Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

@JTB

Θα υπάρξει έκδοση για τα αυθαίρετα. Πρώτα όμως πρέπει να ψηφιστεί ο νόμος, να παρουσιάσει το ΥΠΕΚΑ την μορφή που θα έχουν τα απαιτούμενα έντυπα και να ενημερωθεί το σύστημα του ΤΕΕ για τις αμοιβές. Κάπου δηλαδή κατά τα μέσα Σεπτεμβρίου.

 

@terry

Αν δεν έχει λυθεί το πρόβλημα που ανέφερες πάρε ένα τηλέφωνο να δούμε τι συμβαίνει.

Όσο για τις σελ. 3-4 της απογραφής ΙΚΑ δεν προβλέπεται κάτι άμεσα. Μελλοντικά ίσως

γίνει, αλλά για την ώρα θα υπάρξουν άλλες προτεραιότητες (βλ. αυθαίρετα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω μια άδεια αλλαγής χρήσης ισογείου από χώρο συνάθροισης κοινού σε κατάστημα και προσπαθώ να βγάλω τα φορολογικά από το insoft.

 

Έχω βγάλει τον αναλυτικό προϋπολογισμό οκ, αλλά δεν είμαι σίγουρος μετά σε ποια κουτάκια (είναι αποτύπωση, είναι διαρρύθμιση κλπ.) πρέπει να κάνω κλικ. Επίσης, πρέπει να συμπληρώσω εκεί που λέει για διαφορά με τον συμβατικό κλπ;

 

Στον αναλυτικό, καλώς το έχω βάλει "είναι διαρρύθμιση υπαρχόντων κτηρίων" ;

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι ως χώρο συνάθροισης κοινού εννοείς "Κέντρα αναψυχής και εστιάσεως" καθώς για τις αμοιβές κατηγορία "Χώρος συνάθροισης κοινού" δεν υπάρχει.

Όπως και να έχει, θετική διαφορά προϋπολογισμού δεν νομίζω να υπάρχει.

Οπότε έχεις τις εργασίες του αναλυτικού συν την αποτύπωση αρχιτεκτονικών του υπάρχοντος.

 

Ακολουθείς τα παρακάτω βήματα:

1) Βάζεις τα ποσά στο πρώτο πινακάκι του αναλυτικού. Εκεί επιλέγεις "Διαρρυθμίσεις υπαρχόντων κτηρίων" αν ο αναλυτικός σου περιλαμβάνει αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση των χώρων. Αν όχι, τότε επιλέγεις "Επισκευές υπαρχόντων κτιρίων". Δίπλα στην επιλογή που θα κάνεις συμπληρώνεις και τα τ.μ. που είναι απλώς πληροφορικά για το ΤΕΕ.

2) Στο κεντρικό παράθυρο επιλέγεις ανάλογα με την επιλογή που έχεις κάνει παραπάνω ένα από τα: "Είναι διαρρύθμιση" ή "Είναι προσθήκη ή επισκευή".

3) Στο κεντρικό παράθυρο τα πεδία "Αλλαγή χρήσης m2" και "Διαφορά προϋπολογισμού για αμοιβές ΤΕΕ" τα αφήνεις κενά καθώς δεν έχεις θετική διαφορά προϋπολογισμού της νέας και της παλιάς χρήσης.

4) Για την αποτύπωση χρησιμοποιείς το πεδίο "Αποτύπωση αρχιτεκτονικών", κάτω- κάτω στο κεντρικό παράθυρο. Πατάς το βελάκι, δίνεις τ.μ. (της παλιάς χρήσης θα έδινα εγώ, καθώς αυτή είναι η μεγαλύτερη), πατάς "Εισαγωγή" στο πρώτο από τα τρία πλήκτρα και κλείνεις το παράθυρο. Το πεδίο "Είναι αποτύπωση" στο κεντρικό παράθυρο ΔΕΝ το επιλέγεις (Αυτό το επιλέγουμε μόνο όταν όλο το έργο μας είναι αποτύπωση).

 

Αυτά και είσαι έτοιμος να δεις τις αμοιβές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα εκθεσιακό κέντρο σε ποια κατηγορία μπαίνει; Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο; Και σε ποια κατηγορία αρχιτεκτονικών; ΙΙΙ ή ΙV;

Link to comment
Share on other sites

ge_liakos

Τι ακριβως εκθεσιακος χωρος ειναι??

 

akius

Μιλας για αναθεωρηση??

Λογικα θα πληρωθεις παλι αμοιβη στατικων και ποσοστο επι των αρχιτεκτονικων και Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι ενα 2οροφο με υπογειο....θελει να μπαζωσει τον υπογειο χωρο να παψει να υπαρχει σαν χωρος και χρηση

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος θα είναι ιδιωτικός. Θα ανήκει σε κάποιο εμπορικό σύλλογο ο οποίος θέλει ένα χώρο όπου τα μέλη του θα στήσουν περίπτερα για να εκθέτουν και να πουλανε τα προϊόντα τους. Το κτήριο θα είναι ενα μεταλλικό αρκετά μεγάλο χωρις εσωτερικές διαρρυθμίσεις πλην των χώρων υγιείνής, της εισόδου-υποδοχής και ενός γραφείου για το σύλλογο.

 

Πιο κοντινό μου φαίνεται η κατηγορία εμπορικό κέντρο. Αλλα σαν εμπορικό κεντρο νομίζω πάει σε κατηγορία ΙV. Αλλα μου φαίνεται υπερβολικό να πάω σε IV γιατί δεν θα έχει κάποια ιδιαίτερη διαρρύθμιση.

Ρώτησα και στην πολεοδομία που πρέπει να το βάλω αλλα απάντηση αλλα αντ άλλων. Χώρος συνάθροισης κοινού μου είπαν οτι είναι, το οποίο το ήξερα, το οποίο όμως δεν υπάρχει σαν κατηγορία στα φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.