Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω έναν πελάτη ο οποίος θέλει να τακτοποιήσει ένα λυόμενο σπίτι το οποίο δηλώνει υπεύθυνα ότι τοποθετήθηκε προ του ιουλίου του '11 και για το οποίο υπάρχουν τιμολόγια αγοράς και τοποθέτησης. Φυσικά δεν μπορώ να βρω αεροφωτογραφία εκείνης της περιόδου καθώς δεν έχουν ανεβεί στο τεε και όποτε έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με εκχα με έχουν γράψει κανονικότατα.

 

Είμαι σίγουρος ότι έχει τύχει παρόμοια κατάσταση σε κάποιον και θα ήθελα να ξέρω πως το αντιμετωπίζει.

 

Εγώ σκέφτομαι να προχωρήσω στην υπαγωγή, αφού φυσικά έχω ενημερώσει τον ιδιοκτήτη για τους κινδύνους και για πιθανή ακύρωση της τακτοποίησης.

 

Τέλος δεν μπορώ να σκεφτώ ποια επιτροπή θα ασκούσε τις ποινές που αναφέρονται σε έναν μηχανικό από τη στιγμή που εδώ και δύο χρόνια από τη στιγμή που ένα από τα πιο σημαντικά εργαλεία για την εφαρμογή του νόμου, βλέπε αεροφωτογραφίες λείπει με ευθύνη του τεε και του υπουργείου,

 

Κάποια ιδέα επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Ωράριο Λειτουργίας:

post-46561-0-82107700-1435005300_thumb.jpg

 

Σημείωση: Μέχρι 12:30 διανέμονται αριθμοί προτεραιότητος και μέχρι 14:00 εξυπηρετούνται οι έχοντες λάβει αριθμό προτεραιτότητος. Συνιστάται να εισκομισθούν οι συντεταγμένες Χ, Υ του κτίσματος όπως προκύπτουν από την ιστοσελίδα http://tinyurl.com/2a2gvgr

 

 

Χρόνος Παραλαβής:

post-46561-0-63105200-1435005420_thumb.jpg

 

Σημείωση: Ο χρόνος "μετρά" μετά την αποστολή του αποδεικτικού καταθέσεως μετά του τιμολογίου που εκδίδεται και παραλαμβάνεται κατόπιν επιλογής αεροφωτογραφίας/ων

 

 

Τιμοκατάλογος:

post-46561-0-10597400-1435005564_thumb.jpg

 

Σας Ευχαριστούμε Για την Προτίμησή Σας !

 

Ε.Κ.ΧΑ. Α.Ε.

 

(Τιμολέοντος Βάσσου 11-13, Πλατεία Μαβίλη | Τηλ.: 211-1044627, 211-1044687, 211-1044690)

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Έχω την εξής περίπτωση: Σε οικόπεδο εντός οικισμού έχω αρκετές αυθαιρεσίες τις οποίες τις έβαλα στον 4178 προς έκδοση οικ. αδείας. Τώρα απλά πρέπει να παραγγείλω μια αεροφωτογραφία από το Ε.Κ.ΧΑ. Α.Ε. για δικαιολογήσω ότι έγιναν πριν το 2010;

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση δεν μου ζητήθηκε ΑΦ για απόδειξη χρόνου κατασκευής.

Υποτίθεται ότι την ευθύνη της σωστής υπαγωγής τη φέρει ο μηχανικός και ο ιδιοκτήτης και ότι η ΥΔΟΜ αρκείται στο να ελέγξει μόνο τις εμβαδομετρήσεις (όπως και έκανε στη περίπτωσή μου) δίχως να εμπλέκεται στο εάν εφαρμόστηκαν ορθά οι ανάλογοι εκπτωτικοί συντελεστές..

 

Συνεπώς υποθέτω πως όχι ως προς το τυπικό (δεν απαιτείται από την ΥΔΟΜ) αλλά ναι ως προς το ουσιαστικό (ότι δηλαδή η υπαγωγή στον 4178 είναι σύννομη).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

yian

έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι τα πράγματα. Θα πρέπει να παραγγείλω μια Α.Φ. χρονολογίας 2010; ώστε να αποδείξω ότι μέχρι και εκείνη την στιγμή οι αυθαιρείες είχαν γίνει;

Και με την υπέβαση ύψους που έχω τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Από τον παραπάνω τιμοκατάλογο που παραθέτει ο Antiermitianos λέω να επιλέξω την 1η επιλογή '' φωτοτυπία εξ επαφής, διαστάσεις 24Χ24 ''. Έχει κανείς εμπειρία επί του θέματος;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Έχω την εξής περίπτωση: Σε οικόπεδο εντός οικισμού έχω αρκετές αυθαιρεσίες τις οποίες τις έβαλα στον 4178 προς έκδοση οικ. αδείας. Τώρα απλά πρέπει να παραγγείλω μια αεροφωτογραφία από το Ε.Κ.ΧΑ. Α.Ε. για δικαιολογήσω ότι έγιναν πριν το 2010;

 

εκανες καμμια προσπαθεια να δεις στο ΚΤΙΜΑΝΕΤ??

 

 

η εκτυπωση σου βγαζει σημειωση οτι η α/φ ειναι μεταξυ 2007 και 2009

 

ή  στο γκουγκλ...για "προηγουμενες" ληψεις???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.