Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπισθοτομία


Recommended Posts

ΥΧΟΠ 1982--> Υπουργείο Χωροταξία Οικισμού και Περιβάλλοντος (πρόγονος του καταργηθέντος επί γαπ ΠΕΧΩΔΕ). Μήπως μιλάμε για τριγωνομετρικό ΕΠΑ; 1. Μήπως αυτός είναι ένας παράγοντας ασυμβατότητας ; 2. Ο επικίνυνος κύκλος είναι όταν τα τριγωνομετρικά σου και το προσδιορισθέν σημείο σου βρίσκονται επί της αυτής περιφέρειας κύκλου. Μπορείς να το ελέγξεις 3. Με τρία τριγωνομετρικά έχεις απλήλύση, κι όχι συνορθωμένη...Αλλά θα μου πείς είναι θαύμα που βρήκες τρια! Θα ήταν καλύτερο να κανεις και πλευρικη οπισθοτομία δηλαδή να μετρησεις και αποστάσεις. Τότε θα έχεις πλεονάχοθσα πληροφορία. 3 αποστάσεις + 2 γωνίες και δύο αγνωστους. 4. Μήπως υπάρχει ασυμβατότητα των τριγωνομετρικών μεταξύ τους; Για τί μέγεθος σφάλματος μιλάμε; ΥΓ> Υα σου πρότεινα να ελέγξεις τα τριγωνομετρικά, μετρώντας τις αποστάσεις τους και συγκρίνονας τες με τις επίσημες τιμές 5. Η οπισθοτομία είναι η λιγότερο ακριβής μέθοδος των αλληλοτομιών. 6. Ευτυχώς που υπάρζουν ακόμη συνάδελφοι που μετράνε με κλασσικές μεθόδους κι όχι με μαύρα κουτιά ΥΓ2 Προσπάθησε να τα γκουγλάρεις, για να δεις αν έχεις κανένα χονδροειστάτο σφάλμα (άνω των 5 μέτρων).

dimamp,

δεν ηταν τριγωνομετρικο ΕΠΑ..ΓΥΣ ηταν..απλα βρήκα ένα ΥΧΟΠ και είπα να ρωτησω..

Να πάω να μετρήσω αποστάσεις είναι αδύνατον διότι είναι μη προσβάσιμα..τουλάχιστον τα 2/3..

Ασυμβατότητα τριγωνομετρικών παίζει να υπάρχει ανάλογα με το τι τάξη είναι κάθε σημείο?

Έχω σφάλμα πάνω των 5 μέτρων..

Παραθέτω και μία φώτο για διευκόλυνση..

resection.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφοι, δεν είναι πρόθεσή μου να γίνομαι εριστικός, ειδικά για τέτοια θέματα.

Κρίνω όμως από την κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή μου. 

Αρκετά τριγωνομετρικά έχουν καταστραφεί, άλλα δεν διασφαλίζουν οπτική επαφή.

Και από τα σημεία του κτηματολογίου, ελάχιστα υπάρχουν πλέον, και δεν μπορείς να κάνεις όδευση.

Επίσης, πολλοί συνάδελφοι διαθέτουν αξιόπιστες συσκευές gps, και όσες φορές έχω χρειαστεί με εξυπηρετούν.

Αλλά νομίζω πως μπορεί κάποιος να ενοικιάσει για όσο διάστημα απαιτηθεί, ώστε να δημιουργήσει ένα δίκτυο στάσεων στην περιοχή του.

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή διαπίστωση, συμφωνώ απόλυτα. Αν όμως κάποιος έχει επενδύσει 50000 ε - ίσως και περισσότερα όπως αναφέρει ο GM - και δεν έχει καταφέρει να αποκτήσει ενα διπλόσυχνο gps (κόστος 1 αξιόπιστου δέκτη ~ 6000 ε) ώστε να κάνει τη δουλειά του γρήγορα και αξιόπιστα, τότε μάλλον κάτι δεν έχει κάνει σωστά.

 

κι αυτό δεν είναι σωστό. Ο τζορτζμαικλ ειναι 45-50 χρονων. Στα χρόνια του πήρε ένα ισως και 2 τοταλ, 2-3-4 υπολογιστές και προγράμματα που τα ακριβοπλήρωνες.

