Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Επειδη το εχει το τεε στη λιστα των  αρχειων με προβληματίζει.Σκέφτομαι να κοψω τις αποδείξεις τελος του χρονου και να μην αποδωσω φεμ.Αν με πιασουν σε καποιον ελεγχο με ποια λογικη θα μου τα ζητησουν αναδρομικα με προσαυξηση αφου εγω θα εχω κανει τη δηλωση του 13 και θα χω ξεμπερδεψει...Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο(μ αυτο το μπαχολο ολα ειναι πιθανα) να περασουν αναγκαστικα οι δηλωσεις απο ελεγχο στην πολεοδομια...

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΦΕΜ δεν είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό για τακτοποίηση. Το έχει μεν στη λίστα των αρχείων του συστήματος του ΤΕΕ αλλά απαιτούμενο δεν είναι (δεν το συνυπολογίζει στα βασικά στοιχεία της δήλωσης εκεί που λέει "υπολειπόμενα αρχεία για πληρότητα"). Απαιτούμενα είναι μόνο αυτά που αναφέρει ο νόμος στο άρθρο 11.

Το ίδιο ίσχυε και για τον 4014 εννοείται!!! Αυτά που είχε το σύστημα του ΤΕΕ (κρατήσεις, φεμ, κλπ) δεν τα ανέφερε πουθενά ο νόμος για πληρότητα φακέλου 4014.

 

Επειδη το εχει το τεε στη λιστα των  αρχειων με προβληματίζει.Σκέφτομαι να κοψω τις αποδείξεις τελος του χρονου και να μην αποδωσω φεμ.Αν με πιασουν σε καποιον ελεγχο με ποια λογικη θα μου τα ζητησουν αναδρομικα με προσαυξηση αφου εγω θα εχω κανει τη δηλωση του 13 και θα χω ξεμπερδεψει...Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο(μ αυτο το μπαχολο ολα ειναι πιθανα) να περασουν αναγκαστικα οι δηλωσεις απο ελεγχο στην πολεοδομια...

Εγώ μάζεψα ότι ΦΕΜ είχα μέσα στο 2013 και από βδομάδα θα πάω να τα πληρώσω στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Παρα τις αντίθετες αποψεις που υπάρχουν στο forum, η εφορια μου μου ειπε ξανά τα εξης:

α)Το φεμ πληρώνεται μεχρι τις 15 του επομενου μηνα που θα κοπει η αποδειξη.

β)Επειδη τωρα εχουμε Δεκέμβρη θα δεχτουν φεμ που αφορουν αποδειξεις του Δεκεμβρίου '13 πληρωμένα μεχρι τις 15-1-2014.

Link to comment
Share on other sites

Παρα τις αντίθετες αποψεις που υπάρχουν στο forum, η εφορια μου μου ειπε ξανά τα εξης:

α)Το φεμ πληρώνεται μεχρι τις 15 του επομενου μηνα που θα κοπει η αποδειξη.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΟ Κ.ΛΠ.

β)Επειδη τωρα εχουμε Δεκέμβρη θα δεχτουν φεμ που αφορουν αποδειξεις του Δεκεμβρίου '13 πληρωμένα μεχρι τις 15-1-2014.

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΥ ΚΑΙ ΦΕΜ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΗΣΗ (ΙΔΙΟ ΕΤΟΣ)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι εκαστοτε ελεγχοι θα γινονται απο την εφορια που υπαγεται ο καθενας, καλο θα ηταν πριν ειναι απολυτα σιγουρος για τις αποψεις του, να ρωτησει τον αντιστοιχο ελεγκτικο μηχανισμο.Γιατι οταν ερθουν να σου κανουν λεγχο δεν μπορεις να επικαλεστεις τα ¨κοκκινα" σχολια ενος φορουμ.....Εδω μας κλεισαν παρανομως τη β φαση του 4014 και δεν καναμε τιποτα, θα παμε να ρωτησουμε στην εφορια "που αναφέτεται" η αποψη τους?????

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα πεις στον ελεγχο "ετσι μου ειπε που υπαλληλος που καθοταν στο γραφειο 3 με το τσιγαρο στο στομα και το φραπε"???

 

Γιατι δεν ζητησες στη ΔΟΥ να στα δωσουν γραπτα?

 

Ο Ιασονας εχει δικιο.

Αν θες ψαξε και τις περασμενες 47 σελιδες να βρεις απαντησεις!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

...φανταζομαι κατι θα ξερει η εφορια παραπανω για να επιμενει στην αποψη οτι μεχρι 15-1 το φεμ  υπαγεται στην  ιδια χρηση(οικονομικο ετος)......

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω το λογο που γινεσαι επιθετικος....Πηγες στην εφορια και σου ειπαν κατι διαφορετικο;

Link to comment
Share on other sites

Εσυ γινεσαι ειρωνικη γιαυτο σου απαντησα ετσι.

 

Δεν διαβασες οτι εχει απαντηθει τωρα 47 σελιδες.

Οι συναδελφοι εχουν γραψει τις αποψεις του και συ απαντησες "η εφορια κατι περισσοτερο ξερει".

Οποτε γιατι να συζηταμε αλλο?

 

Εγω πριν 10 μερες πληρωσα ΦΕΜ για διαφορες ΑΠΥ, απο Φλεβαρη 2013- Οκτωβρη 2013.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.