Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λήγουν οι άδειες των ενεργειακών επιθεωρητών σε μια εβδομάδα - Η επόμενη μέρα


Engineer

Recommended Posts

Πάντως εγώ όποιον έρχεται για ΠΕΑ για ενοίκιο του λέω ότι δεν χρειάζεται και φεύγει ξετρελαμένος!!! Το ζω συνέχεια και το χαίρομαι πολύ!!!

Από το να πάρεις ένα 100άρικο (στην τσέπη 50) και να σε βρίζει όταν "κάτι" ακούσει από άλλον, είναι σημαντικό να βλέπεις έναν συνάνθρωπό σου να χαίρεται, χωρίς να έχεις κάνει απολύτως τίποτε!!!

 

ΥΓ: Καλό είναι να ψάξουμε αλλού για εισόδημα. Περισσότερη αξιοπρέπεια έχει η εργασία του υδραυλικού, μαραγκού, κτλ, παρά του "κλαψιάρη" μηχανικού.

 

Φιλε vlasis13 και εγω τα ιδια! Αν και δεν κανω ΠΕΑ, σε περιπτωσεις αυθαιρετων οταν λεω σε καποιον ασε την ξελοτζα μην την νομιμοποιεις, δεν αξιζει τον κοπο, με θεωρει αυθεντια, καλο ανθρωπο, καλο επαγγελματια και ησυχαζει μεσα του!!!  :shock:

 

Γενικα ο κοσμος ειναι στα καγκελα, οποιος κτιζει τωρα, ολα τα προβληματα του τα εξωτερικευει και στο χωρο της οικοδομης στο προσωπο του Μηχανικου γιατι δυστυχως προσπαθουμε να τους περιορισουμε απο αιθαιρεσιες οταν ολα τα αλλα συνεργεια κανουν τους 'καλους'. Μονοι μας ενοιξαμε τον λακκο με τους Ελεγκτες Δομησης, περαστικα μας.

 

Και εγω χαιρομαι βλεποντας τον κοσμο χαρουμενο οταν αποφευγει μια αηδιαστικη τακτοποιηση ξελοτζας, αγανακτω και αποφευγω οσο μπορω τις επισκεψεις μου σε οικοδομες οπου βασιλευει η γκρινια και η παρανοια των ιδιοκτητων και συνεργειων, και ψαχνομαι και για αλλα εισοδηματα απο δουλειες που εχουν ενδιαφερον και δεν φθειρουν. Ευτυχως η Ελλαδα ειναι ευλογημενος τοπος, καθε μερος εχει κατι ξεχωριστο με το οποιο μπορεις να ασχοληθεις παραλληλα με το επαγγελμα του Μηχανικου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Είσαι για λύπηση πραγματικά. Σου αξίζει να πας σε μία σχολή να γίνεις τεχνίτης να καθαρίσει ο κλάδος από επαγγελματίες σαν και εσένα. Νομίζεις δηλαδή ότι οι γιατροί μόνο χειρουργία κάνουν, οι δικηγόροι πάνε μόνο σε δίκες και άρα οι μηχανικοί θα πρέπει να κάνουν μόνο μελέτες και να βγάζουν άδειες. Όλα τα υπόλοιπα είναι παρασιτικές δουλειές. Να ξέρεις πάντως ότι η πλειοψηφία των επιστημόνων σε αυτή τη χώρα ασχολείται και με Μ-Α-Λ-Α-Κ-Ι-Ε-Σ για να μπορεί να ζήσει. 

 

Οι δικηγόροι δε τον παρασιτισμό τον έχουν αναπτύξει στον μέγιστο βαθμό. Αλλά όχι εσύ νομίζεις ότι ο μέσος δικηγόρος είναι σαν τον Κούγια. 

Έχεις πολλή πίεση αν κρίνω γενικά από τις απαντήσεις που δίνεις και σε άλλους.

Δυστυχώς για εσένα, είμαι από αυτούς που ζουν αξιοπρεπώς χωρίς να εκδίδουν ΠΕΑ.

Δεν θα αντιδικήσω μαζί σου. Απλά, όπως στρώνουμε κοιμόμαστε ΟΛΟΙ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ζεις χωρίς ΠΕΑ. Μην απαξιώνεις όμως το ΠΕΑ επειδή έτυχε να κάνεις κάτι άλλο και δεν ζεις και από αυτό. Εγώ ξέρω φίλε μηχανικούς...που κάνουν ιδιαίτερα σε παιδιά Α' Λκυκείου και μου λες εσύ για ΠΕΑ ? Έχει καταλάβει ότι ο μέσος μηχανικός δεν έχει να φάει και μου μηδενίζεις το ΠΕΑ ? Ποιος είσαι εσύ να μηδενίζεις την δουλειά κάποιου ? Δεν είναι υπηρεσία το ΠΕΑ ? Δεν αγόρασα λογισμικό, δεν έκανα σεμινάρια, δεν πληρώνω παράβολα, δεν τρέχω στο ακίνητο για αυτοψία, δεν κάνω μετά υπολογισμούς ? Ναι το ΠΕΑ είναι ένα χαρτί αλλά αφού μου το ζητάει το κράτος πρέπει να το βγάλω και αν καθόσουνα να διαβάσεις τα εισαγωγικά του ΚΕΝΑΚ θα έβλεπες ότι το ΠΕΑ υπό προϋποθέσεις σοβαρής χώρας είναι χρησιμότατο.