 

Μηπως θυμάσαι πόσο είχε ενα ζευγάρι base-rover διπλοσυχνο το 2000; (διοτι τοτε το RTK ήταν και δεν ήταν για δουλειά, ολοι οι σοβαροι μηχανικοί,γραφεία παιρναν ζευγάρι) να σου πω εγω ποσο ειχε. 20-25.000+ΦΠΑ. (ιδως λεω και λίγα)

 

Ετσι με τα χρονια που χειροτεύρευαν, ναι μεν οι δεκτες ξεφτιλιστηκαν, οπως ειπες με 6000 ψωροχιλιάρικα παιρνεις, αλλά δε βλέπω καναν να παιρνει...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

dimamp,

δεν ηταν τριγωνομετρικο ΕΠΑ..ΓΥΣ ηταν..απλα βρήκα ένα ΥΧΟΠ και είπα να ρωτησω..

Να πάω να μετρήσω αποστάσεις είναι αδύνατον διότι είναι μη προσβάσιμα..τουλάχιστον τα 2/3..

Ασυμβατότητα τριγωνομετρικών παίζει να υπάρχει ανάλογα με το τι τάξη είναι κάθε σημείο?

Έχω σφάλμα πάνω των 5 μέτρων..

Παραθέτω και μία φώτο για διευκόλυνση..

 

το ορθότερο θα ήταν να είσαι στο "κεντρο" του τριγώνου, το απόλυτο δηλαδή.

 

Εγώ θεωρώ, πως αν υπάρχει τέτοιο σφάλμα, ή καποιο βάθρο ΔΕΝ είναι ΓΥΣ, ή μπορει ναναι ΓΥΣ και να καταστράφηκε και να επανιδρύθηκε "διπλα" (μου χει τύχει).

 

Διοτι οτι ταξης και να μπερδέψεις, 5-10μ σφάλμα ειναι ψιλοαδιανοητο. Ή τουλάχιστο δν εχει τύχει σε μένα.

 

Ας μιλήσουν οι εμπειρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

 

dimamp,

δεν ηταν τριγωνομετρικο ΕΠΑ..ΓΥΣ ηταν..απλα βρήκα ένα ΥΧΟΠ και είπα να ρωτησω..

Να πάω να μετρήσω αποστάσεις είναι αδύνατον διότι είναι μη προσβάσιμα..τουλάχιστον τα 2/3..

Ασυμβατότητα τριγωνομετρικών παίζει να υπάρχει ανάλογα με το τι τάξη είναι κάθε σημείο?

Έχω σφάλμα πάνω των 5 μέτρων..

Παραθέτω και μία φώτο για διευκόλυνση..

 

 

Στο ελληνικό τριγωνομετρικό δίκτο μπορείς να δεις πολλά! Δεν είναι απίθανο αυτό που λες.Οι γωνιακές σου μετρήσεις ελέγχθηκαν; Έγιναν σε περιόδους; Τί όργανο είχες; Τί ώρες χτύπησες τα σημεία;

 

΄χτύπησες αποστάσεις ή μόνο γωνίες;

 

για μένα θα ήταν καλό να χτυπήσεις και τις αποστάσεις μεταξύ των τριγωνομετρικών, *3 συνολικά* να δεις που βαδίζεις

Link to comment
Share on other sites

To μόνο πράγμα που ΔΕΝ ήθελα ήταν να κοντραριστώ μαζί σου. Εφάρμοσα αρκετά πολεοδομικά σχέδια (από σπουδαγμένους πολεοδόμους που έβαζαν τις Βαθιές γραμμές να μπαίνουν- καταλήγουν πάνω σε Ο.Τ.......), εγώ πάντως δεν υπέγραψα κανένα πολεοδομικό- αρχιτεκτονικό σχέδιο!!  Αν κουβαλώ "κόμπλεξ" ασε να το ξέρω μόνο εγώ. Εγώ να σε προφυλάξω ήθελα και δεν χρησιμοποίησα τέτοιο λεξιλόγιο. Αν όντως σκόπευσες τρεια σημεία που προέρχονται από διάφορες επιμέρους δουλειές τότε πας για καφέ στα Σκόπια.

 

Αφού όμως, όπως λες, δεν ξέρεις από τοπογραφία, γιατί πρέπει να κάνεις οπισθοτομίες ....και τοπογραφικά??? Γράφουν εδώ συνάδελφοι από Τ.Ε. που καταλαβαίνεις αμέσως ότι το ξέρουν το αντικείμενο, πολύ καλά μάλιστα. Θα μπορούσα να ονομάσω μερικούς . Καλές δουλειές.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

   

 

Στο ελληνικό τριγωνομετρικό δίκτο μπορείς να δεις πολλά! Δεν είναι απίθανο αυτό που λες.Οι γωνιακές σου μετρήσεις ελέγχθηκαν; Έγιναν σε περιόδους; Τί όργανο είχες; Τί ώρες χτύπησες τα σημεία;

 

΄χτύπησες αποστάσεις ή μόνο γωνίες;

 

για μένα θα ήταν καλό να χτυπήσεις και τις αποστάσεις μεταξύ των τριγωνομετρικών, *3 συνολικά* να δεις που βαδίζεις

Οι γωνίες των τριών σημείων εινια ΟΚ..

