Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια κι εγώ ως νέος που πρώτη φορά βγάζω αμοιβές. Αγόρασα πρόσφατα το πρόγραμμα της insoft που θεώρησα βάσει της δοκιμαστικής έκδοσης ως το πιο εύχρηστο.

 

Το θέμα μου όμως είναι τελείως διαδικαστικό και όχι λειτουργικό του προγράμματος.

 

Θα ήθελα να μάθω ποιές μελέτες και επιβλέψεις πρέπει να τσεκάρω στη δεξιά στήλη, των μελετών. Το βασικό μου πρόβλημα είναι τα μηχανολογικά, που θα τα αναθέσω σε μηχανολόγο και θέλω να ξέρω τι αμοιβή προκύπτει εκεί. Ανάλογα τι μου έχουν πει κάποιοι με άλλα προγράμματα ή βάσει του προγράμματος του ΤΕΕ προκύπτουν αμοιβές απο 8600-12000 (πρόκειται για ισόγεια κατοικία 65 τμ σε εκτός σχεδίου 2,5 στρ.) Το 12000 το καταλαβαίνω πως είναι υπερβολικό. Το 8600 κοντά στο σωστό και βάσει αυτού, που υπολόγισα περίπου και μόνος μου, συμφώνησα με τον πελάτη. :confused:

 

Αν με καθοδηγούσε κάποιος αναλυτικά ποιές επιλογές πρέπει να τσεκάρω στις μελέτες και επιβλέψεις (είτε με πμ είτε εδώ) ή βάσει ποιού νόμου απαίτούνται ή όχι και οι αντίστοιχες επιβλέψεις κάποιων μηχανολογικών θα με βοηθούσε πάρα πολύ. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα κάπου ενδιάμεσα στο μήνυμα πως είναι ισόγεια κατοικία 65 τμ σε εκτός σχεδίου 2.5 στρεμμάτων και η άδεια θα κατατεθεί το συντομότερο δυνατό. Έως μέσα Ιουλίου σίγουρα πάντως έτσι για να δώσω ένα χρονικό όριο. Ο χρόνος που παίζει ρόλο? Στο νόμο με τις 5πλασιασμένες εργοδοτικές εισφορές ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλλεις

 

-Υδρευση

-Αποχετευση

-Ηλεκτρικα

-Κλιματικσμο ή/και θερμανση

-Παθητικη

-Ενεργειακη Αποδοση με επιλεγμενες τις προηγουμενες Η/Μ μελετες..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μέχρι τώρα καλά, απλώς είχα βάλει και καύσιμο αέριο και ίσως τον κλιματισμό να τον βάλουμε ως 50% της θέρμανσης. Και μια "χαζή ερώτηση"...θα είναι τσεκαρισμένες οι μελέτες (1ο κουτάκι), το 3ο κουτάκι λόγω ενεργειακής απόδοσης, αλλά και το 2ο των επιβλέψεων, σωστά? Όλα τσεκάρονται δηλαδή στις Η/Μ μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα κάνει και ενεργητική πυροπροστασία.

Αλλά δεν ξέρω σε εκτός σχεδίου αν επιβάλλεται Φ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Οι αμοιβές μπορούν να υπολογιστούν με μειωμένο συντελεστή 0,60 εάν θέλεις. Ίσως γι' αυτό προκύπτουν οι διαφορές των αμοιβών που σου είπαν οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Η παθητική δεν χρειάζεται να πάει στον μηχανολόγο, την κάνεις εσύ.

 

@ Faethon : Ενεργητική για 65 μ2 κατοικίας λόγω Φ.Α. ? Δεν το'χω ξανακούσει. Που το είδες αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.