Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Για να θέσω ένα άλλο ερώτημα τώρα που μου ήρθε στο μυαλό. Με το δεδομένο ότι εδώ και 2 μέρες, καταργήθηκε πλέον η παρακράτηση (προκαταβολή ουσιαστικά) φόρου 20% για ΑΠΥ <300 ευρώ όπου αυτή εφαρμόζεται, δεν είναι απολύτως λογικό να συμβαίνει το ίδιο και με το ΦΕΜ (το οποίο επίσης αποτελεί προκαταβολή φόρου); Γιατί δηλαδή αν κόψω ΑΠΥ 300 ευρώ προς μια εταιρεία, δεν παρακρατείτει φόρος 20%, αλλά θα πρέπει να συνεχίζω να προκαταβάλλω ΦΕΜ 4% ή 10% για την παροχή των υπηρεσιών μου προς ιδιώτες;

Μη μου πείτε "και τι έγινε;". Έγινα και παραέγινε! Είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν πρόκειται να πάρουμε ξανά επιστροφή στο ορατό μέλλον από το πεθαμένο ελληνικό κράτος! Θέλω να τους δίνω από εδώ και πέρα, όσο γίνεται λιγότερα λεφτά προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί είναι άλλο; Προκαταβολή είναι και τα δύο ουσιαστικά. Αυτός που πληρώνει αλλάζει. Τέλος πάντων, τυπικά και με το γράμμα του νόμου, το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο. Άρθρο 52 του Κ.Φ.Ε. το ΦΕΜ και άρθρο 58 η παρακράτηση. Απλά μου κάνει εντύπωση η επιλεκτική αντιμετώπιση στο νομοσχέδιο. "Πείραξαν" όλα τα γειτονικά άρθρα του Κ.Φ.Ε. και το άρθρο 52 το άφησαν ανέπαφο! Είχαν εξαρχής υπόψιν τους φαίνεται, ότι σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες μεθοδεύσεις περί αμοιβών, έτσι και τροποποιούσαν και το 52, δεν ξανάβλεπαν ούτε 1 ευρώ ΦΕΜ αφού δεν θα υπήρχε πλέον απόδειξη πάνω από 300 ευρώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι όπως τα γράφεις.Δεν έχει σημασία η ονοματολογία αλλά η ουσία και η πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα έχει να κάνει με τις εισπράξεις του δημοσίου και με το κόστος είσπραξης.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το ίδιο "πρόβλημα" που αναφέρθηκε παραπάνω. Δηλαδη: έγινε κατάθεση στις 30/12/2010 στην ΕΤΕ, πήρα πρωτόκολλο στην πολεδομία στις 31/12/2010(λόγω αλλαγής ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ ακόμα θα τους κυνηγούσα,ούτε σφραγίδες δεν έχουν μέχρι σήμερα) και μπήκαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου στις 7/1/2011. Θέλω να κόψω την ΑΠΥ στις 30 ή 31/12/2010 για να δηλώσω το εισόδημα το έτος 2010. Όμως από την στιγμή που το ΦΕΜ θα κοπεί το 2011(αύριο σκοπεύω να το πληρώσω) η προκαταβολή του φόρου θα γίνει για το έτος 2011 και θα συμψηφιστεί(αφαιρεθεί ή προστεθεί) με τους φόρους του 2011 για την δήλωση φορολογίας εισοδήματος που θα κάνω τον Μάιο του 2012.Προφανώς αφού θα τα δηλώσω το 2010 και θα πληρώσω το 2011 το ΦΕΜ θα εισπράξω την επιστροφή εναν χρόνο αργότερα.Τεχνικά-λογιστικά γίνεται νομίζω,δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Θα ρώτησω όμως και το ΤΕΕ και την εφορία και θα ενημερώσω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ξερουμε σε τι μπουρδελο ζουμε ρε παιδια, γιατι βγαζουμε μονοι μας τα ματια μας?

Συναδελφε επρεπε να βγαλεις και το ΦΕΜ στην ωρα του...οι κυριοι της ΔΟΥ αφορμες ψαχνουν...λυση βεβαια θα υπαρχει αλλα μπλεκεις χωρις ουσιαστικο λογο...

Ας τα αφηνες ολα για το 2011 στην τελικη...

Φιλικα παντα ετσι?

Ουτε υποδειξεις θελω να σου κανω ουτε τον εξυπνο ουτε τπτ....απλα μου φαινεται περιεργο πως την ''πατησες'' ετσι...

Καλα ξεμπερδεματα παντως....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θελω να κοψω ΑΠΥ για Η/Μ μελετη.

εχει πληρωθει το ΦΕΜ 10%

και εχει γινει και η καταθεση στην ΕΤΕ ολο το ποσο της μελετης +ΦΠΑ

 

Στην ΑΠΥ γραφω για παρακρατηση 10% το ποσο του ΦΕΜ

την μελετη την εκανα για κατασκευαστη με Ο.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη θα εγκριθεί από πολεοδομία?

Αν ναι τότε δεν έχεις υποχρέωση να γράψεις τίποτα άλλο στην απόδειξη πλην του ποσού της αμοιβής και του ΦΠΑ (εκτός των στοιχείων του πελάτη και το είδος της μελέτης).

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη θα εγκριθεί από πολεοδομία?

Αν ναι τότε δεν έχεις υποχρέωση να γράψεις τίποτα άλλο στην απόδειξη πλην του ποσού της αμοιβής και του ΦΠΑ (εκτός των στοιχείων του πελάτη και το είδος της μελέτης).

 

εχει βγει αδεια ηδη , ειναι νεα οικοδομη.

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν η μελέτη δεν θα κατατεθεί στην πολεοδομία για έγκριση (ίσως αναθεώρηση?) τότε υπάρχει παρακράτηση φόρου 20% αν η αμοιβή είναι μεγαλύτερη από 300€.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.