Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Καλησπέρα.

'Οσον αφορά την συμπλήρωση του ΦΕΜ, στην αξία έργου τί συμπληρώνουμε? τον προϋπολογισμό του έργου? ή την συμφωνηθείσα αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τον προϋπολογισμό, για αυθαίρετα βάζεις 0, προσοχή στο χρόνο υποβολής γιατί απαιτεί εξόφληση μέσα στην ίδια μέρα αλλιώς έχει προσαύξηση  :shock:

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Με την ηλεκτρονική κατάθεση δήλωσης φόρου, θεωρώ πως μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν έχουμε κόψει ΑΠΥ το 2013 (γιατί τότε λάβαμε την αμοιβή) αλλά το ΦΕΜ το αποδώσαμε το 2014 γιατί τότε ελέγχθηκε και θεωρήθηκε η μελέτη.

Το πρόβλημα που φοβάμαι είναι πως το 2014 θα έχουμε λιγότερα έσοδα από αυτά που θα αφορούν τα ΦΕΜ.

Θα μπορέσουμε να τα περάσουμε ώστε να αφαιρεθούν από τον φόρο ή θα μας μείνουν αμανάτι;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα ΦΕΜ μπαινουν στη δηλωση του ετους που πληρωθηκαν.

Οτι υποβαλλεις ηλεκτρονικα απο 1/1/14, αυτα θα βαλλεις αυτοματα στη δηλωση του 2015.

Καποιοι που εκαναν και κανουν παρατυπιες με τα ΦΕΜ (πχ τα πληρωσαν Μαιο 2014 και θελου να τα βαλλουν στη δηλωση του 2014) θα εχουν προβλημα.

 

ΥΓ. Εγω εχω προβλημα και με τη δηλωση του 2014. Βαζω ακριβως το ποσο απο τα παραστασικα που εχω, τα οποια εχει και η ΔΟΥ (πηγα και τα τσεκαραν), τα οποια ειναι περασμενα και στον λογαριασμο του στο taxis και μου βγαζει σφαλμα στο κωδικο 601 και με στελνει για ελεγχο!! Ουτε οι διαχειρηστες του taxis ειχαν ιδεα τι συμβαινει....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Από την νέα χρονιά μάλλον κι αυτά τα ποσά θα βγαίνουν προσυμπληρωμένα χωρίς δυνατότητα διόρθωσης κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μαλλον, σιγουρα.

 

Αλλα ειναι τοσο καφενειο το πραγμα, ωστε οι ΔΟΥ ακομα δεχονται ΦΕΜ και κοβουν διπλοτυπα.

Συναδελφος πηγε και πληρωσε το Μαιο 2014, 1500Ε για να γλιτωσει την προκαταβολη... και το δεχτηκαν..

Αμ δε.....

Link to comment
Share on other sites

πάντως η ηλεκτρονική υποβολή ΦΕΜ ήταν από τις καλές εξελίξεις, εκείνες οι ουρές με τα καρμπόν στις δηλώσεις και οι Παρασκευές που δε δεχόντουσαν ΦΕΜ ήταν άστα να πάνε... το απαράδεκτο για μένα είναι ότι απαιτούν εξόφληση μέσα στη μέρα, δηλαδή αν άφηναν τρεις μέρες προθεσμία πληρωμής τι θα πάθαιναν?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Καταθεση φακελου προς πραξη χαρακτηρισμου για Δασαρχειο χρειαζεται να αποδωσουμε ΦΕΜ..??

 

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα σημερα μου απαντησαν οχι..

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο. Από την άλλη αν ο πελάτης σου είναι για παράδειγμα εταιρεία που θα πρέπει να σου παρακρατήσει το 20% της αμοιβής (για άνω των 300 ευρώ) μπορείς αν θες να προκαταβάλεις ΦΕΜ που είναι 10%, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι η εργασία σου υπόκειται σε θεώρηση από δημόσια υπηρεσία   ;)

 

το όφελος είναι διπλό αφού γλιτώνεις και τον κίνδυνο ο πελάτης να σου παρακρατήσει το 20% και να μην το αποδώσει.

 

όλα αυτά βέβαια δεν ισχύουν για πελάτη ιδιώτη που δεν παρακρατεί.

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.