Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Η όλη ουσιαστική διαφορά είναι ότι τότε υπήρχαν δουλειές και σήμερα δεν υπάρχουν.

 

 

Αυτό ακριβώς, συν το γεγονός ότι έχουν σφίξει τα γάλατα από πολλές απόψεις...

 

Το θέμα δεν είναι τι έκαναν πριν από 10-15 χρόνια, αν τα πληρώνουμε ή όχι και γιατί..... Τώρα τι κάνουμε.......

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Οι άνω 10ετιας δείχνουν τους άνω 30ετιας.

Οι κατω τους άνω 10ετιας.

Αύριο θα τους δείχνουν και αυτούς κάποιοι άλλοι.

Κανένας δεν γλυτώνει...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως τωρα που δεν υπαρχουν δουλειες, εγω καλουμαι να πληρωσω τους φορους που δεν πληρωσε ο -συναδελφος- πατερας μου την εποχη που δουλευε και υπηρχαν δουλειες...

 

Και η λογικη του "εβγαλε τοτε, εχετε, δωστε τα" νομιζω μονο ως παραλογη μπορει να κριθει...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

Το τι φόροι έπρεπε να πληρωθούν και πως πληρώθηκαν ή δεν πληρώθηκαν δεν είναι τόσο απλή περίπτωση για να το διαπιστώσεις.

Αν το κρίνεις με τα κριτήρια του σήμερα θα βγάλεις λανθασμένα συμπεράσματα.

 

Ας υποθέσουμε ότι έκοβες αποδείξεις από οικ. άδειες 60.000 ευρώ.

Εσύ όμως πήρες μόνο τις 35.000 γιατί τα υπόλοιπα ήταν <<επιστροφές>>. Η επίβλεψη συνήθως ήταν η έκπτωση. Επρεπε όμως να κόψεις απόδειξη για 60.000. Το ΦΕΜ (10%) το πλήρωνε ο ιδιοκτήτης.

Αν θυμάμαι καλά η φορολόγηση με συντελεστές για πολιτικούς μηχανικούς ήταν 1,2Χ0,38=0,456.

Δηλαδή 27.360

Υπήρχαν φοροελαφρύνσεις (ασφάλειες, φροντιστήρια παιδιών, γιατροί κλπ όχι όμως οι ασφαλιστικές εισφορές).

Φορολόγηση δηλαδή περίπου 26.000 ευρώ, για να μου έρθουν και στρογγυλά τα νούμερα.

Θα έπρεπε να πληρώσεις περίπου 3.200 ευρώ φόρο.

Είχες 6.000 προκαταβολή φόρου. Επαιρνες επιστροφή 2.800 ευρώ.

Το κράτος όμως έπαιρνε και ένα ΦΠΑ επί ενός ποσού που δεν <<υπήρχε>>. Της έκπτωσης.

Αν τώρα έκοβες απόδειξη επί του πραγματικού ποσού που έπαιρνες θα πλήρωνες περίπου 5.500 ευρώ ενώ το κράτος θα έχανε το ΦΠΑ της διαφοράς.

Εχανε από εσένα 2.300 από φόρο και κέρδιζε από τον ιδιοκτήτη 5.000 ΦΠΑ.

 

Είπαμε ήταν μια προνομιακή μεταχείρηση αλλά όχι και σε σημείο για να <<καταστρέψει>> το μέλλον της Ελλάδας.

 

Πιο τυχεροί ήταν όσοι έπαιρναν όλη την αμοιβή χωρίς εκπτώσεις (συνήθως μικρές δουλειές, όχι με εργολάβους), οι ΗΜ κλπ που είχαν μικρότερους συντελεστές φορολόγησης αλλά έκαναν και μελέτες <<δωρεά>> (υδραυλικά, παθητική).

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τότε που δεν πληρώνανε φόρους οι συνάδελφοι μην νομίζετε πως φταίγανε οι ίδιοι.

Οι μηχανικοί δεν μπορούσαν να κάνουν έκπτωση με ιδιωτικό συμφωνητικό αλλά υποχρεωτικά κόβανε απόδειξη για ολόκληρο το ποσό και αν θέλανε να κάνουν έκπτωση επιστρέφανε το αντίστοιχο ποσό από την τσέπη τους. Όλοι κόβανε ΑΠΥ με το 100% της νόμιμης αμοιβής.

Το γεγονός ότι δεν πληρώνανε υπέρογκους φόρους οφείλεται στην χαμηλή φορολογία και όχι στους μηχανικούς.

Τότε υπήρχε μεγάλο αφορολόγητο και τεκμαρτό εισόδημα. Νομίζω η νομοθεσία επέτρεπε αντί για έσοδα-έξοδα να φορολογηθούμε (ναι, είχα προλάβει και εγώ τα πρώτα χρόνια που έκανα έναρξη τον παλιό τρόπο φορολόγησης) με τεκμαρτό συντελεστή 40% επί του τζίρου ενώ παράλληλα υπήρχε μεγάλο αφορολόγητο (8400€ το 2005) και χαμηλότερη φορολογία (από 15% νομίζω μετά τα 8400 και μετά ανέβαινε).

