Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΝΦΙΑ


Recommended Posts

Δημήτρη εκείνη την ΠΟΛ για τον 3843 την ψιλοθυμάμαι, προφανώς είναι αυτή που παραθέτεις...

 

Λέει ότι τα αυθαίρετα του 3843 δηλώνονται μόνο όταν γίνει μεταβίβαση, μέχρι τότε δεν χρειάζεται...

 

Προσφάτως όμως κόντεψα να μαλώσω με πελάτη γιατί μεταφέραμε δήλωση του Ν.3843 κάνοντας και διάφορους συμψηφισμούς και του λέω να κάνει αλλαγή το Ε9 ΤΩΡΑ για να πάρουμε και την παλαιότητα και τυπικά για το Ν.4178

Και με αρχίζει "αυτά δεν μου τα είπες, γιατί να τα δηλώνω τώρα αφου δεν μεταβιβάσω, άστα για πιο μετά κτλπ).

 

Και ερωτώ: εγώ τι φταίω τώρα επειδή όπως σωστά λέει και ο Σωτήρης έχουνε περάσει 4-5 νόμοι μέσα σε λίγα χρόνια και ο καθένας έχει δικές του προδιαγραφές;

Link to comment
Share on other sites

Mια, ίσως, ανόητο ερώτηση.

 

Η πληρωμή της 1ης δόσης του ΕΝΦΙΑ, δεν πήρε παράταση εν τέλει;

 

Μπαίνω στο ταξις του πατερα μου και εξακολουθεί να αναφέρει σαν λήξη 1ης δοσης, 28/08.

Link to comment
Share on other sites

Mια, ίσως, ανόητο ερώτηση.

 

Η πληρωμή της 1ης δόσης του ΕΝΦΙΑ, δεν πήρε παράταση εν τέλει;

 

Μπαίνω στο ταξις του πατερα μου και εξακολουθεί να αναφέρει σαν λήξη 1ης δοσης, 28/08.

 

Θα πάρει γιατί ανησυχείς ?

Link to comment
Share on other sites

Ανησυχώ, διότι σε 2-3 ημέρες πρέπει να πληρωθεί. Τώρα, πάρει δε πάρει, στο σύστημα δε το βλέπω και ο πατέρας μου πήζει με κάτι τέτοια.

 

Θα τον στέιλω να το πληρώσει για να μη με ζαλίζει μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

αφου θα βγουν νεα ειδοποιητηρια εντος σεπτεμβριου!αυτη ειναι η συμφωνια

 

Ποιά είναι η συμφωνία ακριβώς ? Νέα ειδοποιητήρια για όλες τις περιπτώσεις ή μόνο σε όσες υπάρξουν διορθώσεις ? Ασχέτως αυτού πάντως , κατά τις ανακοινώσεις η πρώτη δόση θα είναι καταβλητέα την 30/09/2014.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια "ημιεπισημα"....νεα

 

και οταν λενε  για...."μειωσεις"

 

απλά  εννοούν  οτι οικοπεδα σε ξεχασμένα χωρια που  αποτιμηθηκαν με τον αλγοριθμο  Καραβιτη σε 200.000 το στρεμμα

 

θα πανε "πιο χαμηλα".

 

http://www.zougla.gr/money/article/ti-alazi-me-ton-enfia

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

όχι ότι περιμέναμε και τίποτα καλύτερο...

πάντως διαφωνώ και με τη λογική των δικηγορικών συλλόγων αν περιορίζονται στο θέμα της φοροδοτικής ικανότητας για την αντισυνταγματικότητα

η αντισυνταγματικότητα για μένα είναι απλά ότι ΔΕΝ πρόκειται για ανταποδοτικό φόρο (αυτό είναι το ΤΑΠ όπως τα περιέγραψε ο Δημήτρης πιο πάνω) ούτε φόρο εισοδήματος αλλά κατ' εξακολούθηση αρπαγή ήδη φορολογηθέντων εισοδημάτων

απλά μετρήσανε πόσα τους λείπουνε σ' αυτή τη φάση και το μοιράσανε στους υπηκόους ως χαράτσι

μ ' αρέσει μεταξύ των άλλων γελοιοτήτων που τον χαρίζουν στους Κεφαλλονίτες για ένα χρόνο ... δηλ. του χρόνου θα τάχουν φτιάξει όλοι τα σπίτια και θα μένουν μέσα ? ή θα τους τα φορολογήσουν για χωράφια και οικόπεδα ανεκμετάλλευτα (οπότε θα τους βγει και πιο ακριβά...!)

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η αντισυνταγματικότητα για μένα είναι απλά ότι ΔΕΝ πρόκειται για ανταποδοτικό φόρο   ME TO KΡΙΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟ , ΟΠΩς ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ ΕΔΩ , ΛΙΓΟΙ ΦΟΡΟΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΙ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.