Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

καλό....

 

ρε παιδιά με το AC17 εχω προβλημα στο 3D 

και ψάχνοντας στα 3D Settings μου βγάζει οτι η κάρτα δεν υποστηρίζει το OpenGL 

εχω μια amd 4750  

ψαχτηκα με drivers αλλα τίποτα..

 

οπότε πλέον πρέπει μάλλον να αλλάξω κάρτα 

εσείς με τι κάρτες είσαστε και έχετε καμια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε OpenGL και μνήμη κάρτας τουλάχιστον 512 K για το 17 ...

Στο γραφείο μία GeForce GTX 470 (1,2 M) μιά χαρά ...

Στο σπίτι μιά παλιότερη κάρτα, αν και ήταν Quadro FX3500, την άλλαξα πρόσφατα γιατί τα 256 K δεν ήταν αρκετά ...

Link to comment
Share on other sites

το έχω δει το λινκ

 

το θέμα που τίθεται στην δικιά μου περίπτωση είναι ότι η Motherboard μου είναι λίγο παλιά και έχει PCI-E 16x μόνο

 

και επίσης δεν έχω καταλάβει αυτόν τον διαχωρισμό μεταξύ καρτών για CAD (πχ quadro) και για games ( πχ gtx)

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα οικοπεδο με κλιση 40% θελω να κατασκευάσω ενα τοιχείο να πηγαινει παράλληλα με το εδαφος και ισως 20 cm πιο πριν ξερετε πως μπορει να γινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα οικοπεδο με κλιση 40% θελω να κατασκευάσω ενα τοιχείο να πηγαινει παράλληλα με το εδαφος και ισως 20 cm πιο πριν ξερετε πως μπορει να γινει αυτο?

"Χρόνια πολλά  και καλή χρονιά σε όλους"

το έδαφος θα το κατασκευάσεις "ως στέγη" με κλίση 40%

μετά θα κατασκευάσεις το τοιχείο ως "τοίχο" με ένα μεγάλο ύψος

και θα το "κόψεις" αφού πρώτα κατασκευάσεις μία άλλη στέγη με κλίση 40%

(για να καθορίσεις τα ύψη κοψίματος του τοιχείου "βάλε  μια τομή" στην κάτοψη -άνοιξέ την -

και όταν βρίσκεσαι στην  τομή μετακίνησε την β στέγη στο επιθυμητό ύψος του κοψίματος του τοιχείου σου)

 

υ.γ μετά επέστρεψε στην κάτοψη 

πιάσε τους τοίχους και την β στέγη και επέλεξε "κοπή άνω" 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τις Καλημέρες μου, έχω σχεδιάσει σύνθετο τοίχο με μόνωση από έξω και έχω τοποθετήση και κάποια κουφώματα.

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε ο μόνωση του τοίχου να '' γυρνάει '' και στους λαμπάδες των κουφωμάτων;

 

Καλό ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα βρεί τρόπο ώστε να κάνω τη μόνωση να γυρνάει,απλά είχα φτιάξει ένα άλλο σύνθετο "τοίχο" με πάχος π.χ 5cm,με cut fill της θερμομόνωσης και τον είχα τοποθετήσει στο "γύρισμα" των λαμπάδων.ΟΚ,έχει λίγο κόπο παραπάνω αλλά η δουλειά έγινε (από τη στιγμή που δε βρήκα τρόπο να γίνεται αυτόματα).
Αν παρόλα υπάρχει τρόπος και τον ξέρει κάποιος άλλος,ευκαιρία να το μάθουμε και εμείς... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.