Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή κάποιου ποσού οικοδομικής άδειας, αν δεν έχει γίνει καμμία εργασία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιά άσχετη με το θέμα παρένθεση, αν επιτρέπεται βέβαια:

χρωστούσαμε 330 δις και μας δίνουν και άλλα 110, άρα τελικά πόσα χρωστάμε 330-110= 220 ή 330+110= 440????

μπορεί να βγάλαμε πολυτεχνία αλλά ..... σε τέτοιες ερωτήσεις τι να πεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα!

Θα χρειαστώ επειγόντως τη συμβουλή σας μιας και δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό. Ετοίμασα φάκελο αδείας για υπόστεγο, έκανα λάθος από καθαρή άγνοια και πλήρωσα την μισή αμοιβή και λιγότερο στην τράπεζα, μιας και θα πληρωνόμουν εν καιρό.- Τώρα ο πελάτης για προσωπικούς του λόγους δεν προχωράει με την άδεια και ρωτά για την επιστροφή της αμοιβής.-

Link to comment
Share on other sites

Εσυ κρατάς το ποσό της αμοιβής για τις μελέτες που έχεις εκπονήσει συνυπολογίζοντας, τον χρόνο για την αρχική έρευνα και το κόστος φακέλου. Δες μήπως πρέπει τελικά να ζητήσεις περισσότερα απο τα πρώτα που κατέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, εμένα μου συμβαίνει κάτι ακόμη χειρότερο.

Ανάλαβα την έκδοση οικοδομικής άδειας για επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλής όχλησης, για λογαρισμό φίλου... πέρασε όλους τους ελέγχους, ΕΠΑΕ, ΓΟΚ, Η/Μ, ΔΕΗ, ΣΤΑΤΙΚΑ, και έφτασε στον έλεγχο αμοιβών..όπου και μου ανακοίνωσε ότι δεν θελει να συνεχίσει.. σαν καλή και ταυτόχρονα αφελής φίλη κάθε φορά που έπρεπε να πληρωθεί κάποιος άλλος εμπλεκόμενος συνάδελφος, τον ρωτούσα και μου έλεγε να το καλύψω και θα μου τα έδινε... με αποτελεσμα να έχω πάρει προκαταβολή 4000Ε και να έχω πληρώσει 15000Ε... και δεν φτάνει αυτό αλλά πήγε στην πολεοδομία με δικηγόρο γαι να πάρει την απλήρωτη άδεια πίσω...Σας παρακαλώ αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...στα παρακάτω ερωτήματα..

1. τα ποσά που έδωσα στους συναδέλφους μας, και φαίνονται κατατεθειμένα στην τράπεζα πως μπορώ να τα πάρω από τον ιδιοκτήτη;

2. η άδεια αφού δεν έχει πληρωθεί δεν είναι κανονικά πνευματική μου ιδιοκτησία;

3. από το ΤΕΕ μου είπαν ότι πρέπει να κάνω ανάλυση του κόστους αλλά δεν ξέρω πως γίνεται και τί να βάλω, το ποσό που προτείνεται από το ΤΕΕ; πως υπολογίζω τις εργατοώρες μου; κ.λ.π

και τα λέω αυτά γιατι από ότι υπολογίζω τα 15000 τα χάνω, επομένως θέλω εναλλακτική λύση για να πάρω πίσω τα χρήματα μου και μόνο...

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου;

1. Τα λεφτά αυτά θα μπορέσεις να τα διεκδικήσεις μάλλον μόνο με αγωγή. Πήγαινε σε δικηγόρο άμεσα!

2. Δεν είμαι σίγουρος. Κάνε κι εσύ μια επίσκεψη στην πολεοδομία και κάνε και μια αίτηση να πάρεις εσύ το φάκελλο, λόγω του ότι δεν έχει εξοφληθεί, για να δεις τι θα σου απαντήσουν.

