζομαι για λογαριασμό μιας εταιρείας με δελτίο παροχής υπηρεσιών. Για τον Ιανουάριο πλήρωσα τις εισφορές του ΕΦΚΑ βάσει του ειδοποιητηρίου σαν ελεύθερος επαγγελματίας από τα εισοδήματα του 2015. Σήμερα η εταιρεία υπέβαλε ΑΠΔ για ένταξη στην Παρ. 9 του άρθρου 39 του νόμου 4387/2016 για τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο, μου ήρθε e-mail από τον ΕΦΚΑ και έκανα αποδοχή σύμβασης.

 

1. Τι γίνεται τώρα με τις εισφορές του ειδοποιητηρίου που λήγει σήμερα 13/4? Πρέπει να τις πληρώσω ή ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα και παύει να ισχύει το ειδοποιητήριο?

2.  Θα μου ξανάρθει ειδοποιητήριο για τον Μάρτιο σαν Ε.Ε? ή πρέπει να ενημερώσω τον ΕΦΚΑ προσωπικά?

3. Με τις εισφορές του Ιανουαρίου που πλήρωσα σαν Ε.Ε τι γίνεται τώρα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μεχρι τωρα ο ΕΦΚΑ εβγαζε εισφορες στο περιπου και τωρα ψαχνουν να βρουν καποιον ιδιωτη που θα αναλαβει να υπολογισει επακριβως τις εισφαλιστικες εισφορες για τον ΕΦΚΑ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα θελουν να προσεγγίσουν καλυτερα το "περίπου" [emoji1]

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και αυτος ο ιδιωτης θα εχει πληρη προσβαση στην βαση δεδομενων των φορολογικων δηλωσεων ολων των φορολογουμενων?

Δεν τιθεται κανενα θεμα προστασιας των προσωπικων δεδομενων?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!

Καπου στο ίντερνετ διαβασα οτι αναμένεται να δοθεί παράταση στην καταβολή των 

εισφορών 3/2017 απο 28/4 σε 5/5. Εχει αναρτηθεί κάπου το ειδοποιητήριο για τον 

3/2017??? γιατι τα πρώτα που έχουν αναρτηθεί και μας ήρθαν ταχυδρομικώς, αφορούσαν

μόνο τους Ιανουάριο και Φεβρουάριο. 

Link to comment
Share on other sites

κοιταγα και εγω σημερα και δεν εχει βγει κατι για τον 3ο  μηνα ... κανονικα δεν θα επρεπε να ειναι ιδιο με του 1ου και 2ου μηνα ;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.