Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ε.Σ. Μηχανικό


giannisp

Recommended Posts

εγω πιο νεος ημουν 302 Α

κεμχ

95 τμχεθ (ροδος)

95 ΑΔΤΕ δοιηκηση μηχανικου , γραφεας και μηχανικος εκει

και τελος κεπικαριος στο λουτρακι

 

έλα ρε σειρά!!

 

ΚΕΜΧ-3ος Λόχος--ΣΜΧ: Εκπαίδευση Πλωτά(κωπηλασίες, πλωτές πεζογέφυρες κλπ)--ΚΕΜΧ-Λόχος σκαπανέων (εκρήξεις κλπ)--79 ΛΜΧΕΘ Σάμος (Διμοιρία Αμφιβίων)--79 ΑΔΤΕ (Απόσπαση βύσμα-4 γραφείο-15 μέσα-1 έξω όμως :( )--79ΛΜΧΕΘ--ΛΕΛΕΕΕΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Αεροπορια καταταξη σειρα ΣΤ 95 στην Τριπολη.

Οδηγος οχηματων, για εκπαιδευση στο Τατόι, το 6μηνο στα Χανια στην 115ΠΜ, απολυση απο Τατόι στην ΜΕΥ οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω και εγώ με την σειρά μου:

2004Α ΕΣΣΟ (286)

Αυλώνα -> ΥΕΑ Αυλώνα -> ΣΕΑΠ (1 μήνα εκπαίδευση ολμιστή) -> Λήμνο -> Αμύνταιο απ' όπου και απολύθηκα.

 

Τώρα ρε παιδιά για το πώς πέρασα, τί να πω; Σαν μαυροσκούφης χάλια αλλά το ωράριο ήταν αυτό που μου έδινε κουράγιο. Εκτίμησα το οκτάωρο σαν Δόκιμος :) :) :).

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διόρθωση εκ παραδρομής έγραψα 93β στο προηγούμενο post

 

ενώ είναι 93Α εσσo ή 223 σειρά

 

Ναύπλιο κεμχ σκαπανέας πολιτικός Μηχανικός , λυβ

Λουτράκι ξα.. πλωτά

Γιάννενα 708 τμχ

Καλπάκι 785 μτπ

Γ Υ Σ ( τοπογραφική μοίρα στρατού )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

303 ή 2008 Β' ΕΣΣΟ - 9μηνο

 

1ος Λόχος Ναύπλιο ---> Ο καλύτερος λόχος αλλά πολύ χάλια το στρατόπεδο...μαυρίλα...

 

Πλωτά Λουτράκι ---> Από τα καλύτερα καλοκαίρια που έχω κάνει..κάθε μέρα παραλία...

 

3ος ΛΜΧ ΒΑΛΤΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ ----> Τέρμα Θεού. Η μονάδα του μηχανικού με τα περισότερα μόρια στην Ελλλάδα. Αρκετές υπηρεσίες αλλά ηρεμία γενικά (αν εξαιρέσεις τους ΕΠΟΠ). Η Ορεστιάδα κακάσχημη. Το περισσότερο κρύο που έχω νιώσει στη ζωή μου (-17). Σχοινάκια τραγικά...μέσα στη βροχή και ύπνος μέσα στη λασπουριά...

 

Απόσπαση για ΔΜΧ 16η ΜΕΡΑΡΧΙΑ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ ----> κόλαση...κάθε μέρα υπηρεσία...ατελειώτη σκοπιά...ζώα όλοι οι στρατιωτικοί...3 μέρες πριν απολυθώ ο παραδιπλανός μου (στα κρεββάτια) αυτοκτόνησε...(όχι λόγω στρατού)

 

Επιστροφή και απόλυση από Βάλτο Ορεστιάδας.

 

Συμπέρασμα ----> Δεν υπάρχει πιο παρασιτικό κομμάτι της κοινωνίας μας από αυτό που λέγεται στρατός και στρατιωτικοί ...

 

Όσο σκέφτομαι που πάει το ΦΠΑ που πληρώνω κάθε τρίμηνο τρελλαίνομαι...

 

Έχει στηθεί ένα πανηγυράκι από το οποίο θησαυρίζουν άπειροι...

 

Η νοοτροπία, η ανοργανωσιά και ο τρόπος σκέψης όσων είναι μέσα στο στρατό αγγίζει τα όρια όχι μόνο του παραλογισμού αλλά και της ψυχασθένειας...

 

Κατά τη γνώμη μου είναι θέμα χρόνου να λήξει όλο αυτό γλέντι και η θητεία να γίνει προαιρετική ή ανταλλάξιμη με κοινωνική εργασία.

 

Τόση πολύ μιζέρια μαζεμένη σε τόσα λίγα τετραγωνικά δεν νομίζω να ξαναδώ ποτέ μου...

