Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

Σε περίπτωση που ο παραγωγός δεν μπορεί να βρει τη παλιά άδεια αλλά παίρνει βεβαίωση απο τη ΔΕΗ για πρώτη ηλεκτροδότηση πριν το 2005, μπορεί να καταθέσει αίτηση; και αν ναι, με δεδομένο το γεγονός οτι τα στρέμματα που ποτίζει σήμερα απο τη συγκεκριμένη γεώτρηση δεν μπορεί να είναι περισσότερα απο αυτά που αναγράφει η άδεια προ του 2005, πως μπορεί αυτό να διασταυρωθεί εφόσον δεν μπορεί να βρεθεί η παλιά άδεια;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ΚΥΑ ασχολείται με υφιστάμενες γεωτρήσεις και πηγάδια. Και προφανώς μόνο για όσα είναι παράνομα γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα!!

 

Αν μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι έχει δικαίωμα χρήσης νερού ξεμπέρδεψε. Αυτό είναι το σημαντικό. Δεν είναι πάντα όμως τόσο απλό γιατί και οι αγρότες ακόμα και στη Λάρισα τις έχουν κάνει τις μαγκιές τους... π.χ Αγρότης ανοίγει γεώτρηση παράνομα χωρίς άδεια και ποτίζει με γεννήτρια, σε περιοχή που υφίσταται συλλογικό δίκτυο άρδευσης. Εκεί ακολουθείται άλλη διαδικασία.

 

Γενικότερα έχει περάσει στο κόσμο ότι είναι μια εύκολη διαδικασία (που όντως είναι σε σχέση με τη παλιά, δεν αντιλέγω) αλλά οι Διευθύνσεις Υδάτων έχουν άλλη άποψη...

 

 

Έχει κανείς υπόψη του, αν προβλέπεται κάποια διαδικασία αδειοδότησης για τις παράνομες γεωτρήσεις που δεν έχουν ούτε παλιά άδεια, ούτε χαρτί από ΔΕΗ, ούτε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες Περιφέρειες δέχονται σαν αποδεικτικό παλαιότητας και απλή βεβαίωση από Δήμο για την παλαιότητα της γεώτρησης. Το θέμα είναι αν εσύ μπορείς να πάρεις τέτοιο χαρτί... ;)

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Στερεάς Ελ. - Θεσαλλίας, ρώτησα και μου είπαν ρητά ότι δεν δέχονται τέτοιες βεβαιώσεις (νομίζω πως μου είπαν επίσης ότι τέτοιες οδηγίες έχουν, για να μην δέχονται), και δεν δέχονται γιατί γνωρίζουν ότι βεβαιώσεις από Δήμους παίρνονται σχετικά εύκολα.

 

Πάντως αν κάποια αυθαίρετη γεώτρηση δεν μπορεί να αδειοδοτηθεί στα πλαίσια των υφιστάμενων δικαιωμάτων, τότε δεν υπάρχει άλλος τρόπος, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

ilias για τον συγκεκριμένο νόμο του 2011 ποτέ δεν υπήρχε η απαίτηση για Τοπογραφικό Διάγραμμα,

 

Χάρτης (1:5000) ή απόσπασμα ορθοφωτοχάρτη με

τις ενότητες και τους κωδικούς των αγροτεμαχίων, ή

απόσπασμα ψηφιακής απεικόνισης όπου σημειώνεται

η ακριβής θέση του έργου υδροληψίας (x,y,z) σε προ−

βολικό σύστημα ΕΓΣΑ 87, καθώς και οι πλησιέστερες

υφιστάμενες υδροληψίες σε ακτίνα 200μ. από τη θέση

του έργου εις διπλούν.

 

Πάντως αν κάποια αυθαίρετη γεώτρηση δεν μπορεί να αδειοδοτηθεί στα πλαίσια των υφιστάμενων δικαιωμάτων, τότε δεν υπάρχει άλλος τρόπος, έτσι δεν είναι;

 

Αν δεν καταφέρεις να αποδείξεις με κάποιο τρόπο ότι η γεώτρηση είναι πριν από το 2005 δουλειά δεν κάνεις. Βέβαια αναμένουμε μέσα στην εβδομάδα την ανακοίνωση της νέας τροποποίησης που απλοποιεί ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Αν και αυτό δεν είναι και πολύ καλό για μας....

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο tectonator -και διαπίστωσα κι εγώ που το έψαξα για δική μου περίπτωση-. δεν υπήρχε υποχρέωση για τοπογραφικό. Τους αρκεί "ορθοφωτοχάρτης" με σημειωμένη πάνω του τη θέση της γεώτρησης και συντεταγμένες ΕΓΣΑ. Τώρα τι σημαίνει "ορθοφωτοχάρτης" (να πάρω screenshot από το google earth; Δε θα καταλάβουν τη διαφορά!), πως θα σημειωθεί η θέση και πως ένας γεωλόγος (ή και ούτε καν γεωλόγος γιατί δεν υπάρχει περιορισμός για το ποιός καταθέτει της δηλώσεις από όσο μου είπαν) θα βρει συντεταγμένες ΕΓΣΑ με gps χειρός (στην καλύτερη) και μάλιστα και υψόμετρο Ζ που ζητάει το ΦΕΚ και θα εξασφαλιστεί ταυτόχρονα η ακρίβεια που απαιτείται ώστε να ελεγχθούν οι απαιτήσεις για ελάχιστη απόσταση από τον άξονα τυχόν παρακείμενου δρόμου (αυτό είναι σοβαρό θέμα όπως καταλαβαίνουμε εμείς), μόνο οι εμπνευστές του συγκεκριμένου νόμου το γνωρίζουν... Μου φαίνεται για παρωδία η όλη υπόθεση...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφία από Google με σημειωμένη τη θέση της γεώτρησης από gps χειρός. Καλώς ή κακώς μεγάλη ακρίβεια δεν χρειάζεται. Γεώτρηση σημειώνουμε όχι όρια οικοπέδων, εμβαδά, ρυμοτομικές γραμμές κτλ. +-3m δεν υπάρχει πρόβλημα. Μια απλή καταγραφή θέλουν να κάνουν για να έχουν ένα αρχείο για το που περίπου είναι η κάθε γεώτρηση. Αυτό με το z από σπόντα μπήκε στο ΦΕΚ ή μάλλον γιατί απλά έπρεπε να μπει. Το x και y είναι που τους ενδιαφέρει.

 

Επίσης, περιοριστικά μέτρα και ελάχιστες αποστάσεις δεν ισχύουν για υφιστάμενες γεωτρήσεις. Μόνο για νέες.

 

Ο όλος νόμος έχει αρκετές τρύπες όπως λέει και ο tpanag και ως κύριο σκεπτικό έχει να δηλωθούν γρήγορα και οικονομικά για τους ιδιοκτήτες οι γεωτρήσεις σε αυτό το στάδιο. Μετά (όπως ακούγεται ήδη από το Υπουργείο Οικονομικών) ακολουθεί και το παράβολο/χρεώση για χρήση νερού... ;)

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.