Μετάβαση στο περιεχόμενο

Π.Ε.Α.: Εκτός προθέσεων Υπ.Οικ. η αλλαγή της προαιρετικής καταγραφής στο taxis


kampel81

Recommended Posts

Μεταφερω την τοποθετηση μου απο αλλο νημα

Τι καταλαβαινω εγω απο ολα αυτα....

 

Ο Ν.4122/2013 (Αρθρο 12) δεν επαψε ποτε να ισχυει, απαιτωντας εκδοση ΠΕΑ στις περιπτωσεις που αναφερει το συγκεκριμενο αρθρο.

Επι της ουσιας λενε αυτο που μου απαντησε και ο ιδιος ο Θεοχαρης κατ ιδιαν στο facebook, οτι υπαρχει διχογνωμια στο κατα ποσον η υποβολη των στοιχειων μισθωσης ισοδυναμει με θεωρηση.

 

Οποτε αν δεν αποτελει θεωρηση και αυτη υποκαθιστα τη θεωρηση των στη ΔΟΥ οπως παλιοτερα, παυει να ισχυει το Αρθρο 14, Παραγραφος 3 του ΚΕΝΑΚ που απαιτει ΠΕΑ στις θεωρησεις γιατι πλεον δε γινονται θεωρησεις.

 

Οι κυρωσεις συνεχιζουν να υφιστανται σε οποιους αντιβαινουν το Νομο και δεν εχουν ισχυον ΠΕΑ κατα τη μισθωση ακινητου βασει Νομου...

 

Οποτε, παιδες, νομιζω πως μας ριχνουν το μπαλακι στο ΥΠΕΚΑ να βγαλει ΚΥΑ που να απαιτει αναγραφη ΠΕΑ και συμμορφωση στο Νομο...

Το θεμα ειναι η ΚΥΑ απο ποια υπουργεια συνυπογραφεται, γιατι αν συμπεριλαμβανει και το Οικονομικων, κλαφτα Χαραλαμπε...

 

Πλεον θεωρω πως οι οποιες πιεσεις μας θα πρεπει να εστιασουν καθαρα και μονο σε δικους μας φορεις ωστε να βγει η ΚΥΑ που ζηταει το ΥΠΟΙΚ και να γινει η καταχωρηση υποχρεωτικη.

 

Ντου σε ΤΕΕ (τοπικα και κεντρικο), ΥΠΕΚΑ και ΕΥΕΠΕΝ ενημερωνοντας για τα καθεκαστα.

 

Οποτε απο το βραδυ σηκωνω μανικια και ετοιμαζω νεα επιστολη διαμαρτυριας προς ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ και ΕΥΕΠΕΝ που πλεον ειναι οι αρμοδιοι με το μπαλακι που μολις πεταξε το ΥΠΟΙΚ για την επαναφορα της ισχυος του καταστρατηγηθεντος Νομου. Θα τη δημοσιευσω στο παρον νημα ωστε αν εχει καποιος κατι να προσθεσει, να το βαλουμε και θα τη στειλω μαζικα, σε δικους μας, πλεον, φορεις...

 

Ευελπιστω να μην ακουστουν εκ νεου αποψεις τυπου "κλαιγεσαι για τη δουλεια σου", "διαμαρτυρεσαι επειδη επεσε η κινηση σου και δεν εχεις δουλεια" και αλλα τετοια ομορφα, ειδικα απο ατομα που ουτε διαθεση διαμαρτυριας εχουν, ουτε ασχολουνται με το αντικειμενο.

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστω να μην ακουστουν εκ νεου αποψεις τυπου "κλαιγεσαι για τη δουλεια σου", "διαμαρτυρεσαι επειδη επεσε η κινηση σου και δεν εχεις δουλεια" και αλλα τετοια ομορφα, ειδικα απο ατομα που ουτε διαθεση διαμαρτυριας εχουν, ουτε ασχολουνται με το αντικειμενο.

