Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σύμφωνοι, δεν αντιλέγω...ωστόσο όταν έχεις δύο φύλλα καταγραφής και το ένα είναι κατηγορία 5 (όπως το υπόγειο στην περίπτωση μου), αναγκαστικά και το 2ο φύλλο θα πάει κατηγορία 5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβασα λίγο αυτά που έχεις παραθέσει στα προηγούμενα μηνύματα. Έχεις 2 καταστήματα με αυθαίρετο υπόγειο τα οποία μπορείς να αποδείξεις βάσει μισθωτηρίου ότι από το '90 έχουν συνενωθεί χωρίς άδεια.

 

Αν μιλάμε για μία ενιαία οριζόντια ιδιοκτησία, επειδή έχεις αυθαιρεσία μετά το '83 (την αυθαίρετη συνένωση), τότε χάνεις και την κατ.2 για το υπόγειο. Οπότε θα κάνεις τον έλεγχο για το 40/40/20 με βάσει τα πραγματοποιούμενα βάσει αδείας για να δεις αν είσαι κατ.4 ή 5, αυτά για το υπόγειο. Για την συνένωση πιστεύω ότι είναι κατ.4.

 

Θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με τους ιδιοκτήτες ώστε να παρουσιαστεί ένα (διορθωμένο) Ε9 που να απεικονίζει την υφιστάμενη κατάσταση. 

 

Επίσης η αυθαίρετη συνένωση θα μπορούσε να δηλωθεί και ως μία λοιπή παράβαση, όπως σωστά σου επισήμανε ο Δημήτρης σε προηγούμενα μηνύματα...πάλι όμως με τα διορθωμένα Ε9...

Link to comment
Share on other sites

Akis73 ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Μετά από έρευνα λοιπόν:

1) Στο υπόγειο είμαι κατηγορία 5.

2) Στη διαμερισμάτωση είμαι κατηγορία 5 διότι ΔΕΝ μπορώ να είμαι κατηγορία 4, διότι δε συνδυάζονται αυτές οι δύο!

 

3)Τώρα όσον αφορά στο Ε9, η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκοπό να ζητήσω διόρθωση υπό την έννοια ότι κάποια στιγμή μπορεί οι ιδιοκτήτες να μεταβιβάσουν χωριστά το καθένας τις οριζόντιές του, σωστά?

4) Αυτό που λέτε για τον αναλυτικό αντί της διαμερισμάτωσης θα με συνέφερε διότι τότε θα μπορούσα να συνδυάσω υπόγειο στην κατηγ.2 και αναλυτικός οπότε λιγότερα δικαιολογητικά....αλλά δυστυχώς για μένα είναι ξεκάθαρη διαμερισμάτωση...

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο σύμφωνα με σχέδια πολεοδομίας και σύσταση οριζοντίου αποτελείται από:

1) Κλιμακοστάσιο και κοινόχρηστο διάδρομο

2) Κοινόχρηστο λεβητοστάσιο

3) Κοινόχρηστη δεξαμενή καυσίμων

4) Οριζόντια ιδιοκτησία αποθήκη 1 ιδιοκτησίας Α

5) Οριζόντια ιδιοκτησία αποθήκη 2 ιδιοκτησίας Β

6) Οριζόντια ιδιοκτησία garage ιδιοκτησίας 1/2 εξ αδιαιρέτου Α και 1/2 εξ αδιαιρέτου Β.

Στην πραγματικότητα το υπόγειο είναι ένας ενιαίος χώρος και τα μόνα που υφίστανται είναι το 1) και το 2). Ο Α μαζί με το δ/σμα του ισογείου θέλει να μεταβιβάσει όλα όσα του ανήκουν στο υπόγειο στον Β. Ερωτήσεις:

- Μπορούν να μεταβιβαστούν αποθήκες που δεν υφίστανται (ο Β ισχυρίζεται πως κάποια στιγμή θα φτιάξει τα χωρίσματα στα σωστά σημεία)? - ΟΧΙ.

- Μπορεί να λυθεί το θέμα με διαμερισμάτωση? Γίνεται να δηλωθεί ως μία ενιαία ιδιοκτησία, που θα έχει μέσα και κομμάτι από κοινόχρηστους χώρους, της οποίας ένα τμήμα θα πρέπει να μεταβιβαστεί? ΜΟΝΟ ΑΝ Ο ΕΝΙΑΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ (ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ, ΑΛΦΑ ΜΠΛΟΚ ΚΤΛ) ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ => ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ & ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΣΤΑΣΗΣ.

- Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισης? - ΝΑΙ, ΤA ΧΤΙΣΙΜATA.

 

Απάντησα μόνος μου μετά από έρευνα και συμβουλές. Όποια σχόλια πάνω στις απαντήσεις καλοδεχούμενα.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Προφανως, αν εσυ βρεις χωρισμενα τα τμηματα, δινεις βεβαιωση...

και μετα γινεται η μεταβιβαση απο τον εναν στον αλλον αυτων που θελει να μεταβιβασει...

και μετα παιρνεις αδεια να γκρεμισεις τις μεσοτοχιες για να το κανεις ενιαιο..

 

ΕΚΤΟΣ

απο εκεινη την δεξαμενη καυσιμων.. που ανηκει στα κοινοχρηστα...

που εχει καταληφθει,   επομενως πρεπει να τακτοποιηθει με συναινεση...Την τακτοποιει ο αγοραστης   στο δικο του ονομα...εάν και εφοσον μπορει

Ο πωλητης δεν ανακατευεται..

 

ετσι

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν το υπόγειο μείνει ως έχει υπάρχει παραθυράκι για να δοθούν βεβαιώσεις? Μπορώ να ισχυριστώ ότι ο Β γκρέμισε τις μεσοτοιχίες εκ των υστέρων αν κάτι πάει στραβά, όταν δηλαδή έγινε όλη η πολυκατοικία δικιά του? Φωτογραφίες ούτως ή άλλως σε απλές βεβαιώσεις ούτε απαιτούνται ούτε προσκομίζονται κάπου, πόσο μάλλον σε εσωτερικό χώρο που οι ιδιοκτήτες μπορούν να φέρουν αντίρρηση και για άλλους λόγους.

ΥΓ Πού πήγαν οι απλές υποθέσεις που είχαμε κάποτε? Γιατί έχουν μείνει μόνο οι περιπτωσάρες?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν το υπόγειο μείνει ως έχει υπάρχει παραθυράκι για να δοθούν βεβαιώσεις? 

 

Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αντίστροφη περίπτωση από μία κλασική διαμερισμάτωση.

Σύμφωνα με τη σύσταση έχω 2 μικρά διαμερίσματα, στα σχέδια της άδειας φαίνεται οροφοδιαμέρισμα, όπως και είναι και στην πραγματικότητα.

Υπερβάσεις δεν υπάρχουν, ωστόσο υπάρχει διαφορά με το συμβόλαιο, το οποίο δηλώνω πως είχα στη διάθεση μου. Μπορώ να δώσω βεβαίωση;

Και άντε και δεν δίνω και πάω για διαμερισμάτωση. τί σόι διαμερισμάτωση θα είναι αυτή, εφόσον τα σχέδια συμφωνούν με την πραγματικότητα;

 

 

 

το παρών μεταφέρθηκε στο τμήμα διαμερισμάτωσης

Παρακαλώ να γίνεται έρευνα παρόμοιων θεμάτων
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.