Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θέλει δηλαδή τακτοποίηση λες ? Το γεγονός ότι το δικό μου διαμέρισμα μειώνεται άρα δεν έχω υπέρβαση δόμησης παίζει κάποιο ρόλο κατά τη γνώμη σου ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα προσθεσω και αυτη την απαντηση του φιλου γιαν,

την οποια θεωρω απολυτα σωστη.

 

yian

Συντονιστής

  • photo-thumb-5403.jpg?_r=1373233038
  • Moderators
  • staff.png
  • 2.866 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 11 Δεκέμβριος 2013 - 02:09

Εγκύκλιος 3 ερώτηση 23 ,

σε ελεύθερη μετάφραση όταν δεν έχει κατασκευαστεί τμήμα κτιρίου που προβλέπεται στην άδεια δεν υφίσταται αυθαιρεσία.

 

Σύντομα θα μεταφερθούμε σε κάποια πιο ταιριαστή κατηγορία.

Μικρογραφίες Συνημμένων
  • post-5403-0-89668100-1386720806_thumb.jp

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο yian: 11 Δεκέμβριος 2013 - 02:13

-----------------------

Εδω, μιλαει  για τμημα   κτιριου ..

 

ενω στην διαφορετικη διαμερισματωση το  κτισμα ειναι σωστο μεσα στο περιγραμμα του

 

απλα αλλαξαν οι μεσοτοιχιες  μεταξυ των διαμερισματων...

και  αυτο  δεν καλυπτεται απο το "μικροτερο"  ...

αυτο ειναι διαμερισματωση, οπωςρητα την περιγραφει ο 4178...

 

υγ

αλλως,  επειδη, καθε διαμερισματωση   ειναι προφανες οτι επιφερει   μειωση του ενος και  αυξηση   του αλλου

θα μας οφηγουσε στο λαθεμενο  συμπερασμα  αν λεγαμε οτι   "δεν μας νοιαζει ο μικροτερος  και δινουμε βεβαιωση.....ασε να τα  βρει ο μεγαλυτερος"

 

 

στην περιπτωση του ινσαγκι εχουμε ενα οροφοδιαμερισμα...αρα δεν εχουμε συγκριση με διπλανο διαμερισμα

αλλά με τα κοινοχρηστα..΄.

εδω δινουμε ως μικροτερο, αλλά στο μελλον "κατι" πρεπει να γινει με  τα κοινοχρηστα..

 

υγ

επομενως συμφωνω  απολυτα   με τον ακη

και απαντω και στον νικ...

 

[με τις καλησπερες μου]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω επι του παροντος με τις αποψεις των υπολοιπων για διαμερισματωση στην περιπτωση του Nik.

Ασυζητητι.

 

Διαφωνω για το οτι η διαμερισματωση αφορα ΜΟΝΟ διαμερισματα-ΟΙ.

Σιγουρα αφορα και κοινοχρηστα.

Οταν τρως κοινοχρηστα ειναι διαμερισματωση.

Οταν τα κοινοχρηστα τρωνε απο την ιδιοκτησια σου, το ιδιο.

Απλα αν τα κοινοχρηστα μπαιναν σε μενα κατα τοσο οσο εχω στην περιπτωση μου και δεν ειχα αλλη αυθαιρεσια, θα εδινα βεβαιωση βασιζομενος στο λεκτικο της.

Εν προκειμενω θα τακτοποιησω διαμερισματωση κι ας εχετε αντιρρησεις οι υπολοιποι.

Φυλαγε τα ρουχα σου, λενε...

Απο τη στιγμη που οι ιδιοκτητες πληρωνουν και ειναι ηδη ενημεροι, δε βρισκω λογο να κανω οικονομια στην τσεπη τους εις βαρος εμου (ενδεχομενως)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω επι του παροντος με τις αποψεις των υπολοιπων για διαμερισματωση στην περιπτωση του Nik.

Ασυζητητι.

 

Διαφωνω για το οτι η διαμερισματωση αφορα ΜΟΝΟ διαμερισματα-ΟΙ.

Σιγουρα αφορα και κοινοχρηστα.

 

Οταν τρως κοινοχρηστα ειναι διαμερισματωση.

 

[αυτο...σιγουρα   δεν ειναι διαμερισματωση...ειναι καταληψη κοινοχρηστου και  ΥΔΚΧ ή όπως αλλοιως το ειπαν στο HD]

 

 

 

Οταν τα κοινοχρηστα τρωνε απο την ιδιοκτησια σου, το ιδιο.

Απλα αν τα κοινοχρηστα μπαιναν σε μενα κατα τοσο οσο εχω στην περιπτωση μου και δεν ειχα αλλη αυθαιρεσια, θα εδινα βεβαιωση βασιζομενος στο λεκτικο της.

Εν προκειμενω θα τακτοποιησω διαμερισματωση κι ας εχετε αντιρρησεις οι υπολοιποι.

Φυλαγε τα ρουχα σου, λενε...

Απο τη στιγμη που οι ιδιοκτητες πληρωνουν και ειναι ηδη ενημεροι, δε βρισκω λογο να κανω οικονομια στην τσεπη τους εις βαρος εμου (ενδεχομενως)

 

κατα τα λοιπα....

