Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο στα ορια οικισμού (εντός & εκτός)


Recommended Posts

σωστα αναφερει ο παυλος

"Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, τότε κάθε φορά που η πολεοδομία εξέδιδε μια  άδεια δόμησης θα έπρεπε να ζητάνε και βεβαίωση από την στατιστική υπηρεσία για τον πληθυσμό. Από τη στιγμή που ο οικισμός πολεοδομικά παραμένει με οριοθετημένος με την απόφαση Νομάρχη και το ΦΕΚ το οποίο έχει λάβει δεν βλέπω να υπάρχει άλλο θέμα."

 

 

Η διαταξη στο αρθρο 1 δινει το οριο των 2.000 σαν "γενικη οδηγια" περι της εφαρμογης των διαταξεων του νομου

Κατα τα λοιπα ρητα στο νομο οριζεται οτι αρμοδιος για την "καταταξη"...."τα ορια"  ή τον καθορισμο "ειδικων ορων"

ειναι ο αρμοδιος Νομαρχης.

Μεχρι να εκδοθει "νεα" αποφαση, που θα τροποποιει την καταταξη/ορια κλπ

ισχυουν οι αποφασεις Νομαρχη.

 

αρθρο 2

2. Η διάκριση με κατάταξη των οικισμών στις πιο πάνω κατηγορίες
γίνεται με απόφαση του Νομάρχη μετά από γνώμη του Συμβουλίου
Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος του νομού.

  Η απόφαση του Νομάρχη δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

________________________________________
Αρθρο 3

 

                 Διαδικασία καθορισμού ορίων οικισμού

  Αρθρο 3.

 

  1. Τα όρια των οικισμών καθορίζονται με απόφαση του οικείου Νομάρχη
που συνεδεύεται από σχεδιάγραμμα σε κλίμακα 1:5000 ή 1:2000 ή
αεροφωτογραφία σχετικής κλίμακας ή τοπογραφικό σκαρίφημα κλίμακας
1:5000 ή 1:2000 που έχει συνταχθεί βάσει στοιχείων χαρτών και επί τόπου
ελέγχου, πάνω στα οποία σημειώνονται τα όρια του οικισμού, τα οποία
δημοσιεύονται μαζί με την απόφαση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Με
την ίδια απόφαση μπορεί να γίνεται διάκριση του οικισμού σε κατηγορίες
σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 2.

  Για τις περιπτώσεις οικισμών περιαστικών ή παραλιακών ή τουριστικών ή
δυναμικών ή αξιολόγων συνεκτικών στο διάγραμμα καθορισμού των ορίων
προσδιορίζονται και τα συνεκτικά τμήματα του οικισμού.

  2. Η απόφαση του νομάρχη εκδίδεται μετά από γνώμη του Συμβουλίου
Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος του νομού και του οικείου
Δημοτικού ή Κοινοτικού Συμβουλίου.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το οικόπεδο μου έχει 27,85μ πρόσωπο σε επαρχιακή οδό.Επίσης όλο το οικόπεδο(3115 τ.μ.) βρίσκεται εξ ολοκλήρου εντός ζώνης των 500μ από τα ακραία όρια παλιού οικισμού του 19/08/1923 και προϋπάρχει  με το εμβαδον και τα όρια που έχει σήμερα πριν το 24/04/1977.

 

Άρα η μέγιστη επιφάνεια δόμησης είναι 400 τμ ή 600τμ ;

 

Αν η μέγιστη επιφάνεια δόμησης είναι 600 τμ πρέπει τα 400 τμ να τα χτίσω στο εντός τμήμα αφού έχω την αρτιότητα(1115τμ) και τα 200 τμ στο εκτός τμήμα που έχω και εκεί την αρτιότητα(2002τμ) ή μπορώ να τοποθετήσω τα 600 τμ όπου θέλω μέσα στο οικόπεδο τηρώντας τα όρια και τους όρους δόμησης του εντός για το εντός τμήμα και τα όρια και τους όρους δόμησης του εκτός για το εκτός τμήμα ;

 

Αν η μέγιστη επιφάνεια δόμησης είναι τα 400τμ.Μπορώ να χτίσω τα 400τμ όπου θέλω σε όλο το οικόπεδο(3115 τμ) τηρώντας τα όρια και τους όρους δόμησης του εντός για το εντός τμήμα και τα όρια και τους όρους δόμησης του εκτός για το εκτός τμήμα ή πρέπει να χτίσω μόνο στο εντός τμήμα εφόσον έχω την αρτιότητα ;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επαναφέρω λίγο το θέμα και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί και δεν το πρόσεξα.

Έχω ένα γήπεδο 10 στρ, τα 3 εντός και τα 7 εκτός οριοθετημένου οικισμού. Πρόσωπο σε κοινόχρηστο (αγροτικό πλάτους 4 μ) έχει μόνο το εκτός τμήμα, 80 μέτρα περίπου. Στη δήλωση μου θα αναφερθώ στα δύο τμήματα: το εκτός σίγουρα είναι άρτιο οικοδομήσιμο. Το εντός είναι άρτιο οικοδομήσιμο; Ή απλώς άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο; Το ότι το πρόσωπο δηλαδή είναι στο εκτός και όχι στο εντός τμήμα επηρεάζει την αρτιότητα του εντός;

Σαν επέκταση του παραπάνω, σε ενδεχόμενη μελλοντική κατάτμηση σε δυο ιδιοκτησίες με 1,5 στρ εντός και 3,5 στρ εκτός και 40 μ πρόσωπο η καθεμία, τα εντός τμήματα των δύο θα είναι άρτια οικοδομήσιμα; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να περιγράψεις 2 διαφορετικές αρτιότητες / οικοδομησιμότητες σαν να είχες 2 γήπεδα. Το γήπεδο είναι ένα. Η τομή του από το περίγραμμα του οικισμού δεν συνιστά κατάτμηση.

