Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

Παραδείγματα με τα οποία θεμελιώνεται το δικαίωμα χρήσης νερού.:

 

1) Συμβολαιογραφική πράξη (πχ μεταβίβαση, αγορά) μέσα στην οποία αναφέρεται ότι στο οικόπεδο υπάρχει πηγάδι-γεώτρηση

 

2) Να έχει ηλεκτροδοτηθεί επισήμως από τη ΔΕΗ ως αρδευτική γεώτρηση.

 

3) Να είχε άδεια που έχει λήξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι δικαιολογητικά που χρειάζονται. Οι αγρότες που είναι οι περισσότεροι που έχουν γεωτρήσεις, τουλάχιστον στον τόπο μου, τα έχουν όλα αυτά.Αν εννοείς βέβαια για γεωτρήσεις παράνομες ή πηγάδια δε γνωρίζω. Το Φεκ μιλάει ξεκάθαρα για υφιστάμενα δικαιώματα χρήσης νερού. Όχι για καινούργια εγκατάσταση, που πηγαίνουμε πλέων σε άλλη διαδικασία.

Αν έχω κάπου λάθος διόρθωσε με σε παρακαλώ. Νέος μηχανικός και άνεργος.

Link to comment
Share on other sites

Η ΚΥΑ ασχολείται με υφιστάμενες γεωτρήσεις και πηγάδια. Και προφανώς μόνο για όσα είναι παράνομα γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα!!

 

Αν μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι έχει δικαίωμα χρήσης νερού ξεμπέρδεψε. Αυτό είναι το σημαντικό. Δεν είναι πάντα όμως τόσο απλό γιατί και οι αγρότες ακόμα και στη Λάρισα τις έχουν κάνει τις μαγκιές τους... π.χ Αγρότης ανοίγει γεώτρηση παράνομα χωρίς άδεια και ποτίζει με γεννήτρια, σε περιοχή που υφίσταται συλλογικό δίκτυο άρδευσης. Εκεί ακολουθείται άλλη διαδικασία.

 

Γενικότερα έχει περάσει στο κόσμο ότι είναι μια εύκολη διαδικασία (που όντως είναι σε σχέση με τη παλιά, δεν αντιλέγω) αλλά οι Διευθύνσεις Υδάτων έχουν άλλη άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αναφέρεις spiridoula ούτε υπογραφή τοπογράφου χρειάζεται. Η διαδικασία είναι απλή και με πολύ χαμηλό κόστος.

 

στην εγκύκλιο που ανέφερε η spiridoula αναφέρει τα παρακάτω:

 

Α6) Στον απαιτούμενο χάρτη ή απόσπασμα ορθοφωτοχάρτη ή απόσπασμα ψηφιακής απεικόνισης αποτυπώνονται σε προβολικό σύστημα ΕΓΣΑ 87 :

α) οι ακριβείς θέσεις του έργου υδροληψίας (δηλαδή για τα σημειακά έργα

αποτυπώνονται οι συντεταγμένες x, y, z του έργου και για τα γραμμικά έργα

αποτυπώνονται οι συντεταγμένες x, y, z της αρχής και του τέλους του έργου) καθώς και

β) οι πλησιέστερες υδροληψίες σε ακτίνα 200 μ. από τη θέση του έργου.

 

εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι απαιτούνται για εξαρτημένα τοπογραφικά.

 

Παραθέτω την εγκλυκλιο και όποιος καταλαβαίνει κατι διαφορετικό ας μας πει τη γνώμη του.

