Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση και στα ακίνητα


ssouanis

Recommended Posts

.....

Όταν οι πιστοποιήσεις θα γίνουν σωστές και ελεγχθούν ως τέτοιες ... αφού θα υπάρχει και η νομοθετική υποχρέωση ... θα ασφαλιστούν με πραγματικές αξίες (καμία σχέση με τις σήμερα θεωρούμενες) και θα μεταβιβαστούν.

......

 

Όλο το ζουμί. Όποιος καταλάβει αυτήν την φράση κέρδισε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι , πέρα του ότι αν συμβεί αυτό είναι από μόνο του μια σοβαρή (κακή) εξέλιξη για την ιδιοκτησία , η ενδεχόμενη εμπλοκή μας την κάνει ακόμα πιο σοβαρή .

 

Με ποιά λογική και δεδομένα , θα έρθουμε εμείς , χρόνια μετά την κατασκευή ενός κτιρίου μέσω μιας μη πιστοποιημένης διαδικασίας από την αρχή έως το τέλος ,

να πιστοποιήσουμε βεβαιώσουμε το οτιδήποτε αναλαμβάνοντας φυσικά και την ευθύνη έναντι ασφαλιστικών οργανισμών και αγοραστών ? Δεν θέλω να το σκέφτομαι.

 

Προσωπικά ανέκαθεν θεωρούσα τους ασφαλιστές ως τους μεγαλύτερους αεριτζήδες. Στραβά λεφτά προς ανθρώπους που δεν παράγουν τίποτα , στις πλάτες αυτών που παράγουν.

Οτι συμβαίνει στο εξωτερικό δεν είναι κατ'ανάγκη και σωστό συνάδελφοι .

Link to comment
Share on other sites

Οτι συμβαίνει στο εξωτερικό δεν είναι κατ'ανάγκη και σωστό συνάδελφοι .

 

Προφανώς ... όμως το δικό μας μοντέλο αλλάζει ... και δεν ορίζουμε πλέον εμείς τους όρους.

Όσο για το τι θα πιστοποιήσουμε τελικά και εκεί νομίζω ισχύει το παραπάνω ... για καιρό ακόμη θα μαθαίνουμε (ως κοινωνία) περί της έννοιας της πιστοποίησης ...

Link to comment
Share on other sites

H '' πληροφορία '' πως προέκυψε ; Είναι διαρροή απο το υπουργείο οικονομικών ή απο κάποιον - κάποιους άλλους ; Στην κατάσταση που βρίσκεται η Ελληνική κοινωνία , στο σύνολό της , μόνο αυτό της έλειπε τώρα , για να μη νοιώθει ότι δεν ανήκει στον ανατολικό κόσμο ( αν και η πραγματικότητα αυτό δείχνει ) . Μήπως , κάποια στιγμή , μας υποχρεώσουν να κυκλοφορούμε και με φορητό μετρητή ημερήσιας εισπνοής οξυγόνου μιας και ο αέρας που αναπνέουμε ( ειδικά τον τελευταίο καιρό ) έχει όλο και λιγότερο ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τίποτα διαρροές μυρίζομαι, από τα κλασσικά κόλπα δηλαδή για να λέμε μετά πάλι καλά που δεν πέρασε το τάδε μέτρο. Με τόσα χαράτσια και φόρους στα ακίνητα που έχουμε να πληρώσουμε μπροστά μας είναι ασύλληπτων διαστάσεων προκλητικότητα να ανακοινώνουν τώρα κάτι τέτοιο. Μπορεί να γίνει σε 4 ή 5 χρόνια λέω γω αλλά όχι τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τόσα χαράτσια και φόρους στα ακίνητα που έχουμε να πληρώσουμε μπροστά μας είναι ασύλληπτων διαστάσεων προκλητικότητα να ανακοινώνουν τώρα κάτι τέτοιο. Μπορεί να γίνει σε 4 ή 5 χρόνια λέω γω αλλά όχι τώρα.

Δεν πιστεύω να συσχετίζονται άμεσα φόροι και έκτακτες εισφορές

με το θέμα - κόστος - της ασφάλισης.

Τόσα χρόνια οι αγοροπωλησίες ακινήτων πραγματοποιούνταν με θεωρητικό - φορολογήσιμο

αντίτιμο πολύ μικρότερο του πραγματικού.

Δηλαδή το κράτος με τους σημερινούς φόρους και χαράτσια

έρχεται να εισπράξει κατόπιν εορτής ότι μπορέσει από τα (άμεσα και έμμεσα) έσοδα που έχασε λόγο απόκλισης των πραγματικών από τις αντικειμενικές αξίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να συσχετίζονται άμεσα φόροι και έκτακτες εισφορές

με το θέμα - κόστος - της ασφάλισης.

Τόσα χρόνια οι αγοροπωλησίες ακινήτων πραγματοποιούνταν με θεωρητικό - φορολογήσιμο

αντίτιμο πολύ μικρότερο του πραγματικού.

Δηλαδή το κράτος με τους σημερινούς φόρους και χαράτσια

έρχεται να εισπράξει κατόπιν εορτής ότι μπορέσει από τα (άμεσα και έμμεσα) έσοδα που έχασε λόγο απόκλισης των πραγματικών από τις αντικειμενικές αξίες.

 

Δεν είπα πουθενά οτι το κόστος ασφάλισης εξαρτάται από τους φόρους, είπα οτι είναι ασύλληπτα προκλητικό ένας ιδιοκτήτης να αναγκαστεί μετά από όλους αυτούς τους φόρους κατοχής που επιβλήθηκαν να πρέπει τώρα να ασφαλίσει και κάθε σπίτι που έχει αλλιώς όταν θα έρθει η ώρα να το πουλήσει/εκμισθώσει δεν θα μπορέσει.

Έχω μπροστά μου να πληρώσω τα χαράτσια της ΔΕΗ και τόσους ΦΑΠ, για ένα διατηρητέο και τώρα άμα θέλω να νοικιάσω το ισόγειο απο το σπίτι μου για να έχω κάποια έσοδα για την συντήρηση του ακινήτου ή αν θέλω να το πουλήσω στο μέλλον θα τα σκάω και από πάνω και σε ασφαλιστικές εταιρείες και θα πληρώνω κάθε χρόνο ασφάλιστρο για να δεχθεί η εφορία την πώληση/μίσθωση?

 

Άμα θέλει το κράτος να ελέγχει τις αναγραφόμενες αξίες των συμβολαίων ας προβλέψει με νόμο να έρχεται ένας εκτιμητής που θα εκτιμάει την εμπορική αξία του κάθε ακινήτου για λογαριασμό της εφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.