λεμε τις αποψεις μας

και αναλογα αποφασιζουμε

 

 μεγαλα παιδια ειμαστε... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επισης διαφωνω με την ΥΔΚΧ στην καταληψη κοινοχρηστου.

Προκειται για χωρο που εχει μετρησει στη δομηση του κτηριου κατα την εκδοση της ΟΑ και δε δυναται να επαναπροσμετρηθει.

Πλεονασμος.

Διαμερισματωση βαζω ΚΑΙ στον καταληψη φωταγωγου, ο οποιος εχει μετρησει σε δομηση και καλυψη σε παλιες οικοδομες, προ ΓΟΚ 85 συνηθως.

Σε οσες ο φωταγωγος δεν εχει μετρησει στη δομηση, οσο τμημα καταληφθει το παω με ΥΔΚΧ

 

Ανταλλαγη ιδεων και αποψεων πανω απο ολα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα διαφωνεις

 

για το οτι δεν ειναι ΥΔΚΧ μαζι σου συμφωνει και το HD και η εγκυκλιος και βεβαια και αρκετοι συναδελφοι,

με την σκεψη οτι "αφου  ετσι οριζει το υπουργειο και αφου αυτο ειναι επωφελες για τον πελατη...ετσι πρεπει να γινει"

 

απλα

να υπενθυμισω  απο τους ορισμους του ΝΟΚ...οτι δεν εξεταζει τους "βοηθητικους" χωρους με  βαση αν μετρησαν ή οχι στον σδ, αλλα με βαση τον προορισμο τους...

 

 

96. Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι χώροι που δεν προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής
χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι χώροι
κυκλοφορίας, διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια, χώροι υγιεινής, μηχανοστάσια, αποθήκες,
χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων, κτίρια παραμονής ζώων.

 

 

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορετική γνώμη που καλό είναι να μας προβληματίσει:

 

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι, τα "αυθαίρετα τ.μ. των κοινόχρηστων χώρων" που "κλέφτηκαν" από μια οριζόντια ιδιοκτησία (υπέρ της δηλαδή) αύξησαν τα συνολικά τ.μ. αυτής. Δηλαδή, αφού μειώθηκαν αντιστοίχως τα τ.μ. των κοινόχρηστων χώρων, προφανώς και δεν τα "ξαναμετράμε" στα συνολικά τ.μ. του ακινήτου (του συγκεκριμένου ορόφου).

Η αυθαιρεσία αυτή ΔΕΝ είναι σε καμία απολύτως περίπτωση "διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου". Διαφορετική διαμερισμάτωση είναι, να υπήρχε 1 και να έγιναν 2 ή 3, ή να υπήρχαν 2 και να έκαναν αλλαξοκ@λιές, ή να υπήρχαν 2 και να έγινε 1, ή κ.ο.κ.

Απλώς (και μόνο) για να υπολογιστεί το πρόστιμο της συγκεκριμένης αυθαιρεσίας στον 4178 (τι να κάνουμε, όταν αυτοί που αποφάσισαν, έτσι το αποφάσισαν, να φαίνεται δηλαδή ως υπέρβαση δόμησης για το συγκεκριμένο διαμέρισμα), ακολουθούμε τους "συντελεστές, τον τρόπο δηλαδή υπολογισμού" της ΥΔΚΧ. To ίδιο κάνουμε και σε περιπτώσεις κατάληψης των τ.μ. του φωταγωγού κ.ο.κ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τόσο εγώ όσο και το help desk (οχι πως μετρα ιδιαιτερα η γνωμη τους) υποστηριζουν πως προκειται για διαφορετικη διαμερισματωση, ακριβως για το λογο οτι τα τετραγωνικα του κοινοχρηστου εχουν προσμετρηθει στο συνολικο συντελεστη δομησης του κτηριου (και στη δομηση του οροφου) οποτε και δε δυναμεθα να τα επανυπολογισουμε.

Και αν βγαλουμε απο εξω τις ΗΜ μελετες που προσωπικα τις θεωρω μια χαζομαρα και μιση, νομιζω οτι οταν ο νομος μιλαει για διαμερισματωση, αναφερεται σε διαταραξη των οριων των ΟΙ του οροφου ειτε αναμεταξυ τους ειτε και με τα κοινοχρηστα.

Αποψη μου παντα!

Οπως και να χει, δε νομιζω κανεις να σε "κυνηγησει" επειδη τη συγκεκριμενη παραβαση την τακτοποιησες ως "διαμερισματωση" η ως "υπερβαση δομησης"

Φιλολογικα πιο πολυ συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ισόγειο Κατάστημα με υπόγειο έχει χωριστεί σε ένα κατάστημα Α αυτόνομο με κάποιες εσωτερικές διαμορφώσεις και τουαλέτα και σε ένα άλλο κατάστημα Β με όλο το υπόγειο με κάποιες εσωτερικές διαμορφώσεις και τουαλέτα. Κατά τη γνώμη σας κάνω μια δήλωση αυθαίρετου ως προς το ένα κατάστημα ως διαμερισμάτωση ή δυο δηλώσεις από μια λοιπή παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν συμβολαια για το σε ποιον/ποιούς  ανηκουν αυτοι οι χωροι????

και τι περιγραφουν??

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.