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=m9NkHHNXTPo%3d&tabid=247&language=el-GR

 

ευχαριστώ:P

 

επίσης στην ίδια εγκύκλιο αναφέρει το εξής:

Α3) Σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ. 7 της εν λόγω ΚΥΑ για τις υφιστάμενες αρδευτικές γεωτρήσεις με ετήσια αντλούμενη ποσότητα ≤ 100.000 μ3, δεν απαιτείται χωριστή διαδικασία περιβαλλοντικής αδειοδότησης (δηλαδή δεν απαιτείται Απόφαση Έγκρισης Περιβαλλοντικών όρων ή Απαλλαγή από Περιβαλλοντική Αδειοδότηση) αλλά η απαιτούμενη περιβαλλοντική έκθεση (ερωτηματολόγιο του πίνακα 3 του άρθρου 16 της υπ’ αριθμ. 69269/538790/1990, ΦΕΚ 678 Β’/25−10−1990 ΚΥΑ)

 

το ερωτηματολόγιο του πίνακα 3, θα το βρείτε καθαρογραμμένο στο .zip αρχείο που επισυνάπτω...

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ Π.Ε.zip

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις αμοιβές για νομιμοποιήσεις γεωτρήσεων, υπάρχει κάποιος που ξέρει να μου πει τι γίνεται? Δεν έχω ασχοληθεί προηγούμενα με κάτι αντίστοιχο, σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις αμοιβές για νομιμοποιήσεις γεωτρήσεων, υπάρχει κάποιος που ξέρει να μου πει τι γίνεται? Δεν έχω ασχοληθεί προηγούμενα με κάτι αντίστοιχο, σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει.

 

όσο αναφορά το θέμα "ανανέωσης αδείας υφιστάμενης γεώτρησης" η αμοιβή που παίρνει ο μηχανικός, είναι για τη σύνταξη του τοπογραφικού(μόνο εκεί βάζει την υπογραφή του,όλα τα υπόλοιπα έγγραφα για τη σύσταση του φακέλου μπορεί να τα κάνει και ο ιδιοκτήτης της γεώτρησης μόνος του, αναφέρομαι για γεωτρήσεις <100,000μ3 όπου δεν απαιτείται επιπλέον περιβαλλοντολογική μελέτη), και επειδή η αγορά είναι ελεύθερη, ο καθένας εκτιμά πόσο στοιχίζει η υπογραφή του-σφραγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται κάπου η απαίτηση εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος. Αν και το απόσπασμα χάρτη που ζητάνε είναι δύσκολο να το φτιάξει κάποιος που δεν κατέχει το αντικείμενο αλλά δεν απαιτείται υπογραφή τοπογράφου.

Link to comment
Share on other sites

διευκρινιστική εγκύκλιος : http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=m9NkHHNXTPo%3d&tabid=247&language=el-GR

 

παραθέτω το απόσπασμα "Α6) Στον απαιτούμενο χάρτη ή απόσπασμα ορθοφωτοχάρτη ή απόσπασμα ψηφιακής

απεικόνισης αποτυπώνονται σε προβολικό σύστημα ΕΓΣΑ 87 :

α) οι ακριβείς θέσεις του έργου υδροληψίας (δηλαδή για τα σημειακά έργα

αποτυπώνονται οι συντεταγμένες x, y, z του έργου και για τα γραμμικά έργα

αποτυπώνονται οι συντεταγμένες x, y, z της αρχής και του τέλους του έργου) καθώς και

β) οι πλησιέστερες υδροληψίες σε ακτίνα 200 μ. από τη θέση του έργου."

 

tectonator, από το παραπάνω εγώ καταλαβαίνω ότι θέλει gps για να βρεις x,y,z. επειδή όμως άνθρωποι είμαστε και και μπορεί να κατάλαβα λάθος, πως αλλιώς μπορούμε να βρούμε x,y,z? και επειδή όλοι ξέρουμε λίγα-πολλά πράγματα περί σχεδιασμού, μπορείς να μας εξηγήσεις, τι δικιά σου σκέψη? θα μας βοηθούσε πολύ:P

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκαιο ilias, αν κατάλαβα τι εννοείς, εγώ αναφέρομαι σε γεωδαιτικά gps, με την καλύτερη δυνατή ακρίβεια που μπορεί να σου δώσουν και τη σιγουριά της μέτρησης ότι οι συντεταγμένες σου δεν είναι επιλήψιμες. αν κατάλαβες, ότι δεν κατάλαβα τι εννοείς, πες μου...:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.