Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη απόσταση μεταξύ κτιρίων σε εκτός σχεδίου οικόπεδα (Ν. 4258/14)


Recommended Posts

Αν το καταλαβαίνω σωστά, εκκρεμεί κάθε αναγκαία λεπτομέρεια. Αν λοιπόν δεν υπάρχει αναγκαία λεπτομέρεια η οποία πρέπει να διευκρινισθεί με την απόφαση Υπουργού, γιατί να μην ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η όταν εκδοθεί αυτή η Υ.Α. κανείς δεν σου εξασφαλίζει πως δε θα ρυθμίζει «κάπως» διαφορετικά τα σχετικά από το νόμο. Σπάνιο μεν, έχει συμβεί δε (σε άλλες περιπτώσεις, όχι στο 270). 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω ότι η διάταξη είναι σε ισχύ

δεν θέτω ως ερώτημα (ίσως το διατύπωσα λάθος) αν εκκρεμεί κάποια απόφαση γενικώς για την εφαρμογή της

αυτή η διατύπωση μοιάζει περισσότερο σαν "πισινή" για μελλοντικές επιπλοκές

απλώς το ότι υπάρχει και αναφέρεται σε "λεπτομέρειες" με κάνει να πιστεύω ότι υπάρχει δημιουργική ασάφεια στον νόμο

και αυτή η διάκριση των προϋποθέσεων δεν με πείθει για την άθροισή τους

και ναι μεν -ως προς το πρακτικό μέρος- προς ώρας βαδίζω και εργάζομαι με την ερμηνεία που δίνει και ο kan62 (ως μέλος ΣΑ έτσι έδωσα μια έγκριση ήδη προ καιρού)

αλλά δεν θα εκπλαγώ αν με βάσει κάποια ειδική διάταξη (όπως αυτή που αναφέρει -επανέρχομαι- ο GM στο #13) δω απόφαση υπουργού με εξαίρεση για υπεράρτια οικόπεδα ή για άλλο λόγο

θέλω να πω ότι είναι διεκδικήσιμη η εξαίρεση για αποστάσεις άνω των 2Δ για όποιον έχει τον χρόνο να το ακολουθήσει και να επιδιώξει απόφαση υπουργού (λ.χ. -αυτό μου πέρασε από το μυαλό τώρα- σε περίπτωση αγροτεμαχίου με δασικό τμήμα ή με κάποιο σχήμα ή έδαφος που εμποδίζει την υλοποίηση της διάταξης κατά γράμμα)

Link to comment
Share on other sites

πως μπορεί να επιδιώξει κανείς απόφαση υπουργού; Ειδικά αυτού του του υπουργού της Αριστεράς. 

σε ποια ΥΔΟμ είσαι μέλος του Σ.Α. συνάδελφε αν επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

πως μπορεί να επιδιώξει κανείς απόφαση υπουργού; 

με σχετικό ερώτημα μέσω ΥΔΟΜ

 

το άλλο που ρωτάς δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την συζήτηση

το μόνο που μπορώ να σε βεβαιώσω είναι

α. ότι δεν είμαι κομματικό μέλος κανενός

β. στο συγκεκριμένο ΣΑ δεν είχαμε (μέχρι στιγμής) προβλήματα με κανέναν συνάδελφο.. (ίσως είμαστε οι μόνοι!!), είχαμε ωστόσο με ΥΔΟΜ και ΤΥΔήμου

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω, αλλα δεν έχω καταλήξει σε κάτι συγκεκριμένο.

Το αν ισχύει το 2Δ ως μεγιστη απόσταση μεταξύ 2 κτισμάτων εντός ενός αγροτεμαχίου, αντιμετωπίζεται διαφορετικα από τα εκάστοτε τοπικά Σ.Α.?

Link to comment
Share on other sites

Το αν ισχύει το 2Δ ως μεγιστη απόσταση μεταξύ 2 κτισμάτων εντός ενός αγροτεμαχίου, αντιμετωπίζεται διαφορετικα από τα εκάστοτε τοπικά Σ.Α.?

όχι (δεν νομίζω τουλάχιστον)

άλλο τι γράφει ο νόμος κατά λέξη και άλλο ο πιο πάνω προβληματισμός - συζήτηση

το max. 2Δ είναι 2Δ

την πιθανότητα και τρόπους εξαίρεσης έθεσα προς συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Αυτή η τροποποίηση περί 2Δ ισχύει και Ξενοδοχεία μικτού τύπου (Κεντρικό Κτίριο και κατοικίες πεντάκλινες και τρίκλινες) σε εκτός σχεδίου ,προφανώς, περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

αν πηγαίνεις με τους όρους δόμησης κατοικίας (δηλ μέχρι 200τ.μ στα 4.0 στρ) ναι

αλλά αν πας με τους όρους δόμησης ξενοδοχειακής μονάδας όχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.