3. Τις εργατοώρες σου θα τις υπολογίσεις βάζοντας όλο το χρόνο που απασχολήθηκες για οποιαδήποτε σχετική εργασία, από μετακινήσεις, μέχρι και κουβεντούλα με τον ιδιοκτήτη. Το κόστος της εργατώρας για κάθε μηχανικό είναι συνάρτηση της εμπειρίας του. Μπες στο site του ΤΕΕ και κάνε έναν άσχετο υπολογισμό αμοιβών για τακτοποίηση ημιυπαιθρίου για να δεις πόσο βγαίνει η εργατοώρα σου.

 

Το σημαντικότερο όμως από όλα είναι να συμβουλευτείς δικηγόρο για κάθε ενέργειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ harisma23.

Μπορώ μέσω του ΤΕΕ να διεκδικήσω τα χρήματα αλλά θα πάρει τουλάχιστον ένα εξάμηνο μέχρι να δουν την υπόθεσή μου και να στείλουν ένα ειδοποιητήριο-εξώδικο στον πελάτη μου για την πληρωμή της οφειλής του μέσα σε δεκαπέντε μέρες. Το θέμα είναι το πως θα υπολογίσω την αμοιβή μου, το ΤΕΕ λέει εκτός των άλλων:¨Ο προϋπολογισμός που θα υποβληθεί πρέπει να είναι αναλυτικός, μετά από προμέτρηση εργασιών και να έχει υπολογιστεί με τιμές ΑΤΟΕ, ΑΤΗΕ ή ΑΤΥΕ του τριμήνου που εκπονήθηκαν οι μελέτες του έργου.¨

ΈΧω μπερδευτεί...τα τιμολόγια αυτά είναι κατασκευαστικά και τα χειριζομουν στις μελέτες για προϋπολογισμό έργου στα δημόσια έργα... τώρα θα υπολογίσω τις εργασίες σαν να έχουν γίνει ή θα λάβω κάποιο ποσοστό για μελέτη;;;

 

τώρα που το ξαναδιαβάζω, μάλλον θα βγάλω τον προϋπολογισμό με τον τρόπο αυτό και επί αυτού θα ζητώ την αμοιβή του μηχανικού..όπως στις πισίνες π.χ.;;

Link to comment
Share on other sites

Καταθέτεις στο ΤΕΕ το σύνολο των μελετών που έχεις εκπονήσει, και μετά αναλαμβάνει το ΤΕΕ. Προυπόθεση να υπάρχει δήλωση ανάθεσης ή συμφωνητικό με τον πελάτη. Το ΤΕΕ κινείται νομικά και σου καταβάλλεται η αμοιβή μελέτης, εφόσον αποδεδειγμένα δεν σου έχει καταβληθεί ή έστω υπολείπεται τμήμα της.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι το πως θα αποδείξεις ότι τα χρήματα που κατατέθηκαν στην ΕΤΕ ήταν δικά σου ώστε να τα διεκδικήσεις.

Αυτή τη στιγμή έχει κατατεθεί στην ΕΤΕ ένα ποσό 15000.

Αυτά φαντάζομαι αφορούν και δική σου αμοιβή αλλά και των συνεργατών σου.

Άρα αν δεν σου οφείλει άλλα χρήματα για τις αμοιβές σου, μέσω του ΤΕΕ δεν μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα διότι δεν υπάρχει αμοιβή να διεκδικήσει το ΤΕΕ.

Μόνο δικαστικά πρέπει να προσπαθήσεις.

 

Αν σου οφείλει αμοιβή, τότε πρέπει να κάνεις αναλυτικό προϋπολογισμό του έργου με τιμές ΑΤΟΕ του 3μήνου που έκανες τις μελέτες που εκτέλεσες και κατέθεσες στο ΤΕΕ.

Αυτόν τον προϋπολογισμό θα δώσεις στο πρόγραμμα του ΤΕΕ και θα υπολογισθούν οι αμοιβές των μελετών που εκτέλεσες και κατέθεσες στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.