Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόμβα ΣτΕ: 120.000 μηχανικοί θα πληρώσουν αναδρομικά από το '11 αυξήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ


OLINAPAL

Recommended Posts

Την ίδια ακριβώς απάντηση έλαβα κ γω μετά από μήνημα σε 17 διευθύνσεις...δεν είναι απαραίτητα κακή, αλλά όσον αφορά το "υλικό" που ζητάει, ίσως είναι καλό να καταλήξουμε εδώ μέσα και σε μια σειρά από συννημένα έγγραφα που θα στέλνουμε, κάθε φορά που θα παίρνουμε τέτοιου τύπου απάντηση... 

Ήδη του έστειλα 2 link ένα με την πρόταση του συριζα του 2013 που υπογραφεται απο καπου 10 βουλευτές και ενα με τις διαγραφές. Νομίζω ότι το πρώτο αρκεί. Ταυτόχρονα γράφω και σε αλλα forum, αντε μηπως και γίνει κάτι βρε παιδιά... Απο χρόνια φωνάζουμε κάποιοι αλλά ποιος μας ακούει... Αν φωνάζουμε πολύ μαζί κάτι μπορέι να γίνει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 316
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ο καθένας μας πείσει 2-3 συναδέλφους να κάνουν το ίδιο τότε τα 10 email θα γίνουν 50, 100, 1000. Έστω και έτσι είναι μια ευκαιρία οι αγωνιστές του καναπέ και του πληκτρολογίου να κάνουν κάτι σημαντικό, εξάλλου οι καιροί αλλάζουν δε χρειάζεται να καις και να χτυπάς για να πεις τα αιτήματα σου. Το αν θα πιάσει δεν το ξέρω απλά ξέρω ότι αν δεν προσπαθήσεις έχεις χάσει εκ των προτέρων. Μη ξεχνάτε ότι στην επαρχία υπάρχουν και πολλοί βουλευτές του σύριζα που εκλέχτηκαν πρώτη φορά και δεν προέρχονται από οικογένειες-τζάκια που σημαίνει ότι έχουν στο μυαλό τους ότι μπορεί σε 4 χρόνια να επιστρέψουν στην προηγούμενη δουλειά τους.

Είναι λίγο χακερίστικο το κόλπο των μαζικών email...αλλά ας ελπίσουμε ότι θα φέρει αποτελέσματα.Ναι να πειστούν και άλλοι να στείλουν μήνυμα.Αλλά πρέπει να υπάρξει μια γενική επιστολή για όλους μας και ο καθένας ας την διαφοροποιεί κατάλληλα γιατί μόνος του ο καθένας δεν κάθεται να γράψει.Αν δούνε και οι συνάδελφοι ότι υπάρχει ανταπόκριση τότε θα συμμετέχουν πολλοί.Και τα email των βουλευτών μαζεμένα κάπου.

Link to comment
Share on other sites

+1...Aς κάνει τον κόπο ένας mod να μαζέψει όλα τα σχετικά (mail list, επιστολή, συνημμένα) σε ένα thread, για να μπορούμε να παραπέμπουμε κ άλλους συνάδελφους κατευθείαν σε αυτό (μέσω fb π.χ.)... 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνάδελφο iakhos. Παρακαλώ τους συναδέλφους να στείλουν τη mail list για να στείλουμε και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ σαν Μηχανικός Τ.Ε., προώθησα και εγω την επιστολή σε πολιτικούς και ΜΜΕ.

 

Στόχος δεν είναι ο αφανισμός των διπλωματούχων,καθώς όλοι βράζουμε στο ίδιο καζάνι,αλλά η κοινή πορεία ίσως μεταξύ ίσων,

 

Το μόνο που θέλω απο το κράτος είναι να καθαρίσει/ελέγξει τα λαμόγια συναδέλφους είτε Τ.Ε. είτε Π.Ε. που ασκούν αθέμιτο ανταγωνισμό ή ρίχνουν τις αμοιβές κάτω του κόστους με αποτέλεσμα σε λίγο καιρό ουδείς να μπορεί να επιβιώσει και να παγιωθεί μια κατάσταση αμοιβών μη αναστρέψιμη,

 

 

Άσχετο: Αν ισχύει ο παρακάτω πίνακας που αναφέρει οτι Μηχανικό κάτω της 5ετίας πληρώνει απο 209,94 έως 268,18 με ειδική προσαύξηση ο μήνα, τότε στον ΟΑΕΕ που είμαι, εγω ηδη πληρώνω 275,00/μήνα......καλά κορόιδα είμαστε και εμείς....

 

post-1264-0-26153000-1427406501_thumb.jpg

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα κι εγώ, τους τα 'πα και για αυτά που λέει ο Ghostrider, τα "έχωσα" και στον κ.κ. αντιπρόεδρα, τους τόνισα πως πλέον δεν μπορεί κανείς τους να επικαλεστεί άγνοια, αλλά μάλλον στα τρυφερότερά τους θα με εγγράψουν κι εμένα.

Στους δρόμους παίζονται όλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το Δελτίο του ΤΕΕ ... σελ.1, 3 & 4 κάτι πάει να γίνει ή άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε ?

NEWSLETTER20150327.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.