Αν - για όλο το γήπεδο - χρησιμοποιήσεις την ελάχιστη αρτιότητα του οικισμού, μπορείς να την συνδυάσεις με το πρόσωπο επί αγροτικού που εφάπτεται στην πλευρά του "εκτός" , ώστε να είναι οικοδομήσιμο, εάν ο αγροτικός δρόμος αποτελεί συνέχεια του δικτύου των δρόμων του οικισμού. Περί τούτου θα χρειαστείς βεβαίωση από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου.

Τώρα την κατάτμηση δεν την κατάλαβα καλά. Είχες 10 στρ. (3 εντός & 7 εκτός) και μετά την κατάτμηση έγιναν 5 στρ (1,5 εντός & 3,5 εκτός) , μάλλον το κόβεις κάθετα στο περίγραμμα του οικισμού και φτιάχνεις 2Χ5στρ (2Χ1,5 εντός & 2Χ3,5 εκτός) 

Αν η κατάτμηση γίνει τώρα, με δεδομένο το περίγραμμα του οικισμού, οι παρεκκλίσεις δεν θα ισχύουν, λόγω μεταγενέστερου χρόνου δημιουργίας των νέων γηπέδων.

Τα 2 νέα τεμάχια θα έχουν αρτιότητα (του οικισμού) αλλά δεν έχουν πρόσωπο, γιατί χάνεις την παρέκκλιση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γεωτεμάχιο είναι ένα

Τμήμα του επιφάνειας 3 στρ, εντός οικισμού, και τμήμα του 7 στρ εκτός οικισμού (εντός ζώνης 500 μ?)

Όπως είναι σήμερα είναι άρτιο (κατά παρέκκλιση?) και οικοδομήσιμο (ως εκτός οικισμού, αφού το εντός τμήμα δεν έχει πρόσωπο) με την προϋπόθεση ότι υφίσταται έτσι προ της 31/12/03

Για να το κατατμήσεις σε δυο οικοδομήσιμα τμήματα, θα πρέπει να εκδοθεί απόφαση περιφ. για την ύπαρξη του αγροτικού δρόμου προ 1923 (εκτός σχεδίου δόμηση)

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εννοείται πως το όριο του οικισμού δε συνιστά κατάτμηση και ότι το γήπεδο είναι ένα.

Απλώς στην πολεοδομία σε αντίστοιχες περιπτώσεις μου έχουν πει πως πρέπει να αναφερθώ στην αρτιότητα - οικοδομησιμότητα του κάθε ενός από τα δύο τμήματα.

 

Εύνοστε, η υποθετική κατάτμηση για την οποία μιλάω είναι όπως την κατάλαβες: ιδανικά κόβεται το γήπεδο στη μέση και χωρίζουν όλα δια 2: το εντός τμήμα, το εκτός και το πρόσωπο. Δεν κατάλαβα όμως σε ποια παρέκκλιση αναφέρεσαι και λες ότι την χάνω. Στην προ 31/12/03 για μη απαίτηση προσώπου στα εκτός; (ο αγροτικός δρόμος πράγματι συνεχίζει και μπαίνει μες στον οικισμό) 

 

Tetris, θεωρείς λοιπόν πως για την κατάτμηση θα το αντιμετωπίσω σα να είμαι εξ' ολοκλήρου εκτός; 

 

Επομένως τα υποθετικά δυο καινούργια γήπεδα δε θεωρείται πως έχουν πρόσωπο επειδή αυτό βρίσκεται στο εκτός οικισμού τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

@tetris βοήθησε με λιγο...

 

Εφόσον μιλάμε για οριοθετημένο οικισμό, προφανώς με κάποια απόφαση νομάρχη, μπορεί να κατατμήσει γήπεδο σε 1000τ.μ. Πάγιο αυτό σε όλους τους οριοθετημένους οικισμούς με απόφαση νομάρχη.

 

Ετσι κατατμεί το 10στρ. γήπεδο στη "μεση", δίνοντας απο 1.5 στρ εντός ορίων οικισμου και 3.5 εκτός σχεδίου (5στρ. δηλ στον καθένα). Και χτίζει αν δεν απατώμαι σε όλο το 5ρι με όρους δόμησης εκτός σχεδίου.

 

Χάνω κάπου κάτι;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Kane

Εφόσον η κατάτμηση γίνεται με όρους εκτός σχεδίου, θα πρέπει και τα δύο νέα τμήματα (για να είναι άρτια και οικοδομήσιμα) να έχουν πρόσωπο (>25 μ) σε νομίμως υφιστάμενο (αγροτικό) δρόμο

Και νομίμως υφιστάμενοι είναι οι προϋπάρχοντες του 1923, με απόφαση περιφερειάρχη και ΦΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Ερωτώ όμως, γιατί να γίνει με όρους εκτός σχεδίου;

 

Εφόσον χρειάζεται 1000τ.μ. για την αρτιότητα, κατατμεί έτσι, ώστε να έχει 1000 τ.μ. εντός ορίων οικισμου και ότι περισσεύει εκτος ορίων. (ήτοι 1500 τ.μ. εντός 3500 εκτός)

 

Εκτός και αν δε γίνεται. Θα κοιτάξω, κανα 2 περιπτωσεις στο γραφειο, μήπως μου ξεφεύγει κατι κι έχω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.