Οι μετρήσεις έγιναν πρωινές ωρες σε 1 περίοδο..

Το όργανο είναι TS ακρίβειας 2''..

Δυστυχως δεν μπορω να χτυπησω αποστάσεις γιατί δεν μπορώ να πάω στα σημεία και το όργανο μου δίνει reflectorless 300m...

Link to comment
Share on other sites

dimamp,

δεν ηταν τριγωνομετρικο ΕΠΑ..ΓΥΣ ηταν..απλα βρήκα ένα ΥΧΟΠ και είπα να ρωτησω..

Να πάω να μετρήσω αποστάσεις είναι αδύνατον διότι είναι μη προσβάσιμα..τουλάχιστον τα 2/3..

Ασυμβατότητα τριγωνομετρικών παίζει να υπάρχει ανάλογα με το τι τάξη είναι κάθε σημείο?

Έχω σφάλμα πάνω των 5 μέτρων..

Παραθέτω και μία φώτο για διευκόλυνση..

Αφού το ένα τριγωνομετρικό είναι προσβάσιμο, στήσε το όργανο εκεί, μηδένισε στο 1 τριγωνομετρικό, δες το άλλο και σύγκρινε την γωνία που σχηματίστικε, αν συμπίπτει με την γωνία που σχηματίζεται γραφικά από τα ΧΨ της ΓΥΣ για να δεις αν τα τριγωνομετρικά είναι στον τόπο τους.

ο τύπος που βρήκες τα σφάλματα είναι ο (χ-χα)*κ1+(χ-χβ)*κ2+(χ-χγ)*κ3   Αντίστοιχα για τα y;

Τα ρεπέρ δεν θυμάμαι να έχουν συντεταγμένες.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

To μόνο πράγμα που ΔΕΝ ήθελα ήταν να κοντραριστώ μαζί σου. Εφάρμοσα αρκετά πολεοδομικά σχέδια (από σπουδαγμένους πολεοδόμους που έβαζαν τις Βαθιές γραμμές να μπαίνουν- καταλήγουν πάνω σε Ο.Τ.......), εγώ πάντως δεν υπέγραψα κανένα πολεοδομικό- αρχιτεκτονικό σχέδιο!!  Αν κουβαλώ "κόμπλεξ" ασε να το ξέρω μόνο εγώ. Εγώ να σε προφυλάξω ήθελα και δεν χρησιμοποίησα τέτοιο λεξιλόγιο. Αν όντως σκόπευσες τρεια σημεία που προέρχονται από διάφορες επιμέρους δουλειές τότε πας για καφέ στα Σκόπια.

 

Αφού όμως, όπως λες, δεν ξέρεις από τοπογραφία, γιατί πρέπει να κάνεις οπισθοτο

 

Το ποτό πρωι πρωι σε χαλαει..κοψτο..

Τις διαφορετικες δουλειές ..απο το μυαλο σου τις εβγαλες???

Όσο για τον καφέ, καλύτερα στα Σκόπια παρά στο σπίτι-γραφείο που σίγουρα διατηρείς με τους γονείς σου...και σου πληρώνουν και τα έξοδα τυχερούλη!

Edited by getsakna
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

Αφού το ένα τριγωνομετρικό είναι προσβάσιμο, στήσε το όργανο εκεί, μηδένισε στο 1 τριγωνομετρικό, δες το άλλο και σύγκρινε την γωνία που σχηματίστικε, αν συμπίπτει με την γωνία που σχηματίζεται γραφικά από τα ΧΨ της ΓΥΣ για να δεις αν τα τριγωνομετρικά είναι στον τόπο τους.

ο τύπος που βρήκες τα σφάλματα είναι ο (χ-χα)*κ1+(χ-χβ)*κ2+(χ-χγ)*κ3   Αντίστοιχα για τα y;

Τα ρεπέρ δεν θυμάμαι να έχουν συντεταγμένες.

 

 

Καλή σκέψη, αλλά αν υπάρχει πρόβλημα κλίμακας μπορεί να μην το δεις...Επιπλέον, με 2 γωνίες κάνει απλή επίλυση χωρίς πλεονάζουσα πληροφορία και χωρίς σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.