Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσείς πως δηλώνετε τα εξ αδιαιρέτου;


  

111 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πως δηλώνετε τα εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου; (μας ενδιαφέρει το γήπεδο και η συναίνεση))

    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      27
    • Δηλώνω μόνο το τμήμα του γηπέδου που αντιστοιχεί στον πελάτη μου, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      30
    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, με συναίνεση συνιδιοκτητών
      54


Recommended Posts

Για να δούμε και τα ποσοστά...

 

Ετσι, για να συνδυάσουμε το τερπνόν μετά του οφελίμου.

Ίσως έτσι να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα στο αν η τακτική που ακολουθούμε σε αυτό το τόσο αμφιλεγόμενο θέμα, είναι σωστή ή υπερβολική.

 

Παρακαλώ ψηφίστε και αν θέλετε, κάντε ενα μικρό σχόλιο.

Ούτως ή άλλως, το ζήτημα έχει αναπτυχθει σε 100 σελίδες ποστ σε ένα θέμα και άλλες 16-17 σε άλλο...

Παρακαλώ, όχι flaming!

Eυχαριστώ.

 

ΥΓ. Η ψήφος σας δεν φαίνεται.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλώνω όλο το γήπεδο, και όπου είναι εφικτό έχω και τη συναίνεση συνιδιοκτητών, όπου δεν είναι εφικτό δεν έχω συναίνεση ιδιοκτητών.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά προτείνω μία δήλωση για όλους, οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού θα υπάρχει υποχρεωτικά συναίνεση.

Αν οι υπόλοιποι δεν θέλουν ή δεν έχουν αυθαίρετο, τότε πάω με δήλωση του ενός για το "τμήμα που θέλει να πληρώσει" (σε εξ΄αδιαιρέτου δεν υπάρχει καθορισμός ιδιοκτησίας, παρά μόνο ποσοστό). Υποχρεωτικά ζητώ συναίνεση/ΥΔ με θεώρηση υπογραφής από δημόσια αρχή από όλους. Αν δεν έχω δεν προχωράω. Στο τοπογραφικό θα φαίνεται όλο το γήπεδο με όλες τις αυθαιρεσίες. (αν δεν είναι αποδεκτό και πάλι δεν προχωράω).

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό για όλο το γήπεδο.

Συναίνεση από όλους

Κατάθεση από τον πελάτη μου της δήλωσης σαν 100% ιδιοκτήτη ή με το ποσοστό του (ανάλογα με το τι γράφει το Ε9)

Link to comment
Share on other sites

Αν οι υπόλοιποι δεν θέλουν ή δεν έχουν αυθαίρετο, τότε πάω με δήλωση του ενός για το "τμήμα που θέλει να πληρώσει" (σε εξ΄αδιαιρέτου δεν υπάρχει καθορισμός ιδιοκτησίας, παρά μόνο ποσοστό).

Αυτό πως το κάνεις;

Βλέπεις όλες τις παρανομιες στο γηπεδο και από το πρόστιμο που προκύπτει από αυτές, υπολογίζεις αυτό που αναλογεί στο μερίδιο του ιδιοκτητη σου ή λες τακτοποιώ μόνο την κατοικία "μου";

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό για όλο το γήπεδο, δήλωση του πελάτη μου ως ιδιοκτήτη 100%. Στις παρατηρήσεις αναφέρω είδος κυριότητας στο Χ% ποσοστό αγροτεμαχίου εξ αδιαιρέτου. Εδώ αναφέρω απλώς τα υπόλοιπα ονόματα των υπολοίπων συνιδιοκτητών. Προφανώς δεν έχω συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Με το δηλώνω όλο το γήπεδο εννοείς δηλώνω τις αυθαιρεσίες όλου του γηπέδου?Για να μην γίνει παρανόηση. Γιατί υπάρχει κ η περίπτωση δηλώνω την αυθαιρεσία του πελάτη μου αλλά δείχνω όλο το γήπεδο(τοπογραφικα).

Προσωπικά δηλώνω την αυθαίρετη κατασκευή μόνο του πελάτη μου και την δηλώνω 100% ιδιοκτησία του. Τοπογραφικό για όλο το γήπεδο,τεχνική έκθεση με αναφορά στην δήλωση του ότι ειναι 100% ιδιοκτήτης του αυθαίρετου κτίσματος και αναφορά στο ποσοστό του εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο.Χωρίς συναίνεση των υπόλοιπων

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, εάν δεν παίρνεις συναίνεση ή αν θεωρεις το ποσοστο εξ αδιαιρέτου "αυτόνομο", δηλώνεις το κτίσμα σου και όχι όλου του γηπέδου.

 

Το θεώρησα προφανες, γι'αυτο και δεν το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, εάν δεν παίρνεις συναίνεση ή αν θεωρεις το ποσοστο εξ αδιαιρέτου "αυτόνομο", δηλώνεις το κτίσμα σου και όχι όλου του γηπέδου.

 

Το θεώρησα προφανες, γι'αυτο και δεν το αναφέρω.

οκ το κατάλαβα λάθος , και άλλαξα την ψήφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.