Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

Κατσε το βρηκα...

 

Μπορει να γινει...Δλδ αλλος μηχανικος στο κελυφος και αλλος στα ΗΜ..

Απλα δεν μπορει να μπει ποσοστο..

Δλδ στο κελυφος 50% εγω και 50% ο ΜΜ....

Ποσοστο μπορει να μπει μονο επι τις συνολικης αμοιβης για τη ΜΕΑ....

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε πριν από λίγο η νέα έκδοση 7.6 που περιλαμβάνει και τις αμοιβές για ενεργειακές επιθεωρήσεις καθώς και μελέτη "Ψύξης" ως ποσοστό του κλιματισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω το emotion με το χειροκροτημα για να βαλλω...

 

Ενα ΜΕΓΑΛΟ μπραβο...!!!!!

 

 

Μια μικρη ερωτηση..

 

Εχω τον προυπολογισμο περιβαλλοντα με τον συμβατικο τροπο..

Αν τον ιδιο αυτο προυπολογισμο τον στο "κελι" του αναλυτικου, η αμοιβη για τον περιβαλλοντα χωρο θα βγει η ιδια???

 

ΥΓ. Ειχα ενα προβλημα σε περιπτωση διαρρυθμισης, αναλυτικου και ΜΕΑ...Θα το κοιταξω και θα ρωτησω αυριο..

Link to comment
Share on other sites

Στη νέα έκδοση 7.6 ναι θα βγουν ίδιες αμοιβές. Σε παλιότερες εκδόσεις πιθανόν και όχι, καθώς υπήρχε στο σημείο αυτό (αναλυτικός περιβ. χώρου, αλλά με ταυτόχρονη πολλαπλή εφαρμογή) ένα μικρό bug το οποίο έχει διορθωθεί αμέσως μόλις εντοπίστηκε από κάποιον συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το προβλημα..

 

Οταν επιλεγω και επιβλεψη στη ΜΕΑ χαλαει ο πινακας των αμοιβων και δεν εχω αμοιβη επιβλεψεις ΜΕΑ...

 

ΥΓ. Ειχα δωσει καποτε καποια λινκ για αστυνομικα τμηματα, κωδικους εφοριας και ΙΚΑ...

Ειχα προτεινει να μπουν πρασινα βελακια (οπως με τους ΤΚ)...

Αλλα ακομα τιποτα... :sad:

post-5598-131887269541_thumb.jpg

post-5598-131887269558_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

terry , λυπάμαι που τα ξεχασα. Θα τα βάλω όμως και τα link καθώς το bug που δείχνεις στις εικόνες απαιτεί διόρθωση.

Αύριο τα νεότερα.

 

 

 

Διορθώθηκε το bug. Ξανακατέβασε το αρχείο και θα είναι εντάξει.

Δεν ήταν κάτι σοβαρό. Τα αποτελέσματα ίδια ήταν και στις δύο περιπτώσεις, απλώς κάτι παύλες χανόταν και χαλούσε η παρουσίαση.

Εμφανιζόταν μόνο με αναλυτικό και γι' αυτό και μου είχε ξεφύγει.

 

Έβαλα και τα λινκ που ήθελες.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μία φορά μπράβο για την προσπάθεια

 

1. Στις δηλώσεις Μηχανικού-Ιδιοκτήτη για ρεύμα μήπως θα μπορούσε να προστεθεί επιλογή RTF?

 

2. Στον πίνακα του αναλυτικού προϋπολογισμού γιατί δε λειτουργεί η ροδέλα του ποντικιού ώστε να κατεβαίνει όλο το παράθυρο?

 

3. Μπορείτε να βάλετε ένα σύνδεσμο τόσο στις Τρέχουσες τιμές του αναλυτικού όσο και σ΄αυτές της Εγκ. 8/90 ΥΠΕΧΩΔΕ, ώστε όταν προσθέτουμε κάποια ειδική εργασία να βρίσκουμε εύκολα την τιμή μονάδος? Θεωρώ ότι θα είναι σημαντική προσθήκη!

 

4. Θέλω με προϋπολογισμό Σ=200.000 ευρώ (προκύπτει από αναλυτικό), να υπολογίσω μόνο επίβλεψη για έργο κατηγορίας στατικά IV και μόνο για τα στατικά. Από τον τύπο του

β=Κ=+.......κ.τ.λ.

υπολογίζω με το κοπιουτεράκι μου ότι β=4,955599622, ενώ το πρόγραμμα το βγάζει β=4,94. (????)

Αυτό έχει ως συνέπεια να υπολογίζω εγώ αμοιβή επίβλεψης Α=9.911,20 ευρώ ενώ το insoft Α=9.880,00 ευρώ. Για ποιο λόγο αυτή η διαφορά?

 

5. Στον ίδιο πίνακα που βλέπω τους υπολογισμούς παραπάνω, βλέπω ότι πρόγραμμα μου περνάει και αμοιβή επιμέτρησης 40% του Α. Δεν θέλω αμοιβή επιμέτρησης, πως μπορώ να την αφαιρέσω, ώστε να πάρω εντολή πληρωμής μόνο για την καθαρή αμοιβή επίβλεψης?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και τα λινκ που ήθελες.

 

 

ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ...!!!!!!!

 

(πιστευω οτι θα τους βοηθησουν ολους τα λινκ αυτα...!!!! )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.