 

 

 

 Eνα εκ των ατομων αυτων, θα σου ξαναπει οτι:

 Ελπιζω τα επιχειρηματα σου αυτη τη φορα να μην ειναι η πτωση της δουλεια μας (αφου εσυ ειπες οτι αναφερεσαι σε ολο τον κλαδο), αλλα η ΜΗ εφαρμογη του ΝΟΜΟΥ και ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ.

Edited by terry
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τυχαινε να διαβαζες σε παλαιοτερη αναρτηση μου την επιστολη διαμαρτυριας που εστελνα σε ολους τους φορεις που ενοχλησα κατα διαστηματα, θα καταλαβαινες ποσο αχρειαστη και ανουσια ειναι η ανωτερω επισημανση σου, ειδικα οσον αφορα ενα αντικειμενο με το οποιο κατα τα φαινομενα ουδωλως ασχολεισαι...

 

Ευχαριστω για το -1, οποιον μου το χαρισε

 

Αυτα και καλο απογευμα...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε avgoust, βλέπεις πόσο δύσκολο τελικά είναι να αλλάξει μισή φράση, ή μάλλον μία λέξη... Έχουν περάσει 4 μήνες μέσα στο 2014 και δεν βλέπω να γίνεται τίποτα ούτε τον 5ο, ούτε μέχρι τέλους του έτους. Ως γνωστόν:"Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού". Έτσι απλά κατάργησαν τα ΠΕΑ εν μια νυκτί και δεν τους καίγεται καρφί!

Δυστυχώς συνάδελφοι, η φύση του επαγγέλματος μας είναι τέτοια που όποια αντίδραση κι αν υιοθετήσουμε, απλά περνάει απαρατήρητη... Δεν είμαστε φαρμακοποιοί να κατεβάσουμε τα ρολά δυο βδομάδες μπας και μας προσέξουν (τότε θα μας πρόσεχαν και με το παραπάνω). Υπηρεσίες "πουλάμε", αν μου επιτρέπεται η έκφραση. Στη λίστα των υπηρεσιών διαγράψτε μία καταχώρηση (ΠΕΑ σε μίσθωση). Περαστικά μας... 

εχουμε  αλλη  περιπτωση  ,   δεν  μπορω  να  εκφραστω  δημοσια   ,  ετοιμαζουν  συντομα  και  πληρη

απελευθερωση  δικαιωματων  ,  εκει  να  δεις  γελιο  που  εχει  να  πεσει  ,  

τοτε  θα  δεις  που  θα  φτασουν  οι  αμοιβες  ,  το  επαγγελμα  εχει  τελειωσει  για  παρα  πολλους ,  απλα  δεν  το  ξερουμε .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το -1, οποιον μου το χαρισε

 

 

Το -1 δεν το εβαλα εγω, να το ξερεις.

 

Αν τυχαινε να διαβαζες σε παλαιοτερη αναρτηση μου την επιστολη διαμαρτυριας που εστελνα σε ολους τους φορεις που ενοχλησα κατα διαστηματα, θα καταλαβαινες ποσο αχρειαστη και ανουσια ειναι η ανωτερω επισημανση σου, ειδικα οσον αφορα ενα αντικειμενο με το οποιο κατα τα φαινομενα ουδωλως ασχολεισαι...

 

 

Η επισημανση μου απαντησε στη "μπηχτη" σου.

Αν δεν εκανες το σχολιο σου, δεν θα υπηρχε και το δικο μου.

 

Οσο για την ενασχοληση μου:

Συγνωμη που δεν εκανα 1000 ΠΕΑ το 2012 οπως εσυ.

Συγνωμη που ειχα ουσιαστικοτερα θεματα να ασχοληθω.

Δε θα το ξανακανω!!

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το τι θεωρει κανεις ουσιαστικοτερα θεματα και τι ελασσονος σημασιας ειναι κατι εντελως υποκειμενικο.

Οποτε προφανως το ουσιαστικοτερο του ΠΕΑ κατ εσε ειναι κατι ελασσονος σημασιας, ενδεχομενως, κατ εμε.

