Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών


Recommended Posts

Η προυπηρεσία ξεκιναει απο την ημερομηνια κτησης του διπλώματος ή απο την αποκτηση αδειας ασκησης επαγγελματος??

Εχω την εντυπωση οτι ισχυει το 1 αλλα δεν παιρνω ορκο.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ιδέα.. αλλά δε λέει προϋπηρεσία ακριβώς, λέει ''επαγγελματική ή/και επιστημονική εμπειρία'' ..

επιστημονική εμπειρία δηλαδή? μετράνε και οι σπουδές? τα μεταπτυχιακά? οι έρευνες? τι?

καλά μου φαίνεται όλα στο περίπου είναι ακόμα.. ας περιμένουμε καλύτερα 2-3 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και αυτό

http://www.ypan.gr/docs/pd%20swmatos%20epithewritwn.pdf

 

δηλαδή εκτός από τα σεμινάρια πρέπει να έχουμε κ μεταπτυχιακό σε ενεργειακά θέματα και 3ετή επαγγελματική (ή/και επιστημονική? πιάνονται και οι σπουδές?) εμπειρία σε ενεργειακό σχεδιασμό? ή εγώ κάτι δεν κατάλαβα καλά ?

 

Είναι το παλιό σχέδιο νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο νεος νομος που δοθηκε για διαβουλευση ειναί ακομη χειροτερος απο τον προηγούμενο!

 

Ο μονος φορεας διαπιστευσης θα ειναι το τεε (τι εκπληξη!) και για αλλη μια φορα εμεις οι πτυχιουχοι μηχανικοι θα ειμαστε υποδιεστεροι.

 

Μια ερωτηση σε οποιον γνωριζει: είναι δυνατον να υπαρχει μονο ενας φορεας που θα μπορει να πιστοποιει ενεργειακους επιθεωρητες. Το ΕΣΥΔ δεν πιστοποιει φορεις και αυτοι με την σειρα τους πιστοποιουν προσωπικο;

 

Τελικα στην Ελλαδιτσα μας ολα αλλαζουν και ολα μενουν ιδια!

 

Συναδελφε ckiriako: εγω απο οταν πηρα πτυχιο και για ενα χρονο εκανα δουλειες του ποδαριου (σερβιτορος, delivery κτλ). δεν νομιζω να θεωρειται προυπηρεσια αυτο. (η προηγουμενη προταση ειχε χιουμοριστικο τονο :D )

Link to comment
Share on other sites

έχει χαθεί το αίσθημα δικαίου στην Ελλάδα, πια

μας βάζουν φραγές για άδεια Β τάξης και απονέμουν πάλι απλόχερα χωρίς ίχνος ελέγχου προγραμμάτων σπουδών σε άλλες ειδικότητες

Αν νομίζετε ότι ζούμε σε χώρα που σκέπτετε δίκαια και εφαρμόζει τους νόμους, μάλλον εγώ ζω αλλού

λυπάμαι άλλη μια φορά, που κανένας δεν κάνει την αρχή να μπει μια τάξη στο επάγγελμα του μηχανικού, η κοροϊδία συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλη αυτή η κατάσταση ξεκινάει απο την προσπάθεια να κρατήσουν κάποια επαγγέλματα ακόρεστα. Δεν έχει σχέση με την επαγγελματική κατάρτιση. Εξάλλου όσο σαρωτικές αντιλήψεις να έχει κάποιος για τα ΑΤΕΙ, δύσκολα θα στοιχειοθετήσει μία (έστω αληθοφανή) εξήγηση για το πώς είναι δυνατόν τοπογράφοι να ξέρουν περισσότερα για ενεργειακά απο Πτυχιούχους Ενεργειακής Τεχνολογίας ή Μηχανολόγους ή Ηλεκτρολόγους.

Το να προσπαθεί κάποιος να βγάλει νόημα σε τέτοιες καταστάσεις είναι χάσιμο χρόνου. Εάν πρόκειται ποτέ να λυθούν καποια θέματα, αυτό θα γίνει μέσω συσπείρωσης και αγώνα.

Μέχρι τότε υγεία να έχουμε και να είμαστε καλά γιατί εάν κάποιος πάρει το θέμα πολύ στα σοβαρά σύντομα θα καταλήξει με έλκος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός. Ποιοί μηχανικοί θα μπορούν να ασχολούνται με αυτό το πιστοποιητικό???

Link to comment
Share on other sites

παίζετε στις "ορέξεις" των υπευθύνων, όπου κάτσει η "μπίλια",

έχουν στείψει το μυαλό τους για να βρούν τους πλέον κατάλληλους...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός. Ποιοί μηχανικοί θα μπορούν να ασχολούνται με αυτό το πιστοποιητικό???

 

Όλοι οι ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ μηχανικοί ως ενεργειακοί επιθεωρητές θα μπορούν να ασχολούνται με το πιστοποιητικό.

 

Μπορούν και οι αρχιτέκτονες, τοπογράφοι, κτλ.

Από πρακτική άποψη, οι μηχανολόγοι έχουμε μεγάλο πλεονέκτημα καθώς το μεγαλύτερο μέρος της θεωρίας το έχουμε διδαχτεί ήδη στο πολυτεχνείο. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορούν να γίνουν επιθεωρητές και μηχανικοί άλλων ειδικοτήτων, απλά θα πρέπει να διαβάσουν περισσότερο.

 

Το διάγραμμα mollier είναι το πιο καλό παράδειγμα του τι εννοώ.

simollier.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.