Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α10] Ηλεκτρονική διαδικασία ένταξης στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δημήτρης έχεις δίκιο. δεν είναι σοφίτα αυτό βάσει ορισμού ΝΟΚ, καταχρηστικά παρασύρθηκα από την 'ορολογία' του ιδιοκτήτη. πήγα και το είδα σήμερα. επίσης δεν έχει ακόμα συσταθεί η ΣΟΙ με συμβόλιαο παρά μόνο έγινε ένα σχέδιο μηχανικού και απ' ότι μου είπε ενημερώθηκε και το κτηματολόγιο για την οικοδομή (ισόγειο. Ι=χτ.μ. και όροφος Α= χτ.μ. χωρίς αναφορά σε ποσοστά).  οπότε έχουμε αυτοτελές και έναν ιδιοκτήτη με πλήρη κυριότητα που θέλει να τακτοποιήσει τώρα τη σοφίτα και μετά να προχωρήσει σε ΣΟΙ. Δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, ισόγειο και όροφος είναι εκατόν ενενήντα κάτι και τακτοποιημένοι Η/Χ. είμαστε εντός διάσπαρτου τμήματος , μέγιστη δόμηση 400τ.μ. και η οικοδομή ανεγέρθη σε τμήμα καθέτου 50% συνιδιοκτησία.(τσεκαρα ότι υπάρχει το συμβόλαιο προγενέστερο της οικοδομικής άδειας , οπότε OK.) 

Το θέμα μου τώρα είναι να υπολογίσω σωστά την επιφάνειας της σοφίτας (ύψος σε χαμηλό σημείο 0,75 και στο υψηλό 2,5)  και τη σχετική υπέρβαση σε δόμηση και ύψος οπότε έχω ανοίξει ένα σχετικό θέμα με τίτλο....

"Τακτοποίηση αυθαίρετης κατασκευής χώρου στέγης ή σοφίτας με Ν.4178/13"

επίσης σωστά λες, απ' ότι βλέπω στην εγκύκλιο 4, Αρθ 18, στίχος 36, παρ. 6, δεν προβλέπει το μειωτικό συντελεστή για αυθαίρετο χώρο στέγης (ελπίζω να υπάρχει όμως κάτι επιπλέον σχετικό που μου διαφεύγει)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα λάθος (:S) στη συμπλήρωση των τετραγωνικών της δήλωσης, το σύστημα υπολόγισε πρόστιμο ΚΧ για αυτά τα τετραγωνικά και επέλεξα και υποβολή δήλωσης. Το παράβολο δεν έχει πληρωθεί ακόμα.

 

Πήγα σήμερα να το διορθώσω και μου το επιτρέπει όμως δεν επανυπολογίζεται το πρόστιμο σύμφωνα με τα νέα τετραγωνικά. Η διαφορά είναι 0,74 μ2 όμως αυτό δημιουργεί αρκετή διαφορά στο πρόστιμο (προς τα κάτω) και εν πάσει περιπτώσει δε μπορώ να το αφήσω λάθος.

 

Γνωρίζει κάποιος πώς/αν διορθώνονται τα τετραγωνικά στο στάδιο αρχικής υποβολής;

Για προσπάθησε μετά από 24 ώρες από το αρχικό πέρασμα σε κατάσταση "αρχικής υποβολής". 

 

anavatis

Καταρχάς μεγάλωσε το ύψος της γραμματοσειράς που χρησιμοποιείς (με το κουμπί επεξεργασία γίνεται).

Μετά τα νέα δεδομένα που παρουσιάζεις έχεις αυτοτελή ιδιοκτησία και χώρο που δεν είναι σοφίτα, σύμφωνα με τον ορισμό του ΝΟΚ.

Θα βάλεις όλη την επιφάνεια ανεξαρτήτου ύψους ως ΥΔ χωρίς μειωτικό συντελεστή και ταυτόχρονη υπέρβαση ύψους στο χώρο αυτό. Όταν κάνεις ακριβή αποτύπωση ενδεχομένως να προκύψουν και άλλες υπερβάσεις. 

Μάζεψε το ερώτημα σε ένα για να μην απασχολούμε το φόρουμ με συνεχόμενες ερωτοαπαντήσεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι σημαντικα στην εγκυκλιο 4 προς ενημερωση

1. λειι ότι στα ακίνητα με οικοδομική άδεια και αυθαιρεσίες μετα το 1983, για τον καθορισμό της κατηγορίας και τη σύγκριση με τα εγκεκριμένα μεγέθη της οικοδομικής άδειας λαμβάνονται υπόψη και οι τυχόν τακτοποιημένοι χώροι με προηγούμενους νόμους... Αρ.9, εγκυκλίου 4, σελ. 4
2. επίσης δεν μπορεί να έχουμε σε μια δήλωση φύλλο καταγραφής με κατηγορία 5 και φύλλο καταγραφής με κατηγορία 4(άρθρο 9, Β στην ίδια εγκύκλιο) 
 
 
 
Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

αν παρατήρησες τον αριθμό των θεμάτων και των απαντήσεων που υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ για τον 4178 θα καταλάβεις ότι όσοι προσπαθούμε να ασχοληθούμε επιστημονικά με αυτό το νόμο πρωταγωνιστούμε σε επεισόδιο του twilight zone....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο πελάτης πλήρωσε παράβολο και ποσοστό ανταπόδοσης αλλά ούτε αφαιρέθηκε από το πρόστιμο το παράβολο, ούτε εμφανίζεται στο σύστημα η ταυτότητα οφειλής για την πληρωμή του προστίμου!

 

Φταίει που δεν έχω υποβάλει ακόμη τα αρχεία (σχέδια, υπεύθυνες δηλώσεις κ.λπ.) στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

θέλει 24 'ωρες να φανεί η πληρωμή παραβόλου

 

επίσης το παράβολο θα αφαιρεθεί  από το ποσό που θα βγει προς πληρωμή 

 

 

δεν έχει καμία σχέση σχεδια κτλ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ εχουν περασει πανω απο 24 ωρες. Επισυναπτω ενα print screen οπου φαινεται ποτε πληρωθηκαν παραβολο και ποσοστο ανταποδοσης καθως και το αρχικο προστιμο. Τι μπορει να πηγε στραβα;

 

Ακυρο βρηκα τι πηγε στραβα, δεν ειχα επιλεξει Υποβολη δηλωσης :)

Edited by Mint
Link to comment
Share on other sites

στα δικαιολογητικά κατάθεσης αμοιβής σε περίπτωση που πληρωθήκαμε με μετρητά (ήταν της αδελφής μου και βάλαμε αμοιβή 100€) τι δικαιολογητικό ανεβάζουμε;  μήπως να βάλω την ΑΠΥ που έκοψα;

Link to comment
Share on other sites

στα δικαιολογητικά κατάθεσης αμοιβής σε περίπτωση που πληρωθήκαμε με μετρητά (ήταν της αδελφής μου και βάλαμε αμοιβή 100€) τι δικαιολογητικό ανεβάζουμε;  μήπως να βάλω την ΑΠΥ που έκοψα;

Ναι! την απυ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε ενημερωτικό σημείωμα ότι, έχει καταργηθεί η εισφορά υπέρ ΤΕΕ .... Κάτι αντίστοιχο με αυτό προσαρμοσμένο στον 4178 http://www.michanikos.gr/files/file/883-%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-2-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81-%CE%A4%CE%95%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%94%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9D40142/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.