Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικά κείμενα εφαρμογής Ευρωκωδίκων - Έναρξη Ισχύος Ευρωκωδίκων


 
KF

Recommended Posts

Καλημέρα. Παρακολούθησα παλαιότερα το θέμα στο φόρουμ. Υπάρχει καμία τελευταία εξέλιξη; Γνώριζα για αλλαγή τελεσίδικα στις 31/03/10. Από την πολεοδομία μου είπαν πως ακόμα δεν τους έχει έρθει σχετική εγκύκλιος. Τα προγράμματα που δουλεύετε ενημερώθηκαν; Γνωρίζεται αν θε υπάρξει ταυτόχρονη εφαρμογή με τους ΕΑΚ και ΕΚΩΣ ή ως τώρα υποτίθεται ότι είμασταν σε παράλληλη εφαρμογή; Ευχαριστώ.

 

Δεν μπορω να καταλαβω βρε συναδελφοι τι γινεται με αυτους τους Ευρωκωδικες.Τι θα κανει το Υπουργειο; Αντι να βγαλει την απαραιτητη Υπουργικη αποφαση για την ισχυ τους εβγαλε (ΦΕΚ 270 Β /16-3-2010!!!) 2 αποφασεις περι τροποποιησης των ΕΑΚ2000 και ΕΚΩΣ2000.Καμμια αναφορα στους Ευρωκωδικες

Link to comment
Share on other sites

"Εγκρίνουμε τις πιο κάτω συμπληρώσεις και διευκρινήσεις του Κειμένου και των Σχολίων του Ελληνικού Αντισεισμικού Κανονισμού ΕΑΚ 2000 , όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σήμερα, ως ακολούθως:

 

Εγκρίνουμε την αναθεώρηση - αντικατάσταση του Αρθ-18.4.9 του Ελληνικού Κανονισμού Ωπλισμένου Σκυροδέματος ΕΚΩΣ 2000 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σήμερα, που αφορά τα Κοντά Υποστηλώματα "

 

Μα επί της ουσίας είναι ίδια.

Αυτό

Αποφ-Δ17α/32/10/ΦΝ429/04 (ΦΕΚ-447/Β/5-3-04)

με αυτό

Αποφ-Δ17α/01/45/ΦΝ429/10 (ΦΕΚ-270/Β/16-3-10)

 

έχουν πολύ μικρή διαφορά όπως το είδα πρόχειρα

 

Γιατί μιλάει για έγκριση?

 

16/3/2010?? Μα 31-3-2010 υποτίθεται ότι αλλάζουν....μα τι γίνεται πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παραπάνω ξέρουν για να το κάνουν αυτό τέτοια εποχή! Κάτι θα ξέρουν... Θα ισχύουν για καιρό ακόμα ΕΑΚ ΕΚΩΣ! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω βρε συναδελφοι τι γινεται με αυτους τους Ευρωκωδικες.Τι θα κανει το Υπουργειο; Αντι να βγαλει την απαραιτητη Υπουργικη αποφαση για την ισχυ τους εβγαλε (ΦΕΚ 270 Β /16-3-2010!!!) 2 αποφασεις περι τροποποιησης των ΕΑΚ2000 και ΕΚΩΣ2000.Καμμια αναφορα στους Ευρωκωδικες

 

Το ανεκδοτο συνεχιζεται.Το ΥΠΕΧΩΔΕ με την Δ17α/08/61/ΦΝ275/30-3-2010(!!!!) εγκυκλιο του εκανε γνωστο σε ολες τις υπηρεσιες την παραπανω τροποποιηση του ΕΑΚ και του ΕΚΟΣ.

Λεπτομερειες στην http://www.sate.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από off the record συνομιλία με κεντρικά μου είπαν ότι από 1-1-2011 θα έχουν ισχύ αποκλειστική. Θα πάμε μαζί με ΕΑΚ+ΕΚΩΣ μέχρι το τέλος του 2010. Δεν μου είπαν όμως αν θα βγάλουν και κανένα χαρτί. (Μάλλον όχι....) Για νεότερα θα ξαναποστάρω.

 

Το ανεκδοτο συνεχιζεται.Το ΥΠΕΧΩΔΕ με την Δ17α/08/61/ΦΝ275/30-3-2010(!!!!) εγκυκλιο του εκανε γνωστο σε ολες τις υπηρεσιες την παραπανω τροποποιηση του ΕΑΚ και του ΕΚΟΣ.

Λεπτομερειες στην www.sate.gr

 

Απλά έκανε ΦΕΚ όλες σχεδόν τις γνωματεύσεις που κατά καιρούς έδινε ο ΟΑΣΠ!!!! Φυσικά αυτό έπρεπε να γίνει πριν καιρό και είναι άσχετο με EC....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ γνωστή εταιρία λογισμικού διαφημίζει ότι αναβάθμισε το λογισμικό της και ενσωμάτωσε τους ευροκώδικες. Αξίζει να αγοράσω την αναβάθμιση η να περιμένω;.

Το συγκεκριμένο λογισμικό εγώ το αγόρασα πριν 6 μήνες και τώρα πρέπει να το πληρώσω σχεδόν σαν καινούργιο για την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ελλας το μεγαλείο σου.....

στην δική μου πολεοδομία δεν τους έχει έρθει κανένα ενημερωτικό σχετικό έγγραφο και συνεχίζουν να ελέγχουν με ΕΑΚ. και όπως μου είπε και ο προϊστάμενος αλλά και ο αρμόδιος υπάλληλος ελεγκτής των στατικών θα συνεχίζουν να ελέγχουν με τον ΕΑΚ μέχρι να τους στείλουν σχετικό έγγραφο....και πολύ καλά θα κάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Kαι ξερεις τι θα γινει ε??? Θσ στειλουν εγραφο την 4/6/2010 (λεμε τωρα) και θα γραφει.."απο 6/6/2010 ολες οι μελετες με ΕΚ...."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.