Link to comment
Share on other sites

Ψαρούκλες, πππροσοχηηηηή!!! Τι μου θυμίσατε τώρα.

 

1993Α ΕΣΣΟ (σειρά 222 ή 223, δεν θυμάμαι πια). Σύνολο 19 μήνες (στρατιώτης).

 

ΚΕΜΧ, 2 μήνες, ΣτρΜΧ.

 

ΚΕΥΠ (Λαμία), 15 μέρες, μετάταξη ΣτρΥΠ (ειδικός επιστήμονας λόγω μεταπτυχιακού γαρ).

 

98ΣΥΠ (Μυτιλήνη), 4,5 μήνες, ειδικός επιστήμονας με ειδίκευση σε: 1) ενδελεχής καθαρισμός στην "Καλλιόπη", 2) μαγειρεία (καθαρίζοντας τόνους πατάτας και μεταφέροντας κρέατα από το ψυγείο με σφραγίδα 1967, τα είδα με τα μάτια μου), 3) "όνια" (για τις παλιοσειρές που θυμούνται πως λέγονταν τα ψώνια στο στρατό), 4) 3 2ωρα σκοπιά την ημέρα (πρωί, απόγευμα και ξημερώματα, συνήθως 2-4 ή 4-6), 5) "σκοινάκια", 6) πορείες 5km με πλήρη εξοπλισμό στο πεδίο βολής χωρίς να γίνει βολή, έτσι για τη βόλτα , 7) βολές στο πεδίο βολής (1 φορά τον μήνα τουλάχιστον), 8-) απασφάλιση και άδειασμα "ληγμένων" όλμων και χειροβομβίδων, 9) βραδυνά "ντου" από μονάδες ΛΟΚ με έρπην, 10) 10δες μέρες φυλακή και τέλος 11) χειριστής Υ/Η (καταγραφή σε πρόγραμμα με καρτέλες του εξοπλισμού που ερχόταν από 651ΑΒΥΠ (Άγιος Στέφανος) και διατίθεντο στις μονάδες όλου του νησιού, δεν θυμάμαι πια τις προδιαγραφές του PC). Ευτυχώς η ημέρα είχε μόνο 24 ώρες, αλλιώς και κάτι ακόμα θα μας έβαζαν να κάναμε. Όπως καταλαβαίνετε από το 1993 δεν έχω ξαναπατήσει στην Μυτιλήνη και δεν πρόκειται, εκτός αν αναγκαστώ λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

 

ΓΕΕΘΑ (Αθήνα), υπόλοιποι 12 μήνες, στο τάγμα (όχι στα πάνω γραφεία, που δεν έκαναν υπηρεσίες), 12 μέσα, 1 έξω, 3 2ωρα σκοπιά την ημέρα (το βραδινό όπως πάντα 2-4 ή 4-6) και μερικές φορές και 3ωρα, αγγαρείες σε "Καλλιόπη" και μαγειρεία, και τέλος υπηρεσία σε γραφείο του Δ' κλάδου (Τμήμα Έρευνας & Τεχνολογίας) με την επιστημονικότατη ευθύνη να δακτυλογραφώ σε PC τα κείμενα (ποιήματα, πεζά, στιχάκια, κλπ.) και τα ψώνια της λαϊκής και του supermarket της γυναίκας του αξιωματικού (Πλοίαρχος ΠΝ) του γραφείου. Επίσης γραφέας ΕΘΚΕΠΙΧ (για να αποφύγω την βραδυνή σκοπιά) και τέλος τους τελευταίους 4 μήνες αποθηκάριος οπλισμού με 2-3 μέσα, 1 έξω (κάπως καλύτερα, χωρίς αγγαρείες και από σκοπιές, μόνο βραδινό περίπολο 10-12). Βέβαια στο "Πεντάγωνο", λόγω συνωστισμού στρατηγών, οι "φυλακές" έπεφταν σαν τα στραγάλια. Μάζεψα (μαζί με την Μυτιλήνη) 120 μερούλες (90 υπηρετήσιμες), τις οποίες όμως μου "έσβησε" λοχαγός του τάγματος σαν ανταμοιβή που του έμαθα Η/Υ (τότε 80386 και 80486, MS-DOS, Windows 2.0, κλπ.).

 

Όσον αφορά για τη νοοτροπία των "στραταίων", τα είπαν άλλοι συνάδελφοι σε προηγούμενα post. Στο ΚΕΜΧ, Ανθυπολοχαγός μου έριξε 20 μέρες φυλακή, γιατί δεν παραδεχόμουν ότι οι στρατιωτικές σχολές τους μάθαιναν καλύτερα και περισσότερα απ' αυτά που μάθαμε εμείς στα Πολυτεχνεία και άρα ήταν ανώτεροι μηχανικοί.

 

Αυτά και μη χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.