Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Δηλαδή τι επιπτώσεις θα έχω τώρα; Επαναλαμβάνω ότι ο λογιστής μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, σε περίπτωση που μου έρθει κάποιο πρόστιμο να βάλω αυτόν να μου το πληρώσει;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ξέρω για τις επιτπώσεις

αλλά να πας στο λογιστή να διαβάσει το βιβλίο της Μπόσκου μας και ξεστραβωθεί

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/Book%20Boskou.pdf

Link to comment
Share on other sites

, σε περίπτωση που μου έρθει κάποιο πρόστιμο να βάλω αυτόν να μου το πληρώσει;;;

 

Δύσκολα θα δεχτεί κάτι τέτοιο! Αν βρεις κάποιον λογιστή που να αναλαμβάνει τέτοια υποχρέωση, να μου τον συστήσεις για να τον προσλάβω. Μέχρι να βρω τέτοιον όμως, θα λέω ότι είναι άχρηστοι όλοι τους και είναι προτιμότερο αν είναι να τρώμε πρόστιμα να τα τρώμε μόνοι μας ...χωρίς τη βοήθειά τους.

Link to comment
Share on other sites

myri, πραγματικά δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη με το βιβλίο της κας Μπόσκου, δηλαδή υπάρχει μέσα στο βιβλίο κάποιο άρθρο που να αναφέρει ότι σε περίπτωση ΤΠΥ σε εταιρεία από αρχιτέκτονα πρέπει να παρακρατηθεί φόρος 20% και αν ναι, γιατί, γιατί όχι, πώς, που, πότε; Και γιατί να είμαι υποχρεωμένος να το ψάξω εγώ αυτό δε φτάνουν όλα τα άλλα; Τι να πώ ρε γ@@@@@, απ' το κακό στο χειρότερο πάμε...

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς δεν κόβεις ΤΠΥ (Τιμολογιο) , κόβεις ΑΠΥ = Απόδειξη παροχής υπηρεσιών

για να αρχίσουμε να ακριβολογούμε

------

κάνε πρώτα μια συζήτηση με τον λογιστή

και αποφασίστε αν θα κάνετε τις πάπιες ή αν θα λύστετε αλλιώς το θέμα

πρόστιμο μπορεί να πληρώσεις και εσύ και οι εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι τιμολόγιο; σαν ελεύθερος επαγγελματίας νόμιζω ότι έχω το δικαίωμα να διατηρώ ΤΠΥ, κάνω λάθος; Που λέει ότι δεν γινεται; :!:

Link to comment
Share on other sites

Τιμολογιο, κόβεις ως εργολάβος εάν έχεις ανοίξει και τον αντίστοιχο κωδικό στην εφορία

σε πελάτη και σε εταιρία κόβεις ΑΠΥ για Αρχιτεκτονικές μελέτες ή επίβλεψη

Link to comment
Share on other sites

για αρχιτεκτονικές μελέτες, σε ιδιώτες, o.k. θα κόψω ΑΠΥ αλλά για οποιεσδήποτε άλλες δουλειές, όπως εσωτερική διακόσμηση χώρου γραφείου σε εταιρεία ή επεξεργασία φωτογραφιών ή ακόμα και ένα απλό σχέδιο γιατί να μην μπορείς να κόψεις τιμολόγιο. Δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι στα άλλα επαγγέλματα που δίνουν τιμολόγιο για τις εργασίες που παρέχουν, είναι εργολάβοι;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στις δημοσιεύσεις του TheoTDM900

http://www.michanikos.gr/member.php?u=1264

που γραφει πολύ αναλαυτικά πότε κόβουμε ΑΠΥ και πότε ΤΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις και υλικά μόνος σου, κόβεις τιμολόγιο. Αλλιώς ΑΠΥ. Δεν καταλαβαίνω που προβληματίζεσαι. Και ΤΠΥ μπορείς να κόβεις όμως (αν έχεις θεωρήσει) ακόμα και για μελέτες. Είναι παράβαση βάσει του ΚΒΣ, αλλά δεν προβλέπεται πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.