Τουλαχιστον δε συνηθιζω να παρεμβαινω σε θεματα με τα οποια δεν ασχολουμαι (γιατι εχω ουσιαστικοτερες ενασχολησεις) ουτως ωστε να δινω οδηγιες στους αλλους (που ασχολουνται) για το πως να το κανουν καλυτερα...

Σχωρεμενος....

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να αναφέρουμε ότι επενδύσαμε χρόνο και χρήμα να ασχοληθούμε με κάτι που το κράτος μας ζήτησε, την ενεργειακή αναβάθμιση των κτιρίων για να βγάλει υποτίθεται το ίδιο χρήματα. Η Ε.Ε. το αποφάσισε και μας το επέβαλε και εμείς τρέξαμε να ανταποκριθούμε, να αγοράσουμε λογισιμικά, άλλοι στήσανε ολόκληρες επιχειρήσεις, φτιάξανε λογισιμικά, ιστοσελίδες. Υπήρξαν και "καραγκοζιλίκια" φυσικά και απατεωνιές αλλά η πλειοψηφία ήταν σωστά ΠΕΑ που μόνο καλό έχουν να προσφέρουν.

 

Ζητάμε τερυ την απόσβεση των χρημάτων μας. Δεν είναι κακό να πούμε ότι έπεσε ο τζίρος μας. Την αλήθεια λέμε. Δεν βγάζουμε εκατομμύρια και μειώθηκαν τα υπερκέρδη. Φυτοζωούμε. 

 

400€ σεμινάρια , 123€ ΤΕΕΚΕΝΑΚ, εγώ προσωπικά πήρα και εμπορικό λογισμικό για ΜΕΑ και ΠΕΑ και έδωσα 1000€, παράβολο κάθε χρόνο 100€ στην ΕΥΠΕΝ. 

 

Δηλαδή άμα δεν τα πούμε αυτά ΠΩΣ θα πιέσουμε ?! Με το "δεν εφαρμόζεται ο νόμος" που το κάθε υπουργείο σου απαντάει όπως θέλει και με ό,τι εύκολη δικαιολογία βρει...? Αφού σου εξηγούν ότι υπάρχει κενό στον νόμο ! 

 

Πολύ καλά κάνει ο Ινζάγκι και στέλνει επιστολές. Και εγώ θα στείλω και όλοι να στείλετε. Και να γράψετε πρώτα το νομικό κομμάτι αλλά να εξηγήσετε και την κατάσταση μας.

 

Και προτείνω να ξεκινήσουμε με επιστολές στο ΤΕΕ. Αυτό είναι που πρέπει να κάνει κάτι.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Γενική παρατήρηση και από άλλες περιπτώσεις διαφωνιών:

Μην περιμένετε να συμφωνείτε 100% με τις πράξεις ή τις σκέψεις κάποιου για να τον υποστηρίξετε.

Αυτό δε θα γίνει ποτέ.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα επιλέξει να μην ασχολούμαι με ΠΕΑ διότι απλώς έβλεπα ότι, δεν με συμφέρει ως "προϊόν", επικροτώ όμως και συνυπογράφω τις απόψεις του φίλτατου συναδέλφου Inzaghi.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν συμφωνούσαμε ολοι με ολους 100% θα ηταν  τουλάχιστον περιεργο....

το θεμα είναι να συμφωνεις στα βασικα....

υπαρχει νομος , δεν εφαρμόζετε πλεον , ενώ 20 000 μηχανικοι καναν εξοδα , ....άλλος 400 ευρω άλλος 1000 ευρω , άλλος παραπανω......μερικοι μεχρι και εναρξη καναν και βρίσκονται με 1 πεα σε 5 μηνες λογω μη εφαρμογης νομου.....ισως καποιοι ειχαν πτωση μονο 20% , αλλα η μεγαλη πλειοψηφια πεταλωνει τζιτζίκια  εδώ και 5 μηνες......

 

καλα κανουν οσοι στελνουν μηνηματα καθως από τις απαντησεις φανηκε ότι δεν ηταν τυχαια η εμμεση καταργηση αλλα βασει αποφασης,

αλλιως ακομα θα περιμεναμε την διορθωση του λογισμικού....

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.