Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ε.Σ. Μηχανικό


giannisp

Recommended Posts

Το μόνο πράγμα που έμαθα στην στρατιωτική μου θητεία είναι να μπορώ να χέ@ω έξω, όπου και αν βρίσκομαι δίχως να γκρινιάζω για τη βρωμιά, και επίσης να κοιμάμαι σε λεωφορείο. Τέλος έμαθα να οδηγώ ρετρό φορτηγά εποχής Σαπφούς Νωταρά. ^_^

Εγω εμαθα να κοιμαμαι ανασκελα χωρις να στριφογυριζω (χαλουσαν τα σεντονια φακελοι υποφακελοι πως τα ελεγαν), επισης να κοιμαμαι οπου μπορω οπως μπορω,μια φορα κεντρο με πηρε ο υπνος καθιστο στο κψμ που ειχε ομιλια για τα τροχαια. Ημουν απο σκοπια και ειχα ακουμπησει τον αγκωνα στο χερουλι της καρεκλας πλατος 2 ποντων και δεν επεσα παρα μονο οταν ηρθε ενας καραβανας και τραβηξε μια κλωτσια της καρεκλας μου και ξυπνησα :shock: Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Οκτ. 1986...

Ναύπλιο--> Λουτράκι--> Βρυσικά (Στέρνα,Καρβύλη, Καστανιές, προφυλακή στην Ν. Βύσσα σχοινακια 6 μήνες)... ήταν ο Μάρτης του 87 με το Σεισμίκ...

"Ανατινάξεις" και νάρκες κι ότι άλλο καλό...

Μετά, 731 κυριλέ (ήμαστε για λύπηση μ' οτι ζήσαμε στο τάγμα ανεπιθυμήτων)...

Κι είχα κι ειδικότητα Σκαπανές Πολιτικού Μηχανικού, μόνος 'κει πάνω... Οι άλλοι με τα βύσματα ούτε καν ανέβηκαν στον Εβρο...

Κι η ...πατρίδα, μας ...αμοίβει τώρα, "κατάλληλα"...

Link to comment
Share on other sites

... επισης να κοιμαμαι οπου μπορω οπως μπορω,μια φορα κεντρο με πηρε ο υπνος καθιστο στο κψμ που ειχε ομιλια για τα τροχαια.

 

Κι εγώ πριν πάω στρατό ήθελα τουλάχιστον μισή ώρα (στην καλύτερη) να "με πάρει ο ύπνος". Μετά το στρατό....κααααλά!!

Όποιος δεν έχει κάνει δεκανέας αλλαγής δεν ξέρει τι θα πει να κοιμάσαι πριν καν πέσεις....

Το δε Γερμανικό με το 4ο νούμερο, δεν το καταλάβαινα καν πως το άλλαζα....

 

Η πιο "καλή φάση" στο στρατό ήταν όταν γεννήθηκε ο γιος μου...Επειδή παρακαλούσα να με βγάζουν με υπηρεσιακό κάθε μεσημέρι (είχαμε εμπλοκή εκείνη την περίοδο, οπότε έξοδοι δεν προβλεπόταν) έκανα συνέχεια 4ο νούμερο....

Εκεί να δεις!! 3:00 με την μεσημεριανή αναφορά να φεύγω πλακωμένος από Τοξότες για Ξάνθη, 7:30 να είμαι πίσω --> σκοπιά 8-10, μετά προσπαθούσα να κοιμηθώ πριν τις 12:00, αλλά ήταν αδύνατο...και 3:30 εγερτήριο για σκοπιά....Όσο κράτησε η εμπλοκή ήμουνα κυριολεκτικά σαν ζόμπι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

γιαννη σε θυμαμαι....εσυ με ξεχασες :mrgreen:

ησουν τον υιο του καθηγητη μας οσο εκατσε στην μοναδα σου..

με τον υιο του αλλου καθηγητη απο την πατρα....

και η μοναδα ειχε πολλους Δ.Π.Θ

Link to comment
Share on other sites

Στρατονόμος ε; Χμμμ...ποτέ δεν συμπάθησα αυτό το σώμα...γιατί άραγε; :P

 

Λόγω του ότι, παλιά λέγονταν ΕΣΑ με όλα τα ...συνακόλουθα! Ακόμα και τότε που πήγα εγώ υπήρχαν ..."κατάλοιπα". Να φανταστείς κάναμε εκπαίδευση μποξ και καράτε. Ο Κωνσταντίνου και ο Ζαχόπουλος μας ..."έδερναν" αλύπητα!!!! Τώρα ελπίζω να έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα.....

 

Εγώ πάντως δεν ξαναφόρεσα καπέλο μετά τη βασική εκπαίδευση στην Τρίπολη.....ούτε ποτέ ξαναέδεσα τα κορδόνια μου....χαχαχαχα

 

Δεν βρήκες φαίνεται μπροστά σου ποτέ κανένα ...μικτό!

Link to comment
Share on other sites

μια φορα κεντρο με πηρε ο υπνος καθιστο στο κψμ που ειχε ομιλια για τα τροχαια. Ημουν απο σκοπια και ειχα ακουμπησει τον αγκωνα στο χερουλι της καρεκλας πλατος 2 ποντων και δεν επεσα παρα μονο οταν ηρθε ενας καραβανας και τραβηξε μια κλωτσια της καρεκλας μου και ξυπνησα :shock:

 

ΕΛΔΥΚ, ήμουν δεν ήμουν 2 βδομάδες εκεί. 4ο νούμερο το λεγόμενο ΜΠΑΧΑΛΟ! Τα νούμερα ήταν τόσο χάλια που δεν κοιμόσουν 4 ώρες σερί..

Εκεί κατάλαβα τι θα πει κοιμάμαι όρθιος! Με 38+ βαθμούς το βράδυ, να προσπαθώ να κρατηθώ ξύπνιος ρίχνοντας νερό από το παγούρι κάθε 5 λεπτά στο κεφάλι μου! Τρελές φάσεις.. Σκοτείνιαζαν τα πάντα σε μία στιγμή, και δεν έβλεπες τίποτα και όταν επανέρχονταν ήσουν έτοιμος να πέσεις κάτω!! :shock: Κάποια στιγμή κάθισα σε ένα τρέιλερ (τρέιλορ το έλεγαν :P ) και νομίζω ότι με πήρε ο ύπνος για 5 λεπτά!! Όταν ξύπνησα είχα φρικάρει γιατί αν με έβλεπαν καθιστό θα είχα άλλα προβλήματα...

 

Προς το τέλος της θητείας μου ο δίκας "ανακάλυψε" έπειτα από 1.5 χρόνο το μπάχαλο - καψόνι με το νούμερο και το επανέφερε όπως θα έπρεπε να είναι. Τι μου θυμίσατε πρωινιάτικα..

 

Καλημέρες!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ησουν τον υιο του καθηγητη μας οσο εκατσε στην μοναδα σου..

αυτός που άκουγε γουοκμαν την ώρα που εμείς ακούγαμε "πιο δυνατά το δεξίιιι" στην παρέλαση? Ναι θυμάμαι....:)

 

με τον υιο του αλλου καθηγητη απο την πατρα....

Ναι, τον θυμάμαι κι αυτόν...πολύ πιο προσγειωμένος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.