 

Και σου λέω υπάρχουν γιατροί που ζούνε και από π.χ. βεβαιώσεις για γυμναστήρια ή για δίπλωμα οδήγησης. Τι είναι αυτοί ? Οι δικηγόροι που τρέχουν σε παραστάσεις στα δικαστήρια για βλακείες....κάτι απολογίες π.χ. σε εισαγγελείς κ.τ.λ. ή που τρέχουν στα υποθηκοφυλάκεια για μεταβιβάσεις ακινήτων...είναι καλύτεροι ? 

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όποιον έρχεται για ΠΕΑ για ενοίκιο του λέω ότι δεν χρειάζεται και φεύγει ξετρελαμένος!!! Το ζω συνέχεια και το χαίρομαι πολύ!!!

Από το να πάρεις ένα 100άρικο (στην τσέπη 50) και να σε βρίζει όταν "κάτι" ακούσει από άλλον, είναι σημαντικό να βλέπεις έναν συνάνθρωπό σου να χαίρεται, χωρίς να έχεις κάνει απολύτως τίποτε!!!

 

ΥΓ: Καλό είναι να ψάξουμε αλλού για εισόδημα. Περισσότερη αξιοπρέπεια έχει η εργασία του υδραυλικού, μαραγκού, κτλ, παρά του "κλαψιάρη" μηχανικού.

 

 

Ν.4122 , ΦΕΚ 42Α 2013

 

Άρθρο 12

Έκδοση Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ)

1. Η έκδοση ΠΕΑ είναι υποχρεωτική:

...

δ) κατά τη μίσθωση σε νέο ενοικιαστή κτιρίου ή κτιριακής μονάδας,

...

Άρθρο 20

Κυρώσεις

1. Αν παραβιασθούν οι διατάξεις των άρθρων 12, 14 και 15, επιβάλλεται πρόστιμο από χίλια (1.000) έως δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ σε βάρος του κατά νόμο υπόχρεου. Τα πρόστιμα επιβάλλονται λαμβάνοντας υπόψη την επιφάνεια και τη χρήση του πιστοποιούμενου κτιρίου ή κτιριακής μονάδας, το μέγεθος των συστημάτων του κτιρίου, το βαθμό υπαιτιότητας και την τυχόν υποτροπή του υπόχρεου."

 

Ο νόμος είναι σαφέστατος, αν γίνει έλεγχος ο ιδιοκτήτης (ο υπόχρεος) θα πληρώσει από 1.000€~10.000€. Το ότι το σύστημα δεν το απαιτεί δεν σημαίνει ότι δεν το απαιτεί ο νόμος.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Απλα ειπαμε οτι η ενασχόληση με τα ΠΕΑ ειναι μια σαχλαμάρα και μισή. Οπως και αυτα που λες για τους γιατρούς και δικηγόρους. Μεταξύ μας δεν ξερω κανέναν σοβαρό γιατρό να ασχολείται με αυτα τελος πάντων.. Τωρα για τη χρησιμότητα του ΠΕΑ επεοδη μετρήσεις τα κουφώματα και έβαλες κατι συντελεστές u απο πίνακακια οκ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σαχλαμάρα τα ΠΕΑ, γραφειοκρατεία τα αυθαίρετα κλπ.. Συνάδελφοι έχετε να προτείνετε τίποτα πιο δημιουργικό και επικερδές ή απλά γκρινιάζετε ...για να γκρινιάζετε; Και πως θα πληρώσουμε τα έξοδα μας;;

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με αυτά ασχολούμουν φίλε μου, μέχρι που βρήκα σοβαρή και καλή δουλειά και κατάλαβα τι βλακείες έκανα τόσο καιρό.... Ξέρω πολλούς που δεν ψάχνουν τίποτε παρά μόνο επιμένουν να δηλώνουν εε...Ε, δεν είναι έτσι...

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πολλούς που προσπαθούν να απαγκιστρωθούν από το εε και δεν μπορούν. Ε, και? Εσύ καλά έκανες και βρήκες σοβαρή και καλή δουλειά. Αν κάποιος δεν μπορεί? Ή πιστεύεις οτι υπάρχουν σοβαρές δουλειές για όλους τους μηχανικούς στην Ελλάδα? Όσο δεν είχες την σοβαρή και καλή δουλειά, ήταν εντάξει να είσαι εε?  Συνάδελφοι, όλοι έχουμε τα προβλήματα μας.  Ας μην τρωγόμαστε μεταξύ μας και για το αν είναι βλάκας ο εε μηχανικός.Έλεος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

nik έχεις δίκιο ο τρόπος σου είναι λίγο τραχύς. :)

 

Για παράταση το βλέπω πάντως αν δεν κάτσει θα είναι μία καλή φάση για κανά τρίμηνο για τους 205 ;) (δεν είμαι μέσα σε αυτούς)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.