Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών


Recommended Posts

Το διάγραμμα mollier είναι το πιο καλό παράδειγμα του τι εννοώ.

simollier.th.jpg

 

Και εσύ το διάγραμμα εντροπίας-ενθαλπίας βρήκες να τους δείξεις;;)

Link to comment
Share on other sites

Καλές δουλειές συνάδελφοι!

Θυμήθηκα και το αρχαίο: I smell dollars now (ISDN)!

 

Το τυρί το είδατε, τη φάκα όχι;; Τι ωραία περνά από την πίσω πόρτα η πιστοποίηση :)

 

Δλδ όταν τελειώνατε το Πολυτεχνείο και όταν πήρατε άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, δεν πιστοποιηθήκατε για κάποια επαγγελματικά δικαιώματα συνάδελφοι;;

Γιατί να πληρώσεις ή έστω και δωρεάν (λέμε τώρα), να εμπλακείς ξανά σε μια "διαδικασία" πιστοποίησης και από ποιόν άραγε;;

Από τις εταιρίες που φέρνουν συναφή εξοπλισμό όπως ακούγεται;

Απόφοιτοι ΙΕΚ είμαστε;;;

Γνωρίζει κανείς τις θέσεις του ΠΣΔΜΗ ή των κατά τόπους Συλλόγων επί του θέματος;; Μη ρωτήσω για το ΤΕΕ, δεν αφορά ΠΜ έτσι κι αλλιώς :)

 

Είναι σύννομο το να απαγορευθεί σε απιστοποίητο πλην όμως μηχανολόγο ή

ισοδύναμο με μηχανολόγο η ενεργειακή πιστοποίηση κτιρίων;;;

 

Και μια απορία ακόμα: Αν αύριο πρέπει να πιστοποιηθούν οι τοπογράφοι για κάποια τους δραστηριότητα, πόσο λογικό θα είναι ένας ηλεκτρολόγος ή ένας χημικός μηχανικός να πιστοποιηθεί για τη δραστηριότητα αυτή;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν το δίπλωμα οδήγησης.

 

Το ότι έχει κάποιος άδεια οδήγησης για μηχανάκι δεν σημαίνει ότι έχει δικαίωμα να οδηγεί μηχανή χωρίς την απαραίτητη άδεια.

Κάποιος που έχει άδεια οδήγησης για ΙΧ, πρέπει να δώσει άλλες εξετάσεις για να οδηγήσει νταλίκα.

 

Επίσης ειδικές εξετάσεις χρειάζεται ο χειριστής φορτηγού, φορτωτή, κλαρκ, κτλ.

 

Αντίστοιχη λογική ισχύει και εδώ, δηλαδή κάποιος που είναι μηχανικός πρέπει να πάρει ειδική άδεια για ειδικό τομέα εργασιών.

 

Μπορεί να μην αρέσει σε όλους, αλλά από την στιγμή που ο νόμος ισχύει για όλους είναι δίκαιος.

Link to comment
Share on other sites

Για να παρουμε αυτο το πιστοποιητικο τι διαδικασιες απαιτουνται?γινεται προφανως καποια επιπλεον μελετη απο το μηχανολογο..και που υποβαλλεται ωστε να παρουμε το πιστοποιητικο?τελικα παντα ολο και κατι καινουργιο θα προκυπτει...

Link to comment
Share on other sites

Οι ενεργειακή επιθεωρητές θα μάθουν την διαδικασία κατά την διαδικασία πιστοποίησης.

 

Οι ιδιοκτήτες ακινήτων δεν χρειάζεται να ξέρουν την διαδικασία. Όπως τώρα πάνε σε έναν Πολ. Μηχ. για την άδεια οικοδομής, έτσι θα πηγαίνουν στον ενεργειακό επιθεωρητή για το πιστοποιητικό.

Ο επιθεωρητής τους ζητάει τα απαραίτητα στοιχεία, θα πηγαίνει στον χώρο τους για μετρήσεις, θα κάνει την μελέτη και θα εκδίδει το πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Το τυρί το είδατε, τη φάκα όχι;; Τι ωραία περνά από την πίσω πόρτα η πιστοποίηση :)

πες τα χρυσόστομε !!!!!!!!

έχω βαρεθεί να τα λέω

 

Μπορεί να μην αρέσει σε όλους, αλλά από την στιγμή που ο νόμος ισχύει για όλους είναι δίκαιος.

αχαχαχα

ισχύει για όλους;;;; τότε γιατί με το καλημέρα σας αρχίσαμε τις εξαιρέσεις;;;

 

πχ προσωρινά μεχρι να γίνουν οι πιστοποιήσεις οι μηχανικοι με εμπειρία πάνω από 10ετία θα μπρούν να είναι ενεργειακοί επιθεωρητέ

και ένα μόνο σας λέω ακόμη τα σεμηνάρια δεν άρχισαν , εγώ λέω πως έχουμε μια 3ετία μέχρι την πρωτη πιστοποίηση

-------

τώρα ξέρετε γιατί οι σύλλογοι δε βγάζουν τσιμουδιά

γιατί έχουν μοιράσει την πίτα

κάνεις δε δινει δεκάρα για την ενέργεια, το περιβάλλον, τον χρήστη

όλοι τα λεφτά θέλουν να αρπάξουν και το κράτος και οι φορείς και οι συνδικαλιστές μας

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω την παρακάτω ερώτηση.Από ποιούς μηχανικούς τελικά θα βγαίνει αυτό το πιστοποιητικό και τι έγγραφα απαιτούνται για την έκδοσή του?ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο ενδιαφέρον σημείο είναι αν τα σεμινάρια που έχουν γίνει μέχρι τώρα θα ληφθούν υπόψη.

Θα ληφθούν?

 

Και εγώ είμαι της άποψης πως αν κάποιος το έχει διδαχθεί, δεν θα πρέπει να χρειάζεται πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα σε τι πρέπει να πιστοποιηθω. Στο αν περνάει τη Θερμομονωση το κτίριο?

 

Οι Μηχανικοί άνω 10ετίας δε θα δώσουν καθόλου εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσουν απο οτι εχω καταλαβει, απλα μεχρι να τελειωσει το πανηγυρι με τα σεμιναρια και τις εξετασεις αυτοι θα εχουν προσωρινο τιτλο επιθεωρητη και θα δουλευουν κανονικα. Οι υπολοιποι μετα οτι μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.