Ενδεικτικά μηχανικός που το 2005 δήλωνε τζίρο 100.000€ είχε τεκμαρτό εισόδημα 40.000€ και πλήρωνε φόρο 10.390€.

 

Σήμερα ο ίδιος φόρος αντιστοιχεί σε μηχανικό που δηλώνει εισόδημα το 1/4 απ'ότι τότε αν συμπεριλάβουμε την εισφορά αλληλεγγύης και το τέλος επιτηδεύματος.

 

Μιλάω πάντα για μηχανικούς που κάνανε μελέτη και επίβλεψη.

Οι εργολαβίες ήταν δουλειές που τις έκανε ο καθένας και είναι άλλο θέμα.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

vk2626 , επειδή δεν έχω βάλει ποτέ αρνητική φήμη και δεν πρόκειται να βάλω , σου απλά ότι είσαι αμαθής και άσχετος , όσον αφορά το φορολογικό καθεστώς .

 

Κανείς δεν ήταν φορολογικά ευνοημένος , όταν σαν μηχανικός προπλήρωνες ως φὀρο το 10 % ΤΟΥ ΤΖΙΡΟΥ ΣΟΥ . Εχεις αίσθηση τι σημαίνει τζίρος και τι καθαρά κέρδη προς φορολόγηση ?

Εχεις σκεφτεί ότι πάντα υπήρχαν εκπτώσεις και ότι ενώ μέχρι πριν 20 χρόνια υπήρχε η δυνατότητα έκδοσης πιστωτικού σημειώματος , αυτό κόπηκε και οι όποιες εκπτώσεις φορολογούνταν ? Εχεις σκεφτεί ότι το κύριο έξοδο ενός ΕΕ που είναι το αυτοκίνητο και το κόστος κίνησης επιτρεπόταν σαν έξοδο μόνο έως 3 % του τζίρου ?

Εχεις σκεφτεί πόσα έξοδα είχε ένας μηχανικός που δεν μπορούσαν να περαστούν ? Εχεις σκεφτεί ότι μέχρι το 1989 οι αμοιβές μας που είχαν οριστεί 10-15 χρόνια πριν ήταν εξευτελιστικά χαμηλές γιατί είχαμε πληθωρισμό ετήσιο 25 % ?

 

Επειδή το κράτος τα ήξερε αυτά και επειδή με τους ΜΣΚΚ δεν ασχολείτο φορολογικά με εμάς , γιά αυτό τους είχε κάνει . 

Σε ένα ευνομούμενο κράτος που ένας μηχανικός θα πέρναγε σαν έξοδα και τα χαμένα μεροκάματα στις ουρές των πολεοδομιών και στις άνευ λόγου επισκέψεις εκεί επειδή την είχε κοπανήσει ο αρμόδιος , η φορολογία θα ήταν ακόμα χαμηλότερα .

 

Μάλλον θα είσαι θιασώτης του μαζί τα φάγαμε φαίνεται .

Edited by BAS
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φιλε loser το θεμα του ΦΠΑ δεν ειναι τοσο απλο.

Υπαρχουν στιγμες που εισπραττεις 1000 ευρω ΦΠΑ για να αποδοσεις στο επομενο τριμηνο και για 2-3 μηνες δεν εχεις να εισπραξεις απο πουθενα.

Τι θα κανεις, δε θα χρησιμοποιησεις το ΦΠΑ για να ταισεις τα παιδια σου?

Και αργοτερα να το αποδοσεις με προσαυξηση ή δοσεις!

Εγω ξερεις τι αντιμετωπιζω?

Εχω κοψει τιμολογιο δε ΝΠΔΔ που με εχει απληρωτο 3 μηνες και θα συνεχιστει.

Τα 3000 ΦΠΑ που δεν μου τα εδωσαν επρεπε να τα αποδοσω και δεν τα ειχα.

Και ξερω συναδελφους που δεν μπορουν να αποδοσουν ακομα μεγαλυτερα ποσα ΦΠΑ.

Αρα αναγκαστικα θα πας με ληξιπροθεσμες οφειλες κλπ.

Ενα πιο δικαιο καθεστως για το ΦΠΑ θα ηταν οι μικρες επιχειρησεις με εναν χ τζιρο να μην το αποδιδουν ΦΠΑ(προαιρετικα), εχει αποδειχθει οτι το κρατος δε βγαινει χαμενο.

Νομιζω αυτο εφαρμοζεται στην Αγγλια.

Οποιος ξερει περισσοτερα ας μας πει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους, 1000€ πρόστιμο μπαίνει όταν δεν υποβάλλεις δήλωση ΦΠΑ όχι όταν δεν το πληρώσεις.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, προστιμο 1000€ εχεις και οταν δεν πληρωνεις το ΦΠΑ ακομα κι οταν τον εχεις δηλωμενο

 

Η απορια μου βασικα ειναι τι συμβαινει οταν κανεις λειψη δηλωση ΦΠΑ και επειτα κανεις τροποποιητικη για καποιο τριμηνο, δηλωνοντας τα ακριβη ποσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.